Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak správně držet miminko? Vyvarujte se nejvážnějších chyb

Redakce

Redakce

24. 7. 2018

Když rodiče poprvé vezmou do náruče své čerstvě narozené miminko, mají obavy, aby jej drželi správně. Existuje několik důležitých zásad, jak správně držet miminko. Pojďme se seznámit s problematikou nošení dětí a co můžeme dělat špatně.

Jak správně nosit miminko

Miminku vždy nejprve opatrně podložte dlaní hlavičku. Praváci podkládají hlavičku pravou rukou, leváci levou, dokud se to nenaučí spolehlivě. Levou ruku jemně vsuneme pod zadeček. Teprve pokud jsme si jisti, že držíme děťátko pevně, můžeme je opatrně zvednout a přiložit k hrudníku schoulené do klubíčka.

Při chování v klubíčku je miminko opřeno bokem o naši hruď, hlavičku má opřenu v našem loketním ohbí, loket je zvednutý zvysoka. Vysoce zdviženým předloktím a svou hrudí vytváříme dítěti bezpečnou náruč. Rukou, v jejímž loketním ohbí spočívá hlavička, podpíráme lehce ohnutá stehýnka dítěte. Druhou rukou podložíme jeho zádíčka.

Vždy je potřeba miminku přidržovat hlavičku a krk – novorozenci první 2 měsíce života nedokáží sami kontrolovat váhu své hlavičky.

Jak správně zvedat a nosit miminko. Znáte tyto polohy?

Správné držení novorozence

Miminku se nelíbí prudké pohyby, vše děláme jemně a pomalu. Vlídně na miminko hovoříme tlumeným hlasem.

Zejména novorozenci jsou velice křehcí. Pediatři doporučují první dva až tři měsíce miminko vázat do zavinovačky. Miminko se v ní lépe přenáší a cítí se v ní bezpečně. Evokuje mu totiž pevné objetí, na které bylo zvyklé z bříška.

S miminkem nikdy netřeste

Zádové a krční svaly u novorozence ještě nejsou dostatečně silné, aby bez pomoci hlavičku udržely. Natřásáním se hlavička kýve dopředu a dozadu velmi rychle. To by mohlo způsobit přetržení malých krevních cév v mozku miminka a následně vést k záchvatům, poškozením mozku, příp. až k úmrtí (viz syndrom třeseného dítěte). Miminko, ale ani starší děti, nikdy neotáčejte vzhůru nohama – mají ještě velice slabé cévy v hlavě, které by mohly tíhou nahrnuté krve prasknout.

Jak správně zvedat a nosit miminko

Ničeho se nebojte, určitě se rychle naučíte, jak správně zvedat a nosit miminko. Pokud již miminko dokáže udržet hlavičku samo, bude se mu líbit i poloha přes rameno. Může tak vidět a pozorovat svět kolem sebe a pokud se unaví, hlavičku si opět položí. Tato poloha je také výborná po kojení, kdy si miminko může odříhnout.

Jak správně držet miminko při kojení

Pokud vám vyhovuje kojení vsedě, je dobré miminko podkládat polštářem, příp. speciálním kojícím polštářem. Mělo by mít vždy hlavičku výš než tělo. Také pokud ráda kojíte vleže, mělo by být miminko lehce vyvýšené a hlavičku pootočenou na stranu.

9 nebezpečí číhajících mezi pomůckami pro děti

Jak nosit miminko na tygříka

Poloha na tygříka je název pro speciální držení kojence. Název se odvíjí od polohy, ve které lehává tygr na větvích stromů. Tato pro dítě příjemná poloha spočívá v držení dítěte na jedné ruce, na které dítě leží a hlavičkou se opírá do vašeho lokte (pozor – nikdy ne hlavičkou směrem k dlani). Horní i dolní končetiny mu tak pohodlně směřují k zemi. Miminko může spokojeně pozorovat svět a vy máte další způsob, jak správně držet miminko.

Klokánkování

Dítě si opřeme zády o svou hruď, která je zároveň oporou pro jeho hlavičku. Jednou rukou mu přidržujeme hrudníček a druhou podpíráme zadeček. V této poloze může dítě sledovat okolí. Hodí se i k odříhnutí.

Jak správně držet miminko při odříhnutí

Nejlepší poloha pro odříhnutí je na rameni. Bříško je jemně opřené o naše tělo a vzduch, může vycházet vzhůru. Miminko můžeme zlehounka poklepávat na zádech.

Vhodná je také poloha na tygříka, příp. na bříšku. Ale pozor, u těchto poloh děťátko bříško zatěžuje celou vahou. Je tedy pravděpodobné, že si také trošku ublinkne, což ovšem není na škodu. Hlavně, že ho nebude tlačit vzduch v bříšku. Dobré je také klokánkování.

Jak správně nechat odříhnout novorozence? Přehled nejlepších poloh

Jak nosit 3 měsíční miminko

Tříměsíční miminko má již částečně vyvinuté šíjové svalstvo. Pohodlně tak zvládne nošení na rameni, na tygříka i v náručí. Pokud je to nevyhnutelné, lze již takové miminko nosit také v šátku či nosítku. Miminka milují klokánkování a polohu na rameni.

Špatné držení miminka

Nikdy nesmíme držet miminko ve svislé poloze! Nošení miminek v šátku či ergonomickém nosítku fyzioterapeuti během prvních čtyř měsíců vůbec nedoporučují (např. v Centru léčebné rehabilitace v Praze 4). Podobně varují ortopedi a fyzioterapeuti před různými lehátky a autosedačkami. Miminko do vyvýšené polohy umisťujeme pouze během cesty autem.

Pozor také na střídání stran. Maminky často mimoděk preferují nošení na jedné straně. Strany by se ale měly střídat, aby nedocházelo k deformitám.

Nošení miminka v nosítku

Zejména do tří měsíců věku by mělo miminko co nejvíce ležet na rovné, resp. lehce vyvýšené podložce (aby se nezadusilo, kdyby si ublinklo). Jak jednou miminko začnete nosit v šátku či nosítku, už si těžko zvykne spinkat v leže.

Skolióza, predilekce

Nejvíce na pozoru by se měly mít rodiče dětí, které byly v bříšku umístěny koncem pánevním, dětí s porodní váhou nad 3,5 kg a dětí s větší hlavičkou. Pokud bylo miminko v bříšku stočené nakřivo, svislé nošení během prvních 6 měsíců by mohlo způsobit skoliózu v pozdějším věku. Hrozí také predilekce hlavičky. Nerovnosti páteře se mohou projevit teprve časem. Opravdu se nevyplatí riskovat do čtvrtého měsíce miminko nosit vyvýšené.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Jak správně držet miminko? Vyvarujte se nejvážnějších chyb