Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Jak si správně mýt ruce, aby byly opravdu čisté

V poslední době z každé strany slyšíme, jak moc často bychom si měli mýt ruce. Je to totiž jedno z úplně základních opatření před šířením nebezpečných virů a bakterií. Na to, aby bylo toto mytí opravdu účinné, je nezbytné dodržet pár základních pravidel. Pojďme se spolu podívat na to, které to jsou.

Pravidla správného mytí rukou pod tekoucí vodou

Během aktuální situace, která stále není ideální, můžeme také právě díky správnému mytí rukou, předcházet různým respiračním a infekčním onemocněním. I mytí rukou má však svá pravidla, a na to, abyste dosáhli požadovaného výsledku, byste je měli důsledně dodržovat.

Důležitou součástí správného mytí rukou je antibakteriální mýdlo, ideálně tekuté, nacházející se v dávkovací nádobě. Ruce je důležité si nejprve navlhčit teplou vodou, důkladně je namydlit a následně je i důsledně opláchnout. Celý proces by vám měl zabrat 40 až 60 sekund, přičemž byste neměli vynechat žádnou část dlaně, prsty, prostory mezi nimi a pod nehty, a také záda rukou. Postupovat byste měli následovně:

1. V prvním kroku si navlhčete ruce teplou vodou a naneste dostatečné množství mýdla

2. Ruce si začněte umývat tak, že si potírat dlaň o dlaň. Následně pravou ruku přeložíte na hřbet levé ruky a pokračujete čištěním prstů. Ruce následně vyměníte a celý postup zopakujete

3. Díky tření si důkladně vyčistíte prsty pravé ruky proti levé ruce a opačně. Pak si uzavřete prsty pravé ruky do dlaně a potírejte jejich oproti levé dlani

4. Při čištění nezapomínejte na palce. Začněte čištěním toho levého a to díky krouživému pohybem pravou rukou. Totéž opakujte i při čištění pravého palce

5. Pomalu přecházíme na čištění rukou. Levou dlaň si očistíte krouživým pohybem pravé ruky, resp. spojenými prsty pravé ruky a celý postup následně zopakujeme na opačné ruce

6. Ruce si po umytí důkladně opláchněte vodou a následně si je otřete buď čistým ručníkem nebo jednorázovou utěrkou. Tímto ručníkem následně zastavíte tok vody.

Pravidla správného mytí rukou pomocí dezinfekčního prostředku

Pokud je to možné, ruce vždy umývejte bez prstenů, vaše ruce by během mytí neměly zdobit ani náramky či hodinky. V případě, že nemáte k dispozici tekoucí čistou vodu, postačí vám i dezinfekční gel s obsahem alkoholu. I zde však platí pravidlo, že ruce byste si měli čistit minimálně po dobu 20 – 30 sekund. Rady odborníků znějí následovně.

Naberte si plnou dlaň dezinfekce na ruce a naneste ji na celý povrch rukou a začněte si ruce třít o sebe způsobem dlaň o dlaň. Pravou ruku přeložte na hřbet levé ruky a postupně si tak očistěte nejen vnitřní stranu prstů, ruky následně vyměňte. Pokračujete čištěním prstů pomocí tření. Uděláte to tak, že spojíte prsty pravé ruky proti levé ruce a opačně a jednoduše je začnete o sebe třít. Nyní si prsty jedné ruky uzavřete do dlaně a potírejte oproti druhé dlani. Nezapomínejte ani na palce. Ty očistíte následovně. Krouživým pohybem nejprve očistíte levou rukou palec pravé ruky a pak celý postup zopakujete ale opačně. Na konec spojenými prsty očistíte krouživým pohybem dlaň levé ruky a naopak. Ruce následně nechte zaschnout.

Náš tip: Chcete zakoupit kvalitní mýdlo nebo dezinfekční prostředek a zároveň neminout hodně peněz? Tak pak navštivte kupónový web Vasekupony.cz, využijte například slevový kód Sephora či Douglas slevový kód a nakupujte mnohem výhodnější.

Kdy je vhodné si vyčistit ruky?

I když mytí rukou vštěpovat do hlav už těm nejmenším, nikdy není na škodu si zopakovat, kdy bychom na něj neměli zapomínat ani my dospělí. Řeč je o těchto případech:

· vždy po každém návratu domů ať už z práce nebo z jakéhokoli vnějšího prostředí

· před a po návštěvě lékaře, resp. nemocnice

· po použití městské hromadné dopravy

· před, během, ale i po přípravě a konzumaci jídla

· po každém použitý toalety

· před manipulací s miminky nebo obecně malými dětmi, stejně tak po výměně pleny

· po manipulaci s domácími zvířaty nebo jejich krmivem

· vždy po manipulaci s odpadem nebo s odpadkovým košem

· při kašlání a kýchání si rozhodně nezakrývejte obličej dlaní. Snažte se spíše použít jednorázové kapesníky, které hned po použití vyhoďte do smetí

· ruce si zároveň myjte při jakkoli pocitu, že byste je mohli mít znečištěné

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak si správně mýt ruce, aby byly opravdu čisté