Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak vybavit dětský pokoj snů

Zařizujete dětský pokoj a chcete, aby výsledek byl opravdu dokonalý? Máme pro vás návod, jak svého cíle dosáhnete. Spokojeni přitom nebudou jen rodiče, ale především váš potomek.

Do které místnosti dětský pokoj umístit?

Je lepší umístit dětský pokoj v přízemí, nebo v podkroví? A jaká je nejlepší světová strana? To jsou zásadní otázky, na které si musíte odpovědět. V domech je častou volbou umístění ložnice rodičů do jiného patra než dětský pokoj. Každý tak bude mít vyšší míru soukromí. Zejména v případě špatně zateplených domů dávejte ale pozor na to, že během letních měsíců může být v podkrovních místnostech nesnesitelné vedro, ve kterém se může špatně spát.

Malé děti se také mohou bát během bouřek, kdy déšť či kroupy hlasitě narážejí do střechy a střešních oken.

Z hlediska světových stran je situace ještě složitější. Zatímco ložnici je vhodné umístit na severovýchod (bude zde chladněji a ráno vás přirozeně probudí sluníčko) a obývací pokoj naopak na jihozápad (místnost bude prosluněná večer, kdy zde trávíte nejvíce času), dětský pokoj integruje všechny funkce (spánek, setkávání s přáteli, studium a práce…). A proto je mnohem těžší si světovou stranu vybrat. Nejlepší variantou je pravděpodobně orientace na jih, resp. jihovýchod. V případně podkrovního pokoje může dávat smysl i severovýchod.

Hravý nábytek, který poroste s dítětem

Pokoj vybavte dětským nábytkem, který bude hrát barvami a nabídne mnoho praktických vychytávek. Typickým příkladem je rostoucí psací stůl, rostoucí židle či rostoucí postel. Jednotlivé kusy nábytku nejenže déle vydrží (a šetříte tak i svou peněženku), hlavně je ale můžete průběžně nastavovat tak, aby byly pro vaše dítě ideálně veliké. To platí zejména o stolu a o židli. Není nic horšího, než když dítě má za stolem špatné držení těla, zadělává si pak na problémy s pohybovým aparátem.

Nezapomeňte na detaily a dekorace

Dětský pokoj je o detailech. Jde o místnost, kde můžete nechat prostor buď své kreativitě (v případě batolete nebo dítěte v útlém věku) či kreativitě svého potomka (u dětí ve školním věku a starších). Kromě barev se sem tak skvěle hodí nejrůznější obrázky, ruční výrobky, hračky v podobě dětské kuchyňky, kosmetického stolku a mnoho dalšího. Na posteli nesmí chybět dětské ložní povlečení.

Pamatujte i na spotřebiče

Do dětského pokoje v případě větších dětí zcela jednoznačně patří i elektronika. Zejména počítač, který je dnes i na základce takřka nezbytností. I v tomto případě pamatujte na ergonomii, vhodnou volbou bude externí monitor, myš a klávesnice, se kterými správného držení těla dosáhnete lépe.

Jednou za čas budete muset pokoj předělat

Smiřte se i s tím, že jednou za několik let bude nutné, aby pokoj prošel větší obměnou. Trochu jiné nároky má batole, dítě nastupující na základní školu a potomek v pubertě a na střední škole. Sami poznáte, že v určitém bodu již nemá smysl dělat drobné změny a musíte vše vzít takřka od nuly. Dítě by mělo mít svůj pokojík snů v každém věku!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybavit dětský pokoj snů