Jak správně vyvařit dudlík v hrnci nebo parním sterilizátoru
Šárka Jirchářová
8. 12. 2020
Při čistění dudlíku vlastními ústy můžete k dítěti přenést choroboplodné zárodky. Mytí pod kohoutkovou vodou zase nemá potřebné dezinfekční účinky. Chcete-li své dítě ochránit před škodlivými bakteriemi, dudlíky pravidelně vyvařujte. Ukážeme vám, jak na to.
Proč je důležité dudlíky čistit?
Žádný rodič by svému dítěti vědomě nedal viditelně špinavý dudlík. Bohužel ale i dudlík, který vypadá na první pohled čistě, může obsahovat škodlivé bakterie a další mikroorganismy. Jednou z nežádoucích bakterií je i Streptococcus mutans. Tato bakterie se běžně vyskytuje v ústech a je zodpovědná za zubní kazy. Proto pokaždé, když k čištění dudlíku použijete vlastní sliny, riskujete rozšíření této bakterie do úst svého dítěte.
Bakterie Streptococcus mutans může kromě úst kolonizovat i na dudlících. Pokud tedy dudlík po každém použití účinně nevyčistíte, bakterie na něm přežije, což může zvyšovat riziko zubního kazu. Kromě bakterií Streptococcus mutans mohou povrch nečistého dudlíku obývat i další mikroorganismy způsobující různá onemocnění. Proto u kojenců hrozí vznik určitých infekcí, včetně infekčních onemocnění uší, úst a střev. Některé mikroby mohou u miminek způsobovat průjem či zvracení.
Jak odnaučit dudlík: 9 tipů pro účinné odstřihnutí od šidítka
Jak správně vyčistit dudlík
Pokud si nejste jistí, která metoda čištění dudlíku je pro vás nejlepší, zeptejte se svého pediatra nebo dětského zubního lékaře. Ať už se nakonec rozhodnete pro jakýkoliv způsob, v prvním kroku nejprve pečlivě vyčistěte okraje dudlíku párátkem. V hlubších záhybech se může schovávat špína, prach, chlupy i vlasy.
Vyváření
Pokud vložíte dudlíky na 5 až 15 minut do vroucí vody, bakterie účinně zneškodníte. Dudlíky vyvařujte v hrnci uzavřeném pokličkou tak, aby byly zcela ponořené pod vodní hladinou. A jakou při čištění dodržovat frekvenci? Dudlíky vyvařujte nejlépe několikrát týdně a mezitím je pravidelně oplachujte vodou. Tato metoda čištění je ideální zejména v případě, kdy dudlík používá kojenec mladší 6 měsíců. Vyvařovat byste měli rovněž krabičku na dudlíky a každý nový dudlík před prvním použitím.
Sterilizátor
Nechce-li se vám dudlíky vyvařovat v klasickém hrnci, můžete si pořídit sterilizátor do mikrovlnky nebo parní sterilizátor. Oba způsoby vám ušetří spoustu času i starostí, a použít je lze i ke sterilizaci lahviček, saviček, kloboučků na kojení a dalších nezbytností. Při čištění se řiďte pokyny výrobce a dodržujte přesnou dobu sterilizace, která se obvykle pohybuje kolem 15 minut.
Antibakteriální sprej
Další možností je stříkání dudlíku 0,12% roztokem chlorhexidinu. Tato látka se nachází v antimikrobiálních ústních vodách na předpis a dokáže léčit časné stádium onemocnění dásní. Avšak předtím, než se pro tuto metodu čištění dudlíků rozhodnete, měli byste se na její vhodnost zeptat zubaře.
Horká mýdlová voda
U dětí starších 6 měsíců by mělo být dostačující opláchnutí dudlíku v horké mýdlové vodě a následné opláchnutí v čisté vodě. Tím se zničí většina škodlivých bakterií.
Nezapomínejte na pravidelnou výměnu dudlíku
Dudlík byste měli měnit každé dva měsíce, případně i dříve, pokud se jejich povrch začne rozpadat, nebo se na něm objeví praskliny. Bakterie se v těchto oblastech lépe drží a mohou přežít i vaše snahy o důkladné čištění.