Dětskou obuv vybíráme prakticky každý půlrok novou. Někdy i častěji. Je proto důležité si neustále připomínat, co je při výběru obuvi pro děti to nejdůležitější. Dětské chodidlo má totiž sníženou citlivost. Dítě nám samo mnohdy nesdělí, že ho botička tlačí. Špatná obuv přitom může zdeformovat dětskou nožičku na celý život! Jak vybrat dětské boty? Na co se zaměřit nejvíce, abychom nohu dítěti zbytečně neničili? Kolik má být správný nadměrek?
Pozor na nevhodnou obuv
Podle statistik se rodí 99% dětí s naprosto zdravýma nohama. S přibývajícím věkem se počet vad nohou zvyšuje. Podle ortopedů trpí vadou chodidla až polovina dětí školního věku! Přibližně jedna třetina prvňáčků přichází do školy s nohama různě poškozenýma v důsledku nošení nesprávné obuvi. Nechce se věřit, že by rodiče nevěnovali péči o dětské nohy pozornost. Nepříznivá statistika spíše dokládá, že velkou část rodičů je prostě nesnadné rozpoznat při nákupu zdravotně nezávadnou obuv od obuvi, která může nohy dítěte poškodit na celý život. Jak vybrat dětské boty? Podívejme se nejprve, čím je dětská noha zvláštní oproti noze dospělého člověka.
Plochá noha u dětí. Jak jí předcházet a jaké cviky pomáhají?
Zvláštnosti stavby dětské nohy
Dětská noha má určitá specifika. Od nohy dospělého člověka se liší v mnoha anatomických i funkčních vlastnostech. To nejdůležitější je, že velice rychle roste, mění se v délce, šířce i v proporcích. Noha malého dítěte roste v průměru 15 až 18 mm za rok, u starších dětí 8 – 12 mm. Kosti nohou malých dětí jsou dlouho chrupavčité. To znamená, že jsou měkké a velice rychle se mohou deformovat buď špatnou obuví, nebo nadměrným zatížením! Oproti dospělému člověku mají dětské nohy sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Jsou tak ohroženy tím, že budou nosit příliš krátkou nebo jinak nepadnoucí obuv, aniž by si to uvědomovaly.
Jak vybrat první boty?
Rodiče často chybují a snaží se obouvat do pevných bot děti, které ještě neumějí chodit. Zde je pravidlo nekompromisní. Dokud dítě nechodí, nazouváme mu jen měkké capáčky nebo speciální nepromokavé zateplené návleky (např. materiál Thinsulate atd.). V zimě preferujeme kombinézy, které mají chodidlovou část sešitou. Teprve když udělá několik prvních krůčků, můžeme vyrazit na nákup prvních botiček! Nekupujte je tedy dopředu, protože nevíte, kdy to bude. Dítěti se noha, jen co se rozchodí, velice změní. Je potřeba, aby si boty vyzkoušelo již jako chodící.
Jak vybrat boty pro děti do 3 let?
Do tří let by děti měly mít boty kotníčkové, přičemž pata musí být pro správné postavení nohy pevná. Z tohoto důvodu jsou zcela nevhodné na dlouhodobé používání boty typu crocs (ty jsou vhodné nanejvýš k moři), a to ani na doma jako bačkůrky nebo na ven na léto. I sandálky by měly mít pevnou patu. Pokud kupujete první botičky, určitě si na jejich výběru dejte záležet. První boty představují velký milník ve vývoji dítěte. Rozhodně se na nich nevyplatí šetřit. Preferujte kamenné obchody, kde si boty můžete vyzkoušet.
Čím se nohy deformují?
