Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak vybrat odrážedlo pro děti krok za krokem

Máte doma aktivní dítě a chcete mu dopřát radost z pohybu? Pro ty nejmenší děti jsou určená odrážedla, která slouží jako vhodný předstupeň klasického kola. Poradíme vám, jak vybrat to pravé odrážedlo pro svého potomka.

Proč dítěti pořídit odrážedlo?

Odrážedlo je skvělou pomůckou k učení rovnováhy. Díky schopnosti udržet stabilitu dítě později lépe a rychleji přejde na dětské kolo. Na odrážedle se naučí rozjíždět, šlapat, odhadovat vzdálenost a brzdit. Dítě zvyklé na odrážedlo nepotřebuje později na jízdním kole opěrná kolečka a rovnou se naučí jezdit bez nich. Další výhodou je, že malé dítě na odrážedle nedokáže jezdit příliš rychle, takže ho snadno dohoníte a stanete se tak mobilnější, například při cestě na nákup nebo na svižné procházce.

Při výběru si všímejte základních parametrů

Výška sezení

Při výběru odrážedla je jedním z nejdůležitějších parametrů jeho výška. Při nejnižší poloze sedla musí být dítě schopné pohodlně dosáhnout oběma plnými chodidly na zem najednou. Kdyby dítě na odrážedle sedělo tak, že by se země dotýkalo jen špičkami, nedokázalo by udržet rovnováhu a přepadávalo by do stran. Odrážedla mají sedla různě nastavitelná, proto při hledání toho pravého vyzkoušejte nejnižší i nejvyšší sed. Hledejte odrážedla s největším rozsahem, jen tak ho totiž budete moci využívat co nejdéle.

Chcete koupit odrážedlo online? Pak hledejte od výrobce informace o výšce sedla. Pokud neuvádí minimální a maximální pozici sedla, odrážedlo nekupujte a poohlédněte se raději jinde.

Rozdělení odrážedel podle velikosti:

  • Pro nejmenší děti od 18 do 20 měsíců – od 85 cm
  • Pro děti od 2 do 2,5 roku – výška od 89 do 92 cm
  • Pro děti od 3,5 roku výše – výška od 98 do 100 cm

Dochází vám nápady, co dělat se školkovými dětmi doma? Máme několik tipů, které děti i něco naučí

Brzda

Některá odrážedla jsou vybavená brzdami, jiná nikoliv. Rozhodnutí je jen na vás. Pokud dítě na odrážedle brzdí nohama, brzdu využije jen jako doplňkového pomocníka k zastavení. Nejčastěji se tak děje, když jede plnou rychlostí z kopce. Odrážedla s brzdovými páčkami na řídítkách jsou ideální až pro děti od 3 let věku. Do té doby totiž děti tuto dovednost plně neovládají. Jestliže víte, že dítě bude jezdit pouze na rovinkách a za vašeho plného dohledu, odrážedlo s brzdou nutně nepotřebujete.

Materiál

Odrážedla seženete ve třech základních materiálech. Plastová odrážedla jsou levná, odolají dešti a mají velmi nízkou hmotnost. Nevýhodou bývá neschopnost nastavení výšky sedla. Dřevěná odrážedla vypadají krásně a jsou vysoce pevná a odolná. Mají větší nosnost a často zvládnou váhu až 25 kg. Kovová odrážedla mají pevnou konstrukci a nejvíce se podobají dětskému jízdnímu kolu. Jsou pevná a odolají povětrnostním podmínkám. Lze u nich bez obav nastavit výšku sedadla a často i vzdálenost řídítek.

Hmotnost

Samotná váha odrážedla může být důležitějším prvkem, než se na první pohled zná. Je nezbytná nejen pro dítě, které na něm bude jezdit, ale i pro vás, pokud ho budete často v ruce přenášet. Čím je odrážedlo lehčí, tím lépe se ovládá. To je třeba zvážit především u dětí mladších 2 let. Starší děti bez obav zvládnou i odrážedlo kolem 5 kg.

Pneumatiky

Odrážedla mohou mít nafukovací, nebo nenafukovací pneumatiky. Kola, která lze nafouknout, dobře pruží v terénu a umožňují rychlou jízdu. Mohou se ale propíchnout tvrdým předmětem a přidají asi 1 kg na váze. Nenafukovací pneumatiky nepíchnete, jsou lehké a vhodné pro ty nejmenší dětí. V terénu však nejsou tak pružné.

Bezpečnost

V dnešní době seženete vysoce kvalitní i méně bezpečná odrážedla. Všechna však disponují různými atesty a certifikacemi. Bezpečnost proto hodnoťte raději vlastní kontrolou odrážedla. Dbejte na to, aby bylo odrážedlo pevné a stabilní. Zkontrolujte jeho konstrukci, pevnost řídítek, sedla i kol. Na odrážedle by se neměly vyskytovat žádné ostré hrany, o které by se mohlo dítě při pádu poranit. Sledujte i komponenty, které by se mohly snadno ulomit a vytvořit tím ostrý okraj. Vhodné jsou zaoblené rukojeti a možnost omezení protáčení řídítek.

Hra Krvavé koleno. Znáte pravidla oblíbené dětské hry?

Další bezpečnostní prvky

Pro maximální bezpečnost dítěte pořiďte k odrážedlu i kvalitní dětskou helmu. Cyklistické rukavice ochrání ruce. Při jízdě za šera je vhodné také oblečení s reflexními prvky, případně reflexní vesta. Perfektní je také blikačka, kterou umístíte na řídítka nebo pod sedlo.

 

Myslete na to, že kvalitní odrážedlo nemusí být nutně nejdražší ze všech variant na trhu. Důležité je vybírat podle určitých parametrů a ptát se prodejce na vše, co vás zajímá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat odrážedlo pro děti krok za krokem