Jak vidí novorozenec? Barvy, vzory a rysy obličeje očima miminka
Šárka Jirchářová
12. 1. 2021
Jednou z mnoha radostí rodičů je sledování vývoje smyslů jejich novorozeného miminka. Dítě se narodí s plnou vizuální schopností vidět objekty a barvy. Svůj zrak se však musí postupně naučit používat.
Jak novorozenci vidí barvy?
Novorozenci dokážou ihned po narození rozeznávat černou, bílou a šedou barvu. Nejlépe rozliší objekty s vysokým kontrastem, jako jsou černobílé vzory (např. šachovnice a další). Nejlépe uděláte, když svému miminku umožníte sledovat věci, které jsou černobílé a vysoce kontrastní.
V děloze dítě žilo v temném prostředí, ale už od narození je schopné rozlišovat mezi světlem a tmou. Ačkoliv hned zpočátku nerozezná všechny barvy, jeho vidění se bude rychle zlepšovat. Přesný počet barev, které ve skutečnosti novorozenci vidí, není známý. Pastelové barvy však podle odborníků dítě nevidí až do věku 2 až 3 měsíců.
Oči novorozence jsou velmi citlivé na jasné světlo. Proto miminka otevírají oči raději při slabém osvětlení.
Šedý zákal u dětí. Oční vada, která vyžaduje okamžitou léčbu
Novorozenci jsou krátkozrací
Miminka jsou hned po narození extrémně krátkozraká, což znamená, že vzdálené objekty vidí rozmazaně. Dokážou zaostřit jen na vzdálenost 15 až 25 cm. Proto se může na první pohled zdát, že miminka s oblibou hledí na blízké předměty. Ačkoliv se kojenci rádi dívají do tváře, nejsou schopní rozlišit všechny detaily obličeje. Proto i když se vaše miminko soustředěně zaměřuje na váš obličej, nejspíš studuje vaši vlasovou linii nebo obrys obličeje, než samotné rysy.
Přestože dítě dokáže rozeznat předměty, které jsou mu blízké, rozvoj hloubky vnímání trvá déle. Kolem 3. až 5. měsíce už jsou oči schopné spolupracovat na vytvoření trojrozměrného pohledu na svět.
Milníky v utváření zraku kojence
Novorozenec není schopný vnímat jemné detaily, ale jak roste, jeho zrak se rychle zlepšuje. S lepším zrakem se zvyšuje i schopnost uvědomovat si své okolí. Ve věku 6 měsíců se stane zrak jeho dominantním smyslem a dokáže vidět ještě lépe než dospělý člověk.
Zrak se vyvíjí během celého prvního roku života. Po pár měsících přichází na řadu rozvoj koordinace ruka-oko. Zjistíte to tak, že oči miminka sledují pohybující se předmět a za chvíli se po něm jeho ruce natáhnou.
Kdy je šilhání v pořádku a kdy může značit problém?
Koordinace zraku může být pro některé děti složitá. Pokud si všimnete, že jedno oko bloudí jinam než druhé, nebo dítě občas lehce šilhá, ve většině případů se jedná o zcela běžný jev a není třeba se znepokojovat. Tento stav se upraví ve chvíli, kdy se oční svaly miminka dostatečně posílí. Jestliže si ale opakovaně všimnete, že zejména jedno oko často utíká jedním nebo druhým směrem, promluvte si o tom na další kontrole s pediatrem.
Posilujte zrak svého miminka už od narození
Chcete pro své novorozené miminko udělat to nejlepší? Dopřejte mu spoustu lákavých věcí, na které se může dívat. Kromě lidských tváří se mu budou líbit světlé barvy, kontrastní vzory a pohybující se předměty. Černobílé hračky a obrázky udrží jeho zájem po delší dobu, než pestrobarevné předměty.
Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová
V prvních měsících života často přibližujte své miminko na 15 až 25 cm od své tváře. Dokáže tak jasněji vnímat obrysy obličeje. Ve věku od 2 do 3 měsíců začne rozlišovat mezi vaším nosem a ústy. Do 3 až 5 měsíců už bude vnímat rozdíl mezi vaší tváří a tváří cizího člověka.