Deformity nohou vznikají především nošením obuvi, která dětem nepadne dobře. To znamená, že je dítěti buď příliš krátká (menší velikost, než by mělo dítě mít), dále příliš úzká nebo špičatá obuv. Ale pozor – i když dítěti kupujete široké a dlouhé (tedy větší boty), neděláte dobře! Nožička pak při chůzi v botě klouže ke špici. Také to způsobuje vážné deformity nohy. Dalšími rizikovými faktory, které vedou k deformitám, je přetěžování nohou nepřiměřeně dlouhou chůzí či stáním nebo nadměrná tělesná hmotnost dítěte. Také nedostatek pohybu a chůze naboso po tvrdých a rovných podlahách není pro dětskou nohu přínosná.
Dostatečně široké boty v prstové části
Jak již bylo řečeno, častým problémem bývá u botiček příliš úzká část na prsty – dejte si na to opravdu pozor. Některé děti mají nožičku širší a i drahé firmy specializované na zdravou obuv (např. SuperFit) vyrábějí některé modely relativně úzké v prstové části! Dochází pak během několika týdnů či měsíců k těžko napravitelnému křížení prstíků či k deformitám malíčku nebo ukazováčku na nohách.
Jak vybrat dětské boty?
Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Při každém nakupování obuvi žádejte kvalifikované přeměření velikosti nohou dítěte. Dětská obuv musí být vpředu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha. Asi polovinu tohoto volného prostoru ve špici, kterému říkáme nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, druhá polovina pro růst. Některé značky dětské obuvi mají na vnitřní vložce, kterou lze vyjmout, natištěny kresbu, podle které lze po určité době nošení kontrolovat, kam až prstíky v botě dosahují. Nestane se vám tam, že byste se spletli (např. Adidas).
Nové boty nebo použité?
Pro první dítě většinou boty kupujeme, ale vzhledem k relativně vysoké ceně kvalitní dětské obuvi je zcela běžné, že po starších sourozencích dědí boty ti mladší. Ortopedi a obuvníci to nevidí příliš rádi, ale ne každý má peníze na to kupovat neustále nové a nové boty. Pokud jsou botičky v pěkném stavu, nejsou ani trochu „ošmajdané“ a jsou z kvalitního materiálu (z kůže), je možné je opětovně použít, ale chtělo by to pořídit alespoň novu vložku, protože ta bývá vyšlapaná a vytvarovaná podle chodidla původního majitele. Také z hygienických důvodů by měla být nová vložka samozřejmostí. Musíte si ale být opravdu jistí tím, že bota dobře sedí i mladšímu dítěti – každé dítě má nohu jinou, zejména jinak širokou, ale i různě vysoký nárt. Třetí dítě by už ovšem mělo dostat boty nové.
Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?
Správná šířka obuvi
Šířka (resp. obvodová skupina) obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů a je rovněž velmi důležitá pro správné obouvání dětí. Štíhlá noha v příliš široké obuvi klouže při chůzi do nadměrku a poškozuje prsty tlakem na obuv. Úzká bota omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy. Šířka obuvi české výroby bývá na obuvi označena velkými písmeny E – velmi štíhlé nohy, F – štíhlé, G – středně široké, H – široké. Rozměry nohou se měří ve stoje a každá noha zvlášť. Každou obuv dítěti přezkoušejte obutím.
Správná délka obuvi
Vždy je potřeba, aby si dítě obuv před zakoupením řádně vyzkoušelo. Noha se musí odborně přeměřit (v prodejnách mají k dispozici speciální měřák na nohy). Většina rodičů zkouší boty dětem pouze tlakem prstu na špičku obuvi, aby si tak ověřili velikost nadměrku. Ale to není dobrý způsob! Děti totiž často reflexně pokrčují prsty, což vede k nákupu krátké obuvi. Pamatujte, že děti nejsou schopny s určitostí potvrdit, zda jim obuv nepadne nebo je tlačí. Vždy zkoušejte celý pár obuvi. Je potřeba, aby se v nové obuvi prošlo po prodejně. Sledujeme při tom, zda obuv neklouže z paty.
Tvar obuvi
Jak vybrat dětské boty podle tvaru? Dětská obuv musí mít dostatečně prostornou, kulatou špičku, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní hrana obuvi, tím lépe, neboť palec je v přirozené poloze a není tlačen k ostatním prstům. V žádném případě nekupujte boty se zašpičatěnou špičkou, neboť způsobují deformity prstů (vbočený palec, vybočený malík, kladívkové prsty.)
