Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Hra Krvavé koleno. Znáte pravidla oblíbené dětské hry?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 6. 2020

„První hodina odbila a lampa ještě svítila,“ pamatujete si ještě, jak jste v dětství hráli hru Krvavé koleno? A znají ji vaše děti? Pokud ne, možná je načase je to naučit. Tahle zábava, se totiž nikdy neomrzí.

Kde se vzala hra Krvavé koleno? To už dnes asi přesně nikdo neví. Nejspíš si jí prostě vymyslely děti, aby se zabavily a chtěly zároveň zažít i trochu strachu. První zmínky o hře se datují někdy kolem roku 1935. Hrála se všude možně. Zajímavé je, že v anglicky hovořících zemích, se objevuje „démon“ Krvavé koleno (Bloody Bones), který chytá malé děti a požírá.

Jak zabavit děti doma v nevlídném počasí, aby neseděly u počítače?

Jak se hraje hra Krvavé koleno?

Název zní trošku strašidelně, ale samozřejmě v tom nic děsuplného není. Parta dětí si hraje na rodinu. Jedno dítě představuje maminku a druhé se někde schová a přestavuje krvavé koleno (na Moravě se používá krvavý dědek). Obvykle se tyto postavy volí rozpočítáváním. Může být třeba někde za křovím, velkým kamenem, prolézačkou, zkrátka kdekoliv. Matka tam neustále posílá postupně ostatní děti pro něco, co si vymyslí a na ty tam pokaždé vybafne krvavé koleno a ony utíkají zpět k mamince se slovy: „Mami, tam straší.“ Maminka dítě uchlácholí: „Ale jdi, to spadl jen hrnec na podlahu.“ Pošle další z dětí a vše se opakuje.

Nakonec maminka řekne: „Tak já se jdu do toho sklepa podívat.“ Dojde ke krvavému kolenu, a to mamince řekne, v kolik si pro které dítě přijde. Ostatní to nesmí slyšet. Maminka se pak k dětem vrátí a odvede je ven mimo domeček. V tu chvíli se všichni chytnou za ruce, točí se dokola a říkají: „První hodina odbila, lampa ještě svítila.“ „Druhá hodina odbila, lampa ještě svítila.“

Takto pokračují v hodinách tak dlouho, než dojdou na hodinu, kterou má matka domluvenou s krvavým kolenem. Větu maminka trochu změní na: „X hodina odbila, lampa už zhasla.“ Všechny děti se musí rozprchnout a snaží se dostat rychle do bezpečí domečku. Krvavé koleno mezitím vyběhne ven a snaží se chytit dítě, na kterém se potají domluvilo s matkou. Když se podaří dítě chytit, stává se v dalším kole krvavým kolenem, když naopak uteče do domečku, musí pokračovat to stejné dítě jako krvavé koleno. V některých verzích hry se nedomlouvá žádný konkrétní člověk a je jedno, koho krvavé koleno chytí. Záleží jen na vás, jak chcete hrát.

Strašidelnější varianta

Hra má ještě jednu trochu strašidelnější variantu, kdy vede maminka s krvavým kolenem hlasitý a strašidelný rozhovor a pak teprve jde s dětmi říkat hodiny. Zní takto:

Matka: „Kdo jsi?“
Koleno: „Krvavé Koleno.“
Matka: „Kde spíš?“
Koleno: „Na lidských kostech.“
Matka: „Čím se přikrýváš?“
Koleno: „Lidskou kůží.“
Matka: „Co máš pod hlavou?
Koleno: „Lidské vlásky.“
Matka: „Co máš v levé kapse?
Koleno: „Vidličku.“
Matka: „Co máš v pravé kapse?“
Koleno: „Nůž.“
Matka: „Čím se živíš?“
Koleno: „Dětmi!!!“
Matka: „A kdy si pro ně přijdeš?“
Koleno pošeptá matce čas….

Pak už hra pokračuje klasicky točením se v kruhu a odříkáváním hodin.

Ohodnoťte tento článek:
4,9
Právě čtete

Hra Krvavé koleno. Znáte pravidla oblíbené dětské hry?