Menu
MotherClub.cz

Jak vést děti k hudbě a proč

Neumíte hrát na žádný nástroj a zpíváte si tak maximálně ve sprše a to ještě falešně? To vůbec nevadí – i tak můžete své děti přivést do světa hudby a umožnit jim čerpat všechny přínosy s ním spojené. Pojďme si říct konkrétně, jak na to.

Proč se do toho vůbec pouštět aneb je hudba nutná?

Skeptici by mohli namítnout, že v dnešní době nějaké vedení k hudbě nemá smysl. Že se v ní stejně prosadí jen dříči, kteří byli nadto obdařeni talentem. To je možná pravda – ale také nejde nutně jen o to udělat z dítěte muzikanta, který za dvacet let vyprodá haly. Zpěv, hra na nástroj a dokonce i jednoduché popěvky, tleskání a tanečky mají totiž řadu benefitů:

  • Je to hra jako každá jiná – a hudba podobně jako třeba malování, lego nebo hraní s panenkami propojuje hemisféry a tím podporuje kreativitu a rozvoj dítěte.
  • Dokážou vypustit emoce – vztek, radost, frustraci… Vhodně zvolená hudba dokáže dítě zklidnit, smát se jak blázen nebo zapomenout na starosti.
  • Zlepšují náladu – zvyšují v těle hladinu dopaminu, hormonu štěstí.
  • Podporují správný vývoj řeči – takové vytleskávání slabik je jedna z prvních věcí, kterou vám logoped poradí, když dítě špatně vyslovuje některé hlásky a komolí slova. A zpívání zase rozšiřuje slovní zásobu a trénuje paměť.

A jak na to? Odhadněte své dítě a zapojte fantazii

Když se bavíme o tom, jak děti uvést do světa hudby, velmi záleží na povaze konkrétního dítěte. Ne každého totiž baví například hudební kroužky, které jsou určené už pro ratolesti od roku a půl. Tam se zpívá, tancuje, tleská a ještě ve skupině – a pro řadu dětí to není správná cesta. Pojďme se podívat i na ty méně konvenční způsoby.

1. Vyrobte si hudební nástroje

Pokud jsou vaše děti tvořivé, zkuste je nalákat na výrobu nástrojů. Na YouTube najdete spoustu návodů. Pro nejmenší děti jsou skvělé například:

  • rumbakoule (plastový kelímek naplňte hrstí rýže a zalepte dno)
  • bubínek (místo víčka plechovky na ni natáhněte balonek a přilepte)
  • harmonika (na obdélník kartonu přilepte vedle sebe několik brček a poté je seřízněte do typického tvaru)

Tip: Vyhraďte v dětském pokojíčku hudbě poličku či úložný box – tam můžete nejen skladovat vlastnoručně vyrobené nástroje, ale jakékoliv další hračky spojené s hudbou. Ideálně ať je hudební „skříňka“ dětem furt na očích. O to větší šance, že si ji vytáhnou a budou se chtít věnovat muzice.

2. Vezměte je na koncert

Máte spíš neposedné děti, které místo tvoření radši skáčou přes louže (a do nich)? Pak je vezměte na koncert, kde se můžou vyblbnout. Buď zvolte umělce, který tvoří přímo pro děti – ale neomezujte se jen na to! Možná že když své potomky vezmete třeba na ska nebo reggae, budou tancovat jak pominutí. Samozřejmě vybírejte i podle věku a povah vašich dětí. Existují i organizace, které mají inovativní přístup a snaží se dětem přiblížit hudbu dnešním, moderním způsobem – například Mladí ladí dětem. Tento program pořádá kromě open air festivalu pro děti také zábavné workshopy, kde děti nejsou jen diváky, ale přímo součástí děje.

3. Zapojte tělo

Je jen málo dětí, které nerady tancují nebo aspoň blbnou do rytmu. Zkoušejte různé žánry a sledujte, jak váš potomek reaguje. U nejmenších za zkoušku určitě stojí i písničky, které máme notoricky spojené s určitými tanečky. Na YouTube je najdete mnohdy i od několika různých interpretů, tak si jen najděte verzi, která sedí vám:

  • Hlava, ramena, kolena, palce
  • Baby Shark
  • Když jsi šťastný
  • Macarena

U řady dětí může tanec probudit jejich zájem o hudbu celkově.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vést děti k hudbě a proč