Materiál svršku
Ideálním materiálem pro výrobu obuvi je přírodní useň. Její nejdůležitější vlastností je přizpůsobivost anatomickému tvaru nohy, prodyšnost, měkkost a možnost absorpce vlhkosti. Poromery, koženky a plasty jsou neprodyšné a nedokáží se přizpůsobit tvaru nohy uživatele. Navíc když bota nedýchá, vzniká uvnitř nepříznivé klima s možností tvorby plísní či atopického ekzému.
Střih svršku obuvi
Dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje rovněž vhodný střih svršku, neboť drží pevně nohu proti opatku a brání posunu nohy v obuvi. Pro nejmenší děti se doporučují botičky šněrovací (šněruje maminka). U starších dětí, zejména do školky, se upřednostňují boty uzavírané páskem na suchý zip či s utahováním na gumičku, aby si je děti dokázaly obout samy. V nejmenších velikostních skupinách vybírejte obuv výhradně kotníčkovou.
Opatek
Noha v obuvi musí být dokonale fixována. Nesmí docházet k nežádoucím bočním pohybům patní části nohy. Proto každá dětská obuv uzavřených střihů, resp. sandálová s plnou patou, musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek, tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi. Od samého počátku děti učte, aby si opatek nesešlapávaly. Sešlapaný opatek totiž dře patu a neplní svou opěrnou funkci.
Ohebnost obuvi
V tomto bodu se velice chybuje. V místě, kde se noha při chůzi ohýbá (tj. v oblasti prstních kloubů) musí být obuv co nejohebnější. Tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu nohou, narušuje pohodlí chůze a zdravý vývoj nohou. Flexibilitu obuvi ovlivňuje druh použitého vrchového materiálu a střihové řešení, ale také druh, tloušťka a tuhost podešve. Čím silnější je podešev, tím je obuv tužší. Doporučujeme při výběru obuvi vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu. Nové boty můžeme několik minut večer před prvním nošením ručně ohýbat, aby se co nejvíce uvolnily.
Tlumící vlastnosti obuvi
Nohy jsou ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton či dlažbu. Prevencí před bolestmi páteře a kloubů je podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi (styropor, pryž, termoplastický elastomer-TPE, polyurethan-PUR), pěnové vlepovací nebo vkládací vložky (šlehaný přírodní latex) či anatomicky tvarované stélky (fusbety) z pružných materiálů.
Podpatek
Tento bod většinou nebývá problém, protože vyšší podpatek na dětské obuvi potkáte málokdy. Každopádně, podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší s velkou plochou pro udržení stability dítěte. Obuv s vysokými, štíhlými podpatky pro děti zásadně nedoporučujeme.
Pozor na hmotnost obuvi!
Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost. Ta má být co nejmenší, zvláště když si uvědomíme, že dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků. Bohužel i zde bývá velký problém. I velice drahé značky zaměřené na dětskou obuv bohužel někdy produkují obuv, která je nepřiměřeně těžká.
Pár tipů na závěr
Každý, kdo byl kupovat s dětmi boty, ví, že děti zkoušení bot příliš nebaví. V některých obchodech mají naštěstí televizi s pohádkami, které dítě rozptýlí. Vyrazte s nimi na nákup pokud možno, když nejsou unavené a když je v obchodě co nejméně lidí, tedy dopoledne. Vyhraďte si na nákup velkou časovou rezervu a rozhodně nepospíchejte. Pokud se vám nějaké boty osvědčí, můžete u nich zůstat a dokupovat jen stále větší velikosti. Musíte si ale být jistí, že dítěti daná bota perfektně sedí. Pozorujte nohu, zda se nedeformuje. Klidně si ji i průběžně foťte, abyste měli porovnání, jak se noha vyvíjí. Zaměřte se hlavně na klenbu a prstíky.