Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak čistit miminku nos bezpečně a efektivně

Novorozenci dýchají v prvních týdnech života pouze nosem a v případě, že ho mají zanesený nebo uspaný, je to pro ně velmi nepříjemné. Čistá nosní dutina umožní miminku dobře dýchat, v klidu spát a cítit se pohodlně při kojení. Navíc vyčištění nosní dutiny pomůže snížit riziko nejrůznějších infekcí. Nicméně vyčistit nos dítěte je náročný úkol. Poradíme vám, jak jej bez problémů zvládnout.

Péče o nos novorozence

Přirozený způsob čištění nosní dutiny dítěte je přimět ho kýchat, protože zatím neumí smrkat. Tím dochází k vyloučení cizorodých částeček, jako jsou nečistoty, bakterie, viry a alergeny, a ke zmenšení nadměrné tvorby hlenu v nose. Pokud je pro dítě tento přirozený procese stále nepříjemný, je potřeba zvolit jiné metody. Přirozená schopnost sliznice čistit nos může být narušena například suchým vzduchem nebo chladným i teplým počasím. Proto je potřeba nos miminka pravidelně čistit a zvlhčovat.

Solný roztok na čištění nosu

Nejbezpečnější metodou pro čištění nosu u novorozenců a batolat je solný nosní sprej. Jeho použití je velmi jednoduché. Jednoduše vezměte dítě do náruče, opatrně mu zakloňte hlavičku a kápněte do každé nosní dírky dvě až tři kapky fyziologického nosního spreje. Ten odstraní přebytečné nečistoty a vyčistí nos. Ideální je i v případě, když má dítě rýmu. Další možností je vyrobit si solný roztok podomácku. Někdy je vrstva hlenu silná a je potřeba ji naředit roztokem slané vody, aby šel lépe odstranit. Tato metoda by se ale neměla používat víckrát než čtyřikrát za den.

Jak a kdy naučit dítě smrkat?

Příprava solného roztoku

Smíchejte čtvrt čajové lžičky kuchyňské soli s hrnkem vroucí vody. Nechte vychladnout na pokojovou teplotu a uchovávejte v čisté uzavřené lahvi. Označte lahev datem přípravy a po třech dnech už ji nepoužívejte.

Solný roztok se používá podobně jako solný nosní sprej. Položte dítě na ročník a mírně mu nakloňte hlavičku. Kapátkem dítěti vkápněte několik kapek do nosní dírky a počkejte zhruba 30 až 60 sekund. Následně dítě otočte na bříško a nechte roztok i s hlenem vytéct ven. Jemně otřete dítěti nosní dírky. Kapátko po každém použití vyčistěte.

Nosní odsávačka hlenů

Další účinnou metodou, jak efektivně odstranit miminku z nosu hleny, jsou nejrůznější odsávačky. Ty mohou dětem přinést rychlou úlevu. Jejich použití je také velmi snadné. Podržte dítě v pozici vsedě. Vytlačte z odsávačky vzduch a jemně a nepříliš hluboko zasuňte kónický konec do nosní dírky. Povolte tělo odsávačky tak, aby nasála hlen. Před opakováním u druhé nosní dírky odsávačku opláchněte. Na trhu existuje celá řada dalších typů odsávaček hlenů.

Čištění nosu párou

Velmi neinvazivní metodou je napařování. Pusťte na chvíli ve sprše horkou vodu, až se koupelna zaplní párou. Chvíli v koupelně s dítětem pobuďte. Vlhký teplý vzduch uvolní ucpaný nos, zmenší se produkce hlenu a dítěti se bude lépe dýchat. Nadto se snažte udržovat vzduch v bytě vlhký prostřednictvím zvlhčovačů, sušením prádla v bytě a dalšími způsoby.

Tipy na čištění nosu u novorozence

  • Celý proces by měl být jemný. Agresivní nasávání může způsobit zanícení nebo krvácení nosních tkání. To zase může zpětně zvýšit množství hlenu v nose.
  • Nos dítěte by se měl čistit prostřednictví odsávačky maximálně dvakrát nebo třikrát denně, jinak by mohlo dojít k poškození či dráždění sliznice.
  • Než začnete miminku čistit nos, důkladně si umyjte ruce. Pokud si je zrovna nemůžete umýt, použijte alespoň dezinfekční prostředek na ruce s obsahem alkoholu.
  • Dítěti do nosu nikdy nekapejte více než dvě nebo tři kapky solného roztoku.
  • Nedělejte si starosti, když dítě kýchne a roztok mu z nosu vyteče. Vždy ho tam určité množství zůstane.
  • Nepoužívejte slaný roztok déle než čtyři dny v kuse, mohlo by dojít k vysušení nosu, což celou situaci jen zhorší.
  • V případě, že dítě se čištění nosu silně brání, nechte ho být a vyzkoušejte to zase po čase.
  • Při nákupu nosní odsávačky hlenů se ujistěte, že je vhodná pro malé nosní dírky dítěte a řiďte se návodem k použití.
  • Po použití důkladně očistěte všechny části přístroje teplou mýdlovou vodou. Dobře opláchněte a usušte.

Rýma u miminka – jak dítěti účinně ulevit?

Vyčistit miminku nos je také možné při koupání. Stačí, když mu budete jemně otírat nosní dírky bavlněnými tampóny namočenými v teplé vodě. Nikdy dítěti nestrkejte nic do nosu, abyste mu nepoškodili sliznici. Při čištění nosu není potřeba zbytečně tlačit na pilu. Najděte si vhodný moment, kdy máte klid a dítě je v pohodě. Vyzkoušejte nejrůznější metody čištění a vyberte si tu, která nejvíce vyhovuje vám i dítěti. V případě jakýchkoli pochybností nebo nejasností požádejte dětského lékaře o radu.

Ohodnoťte tento článek:
2,2
Právě čtete

Jak čistit miminku nos bezpečně a efektivně