Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak správně miminkům odsávat hleny nosní odsávačkou

Odsávačka hlenů neodmyslitelně patří do základní výbavičky každého miminka. Teno drobný nástroj vám pomůže vyčistit citlivé nosní dírky novorozence od hlenu, zmírní ucpávání nosu a vyřeší potíže s dýcháním i krmením.

Rýma u miminek

Malé děti jsou často terčem virů způsobujících překrvení dýchacích cest a rýma je trápí zhruba 6x do roka. Zatímco starší děti mohou v případě ucpání nosu začít dýchat ústy, kojenci do 3 měsíců věku při rýmě jinak dýchat nedokážou a bez pomoci rodičů se velmi trápí. Pokud vaše miminko často kýchá, několikrát za noc se probouzí a špatně saje mléko, může se jednat o rýmu.

Mezi klasické doprovodné znaky patří také slzení očí a tekoucí sekret z nosu. Vodnatá rýma bývá počátečním stadiem rýmy s hustšími hleny, které je třeba z nosu odstranit, aby se udržovat co nejčistší. S tím vám pomůže odsávačka hlenů, která během chvíle dýchací potíže zmírní. K vyplachování je ideální mořská voda vhodná i pro ty nejmenší děti.

Rýma u miminka – jak dítěti účinně ulevit?

5 kroků ke správnému používání odsávačky

1. Vyberte si tu pravou odsávačku

Na trhu můžete vybírat hned z několika druhů odsávaček – manuálních, elektrických a těch, které se připojují na vysavač. Odsávačky s připojením na vysavač patří k těm nejúčinnějším, protože poskytují silný výkon. Pokud máte doma malého kojence nebo se odsávačky na vysavač obáváte, použijte balonkovou, případně odsávačku s trubičkou, díky které odsajete hlen s pomocí vlastního nádechu. Výhodou posledního typu odsávačky je fakt, že sílu sání regulujete sami.

2. Ukažte odsávačku miminku

Ještě než se do odsávání pustíte, ukažte miminku, jak tento nástroj funguje. Pokud se s odsávačkou miminko nejprve seznámí, je dost možné, že z ní nebude mít hned při prvním použití strach.

3. Zvlhčete sliznici

Podle lékařů byste měli miminku nejprve nakapat do nosu mořskou vodu, vincentku se solí nebo teplou vodu, a po 10 minutách odsát uvolněný hlen odsávačkou podle pokynů výrobce konkrétní odsávačky. Pokud sliznici nosu předem nezvlhčíte, může dojít k popraskání cévek a krvácení z nosu.

4. Dbejte na správné zavádění

Při zavádění odsávačky buďte velmi opatrní a hlídejte, aby nedošlo ke zranění miminka. Konec odsávačky většinou stačí přiložit na okraj nosu.

5. Propláchněte nos

Nakonec je dobré nos ještě propláchnout mořskou vodou, případně u dětí starších 6 měsíců použít nosní kapky od pediatra.

S odsáváním nosu to nepřehánějte

S používáním odsávačky byste to neměli přehánět. I když miminko bojuje s rýmou, bohatě stačí, kdy po odsávačce sáhnete 2x za den. V případě častějšího používání byste mohli podráždit jemnou nosní sliznici, která by se stala ještě náchylnější k dalším infekcím. Stejné varování platí i pro nosní kapky, které by miminka neměla užívat déle než 5 dní v kuse.

Jak a kdy naučit dítě smrkat?

Kdy je lepší navštívit lékaře?

Pokud má vaše miminko rýmu poprvé, nic nezkazíte, pokud navštívíte pediatra a poradíte se s ním na dalším postupu. Návštěvu pediatra neodkládejte především ve chvíli, kdy dítě velmi špatně dýchá, nedokáže sát mléko a navíc ho trápí kašel.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak správně miminkům odsávat hleny nosní odsávačkou