Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Jak se zbavit vší u dětí hned napoprvé

Nový školní rok je tady a s ním i vši. I když nejsou vši pro děti nebezpečné, zbavit se jich je mnohdy běh na dlouhou trať.

Veš dětská, věčná starost rodičovská

Vši a dětské kolektivy jsou bohužel nerozlučná dvojice. Pokud vaše dítko navštěvuje školu, školku, chodí na tábory nebo do kroužků, jistě jste se už s tímto nepříjemným parazitem setkali i vy.

Chytnout vši přitom může každé dítě bez výjimky a rozhodně to není ostuda ani příznak zanedbané hygieny. Právě naopak – vším se daří nejlépe v čistých a dobře opečovávaných vlasech. V mastných nebo špinavých vlasech se jim totiž hůře pohybuje, a tak si raději hledají jiného hostitele.

Vši dětské se šíří přímým kontaktem, kdy si přelezou z jedné hlavy na druhou. Naštěstí neumí létat ani skákat a po vypadnutí z vlasů brzy umírají, takže riziko sekundárního přenosu vší např. ze sedačky v MHD je zanedbatelné. A jelikož jsou děti hravá a kontaktní stvoření, není divu, že právě školy a školky jsou nejčastějším zdrojem nákazy. Vši ale nejsou výjimečné ani u dospělých, nejčastěji se nakazí rodiče od svých dětí.

Proti vším neexistuje žádná 100% účinná prevence. Důležité je ale být zodpovědný a zabránit jejich dalšímu šíření – a to tak, že vši okamžitě ohlásíte škole či školce a dítko necháte doma, dokud nebude zcela odvšivené – tedy nebude mít ve vlasech žádné vši ani hnidy. Přítomnost hnid bez vší je rovněž příznakem zavšivení. Nakažené dítě nesmí chodit do žádného kolektivu a pokud škola u dítěte vši odhalí, pošle jej domů.

Jak poznat vši a hnidy ve vlasech

Hlavním příznakem zavšivení je svědění, které vzniká po kousnutí vší – veš se živí krví podobně jako klíště nebo komár. Při nadměrném škrábání si navíc dítě může do kůže zanést infekci. Mezi další časté příznaky patří:

  • červené fleky na kůži na zátylku a za ušima,
  • celkový neklid dítěte nebo špatný spánek.

Pokud si vaše dítě škrábe hlavu nebo u něj pozorujete některé z dalších příznaků, měli byste mu ihned důkladně prohlédnout hlavičku. A jak vypadají vši a hnidy co přesně hledat?

Vši svou velikostí a tvarem připomínají kmín, mohou být ale světlejší nebo šedé. Jsou velice hbité a budou rychle utíkat před vaším zrakem. Hnidy jsou vajíčka vší, která jsou pevně přilepena na vlasy a mají světlou barvu, tedy bílou až béžovou. Jsou menší než 1 mm a pouhým okem je mnohdy těžké je najít, obzvláště v blonďatých vlasech.

A jak vznikají vši? Vši začínají klást vajíčka prakticky ihned po tom, co se dostanou do vlasů. Z vajíček (hnid) se asi po týdnu vylíhnou nymfy, které se sice ještě nerozmnožují, ale mohou přelézat na další dětské hlavičky. Zhruba po dalším týdnu z nymfy vyroste dospělý jedinec, který již klade vajíčka.

Jak se účinně zbavit vší a hnid

Odvšivit své dítě můžete zkusit různými způsoby, je nutné si ale uvědomit, že základem úspěchu je nejen odstranění vší, ale zejména odstranění hnid. Z těch se totiž zanedlouho vylíhnou další vši, které nakladou další vajíčka a celý proces se opakuje znovu a znovu. Vši se likvidují poměrně jednoduše, většinou je udusí běžný šampon na vši.

Hnidy jsou ale větší oříšek, nemají totiž dýchací otvory, takže jsou zcela rezistentní vůči všem přípravkům proti vším. Ty fungují na bázi ucpání vzdušnic vší, čímž je udusí. Hnidy jsou navíc pevně přilepené na vlas, takže vytrhávání nehty či pinzetou je značně pracné a neefektivní.

Jak se zbavit vší u dětí

Kvůli vším vlasy stříhat nemusíte, účinná metoda odvšivení existuje. Zdroj: Unsplash.com

Šampony a přípravky proti vším nestačí

Hned na začátku je potřeba říct, že šampony ani žádné jiné přípravky proti vším jednoduše nestačí. Žádný šampon na vši totiž nedokáže odstranit hnidy, byť to mnoho výrobců deklaruje.

Nenechte se zmást faktem, že se tyto přípravky na vši prodávají v lékárnách. Jelikož se nejedná o léky, mohou si výrobci bohužel deklarovat, co chtějí. Pokud tedy zvolíte tuto metodu, připravte se na to, že šampon budete muset aplikovat opakovaně (někdy i několik měsíců) a každý den navíc budete manuálně odstraňovat z vlasů hnidy.

Vši jsou navíc stále odolnější a šampony méně účinné, jelikož nároky na jejich zdravotní nezávadnost se zvyšují, takže agresivních účinných látek ubývá. No a v neposlední řadě jsou silikonové šampony neekologické a nezdravé, mohou způsobovat podráždění a alergie, aniž by vám prokázaly dobrou službu.

Speciální hřebínky účinně odstraní vši i hnidy

Na trhu je k dostání mnoho různých hřebínků proti vším, dokonce i elektrických. Nejefektivnější je Kouzelný všiváček s patentovanými mikrospirálami, které snadno odstraní vši i hnidy hned napoprvé. Výhod Kouzelného všiváčku oproti jiným metodám je celá řada:

  • téměř 100% účinnost hned po prvním použití,
  • odstraní z vlasů vši i hnidy,
  • metoda je zcela bez chemie, tedy naprosto ekologická a šetrná,
  • hřeben na vši je vhodný pro všechny děti i dospělé včetně těhotných a kojících žen a bez ohledu na typ a délku vlasů,
  • nezpůsobuje podráždění ani alergie,
  • Kouzelný všiváček koupíte za 349 Kč a bude vám sloužit navždy.
Všiváček

Kouzelný všiváček účinně odstraní nejen vši, ale i hnidy. Zdroj: BEZvší.cz

A jak se Kouzelný všiváček používá? Na mokré vlasy naneste jakýkoliv kondicionér, který běžně používáte. Ten vši udusí, nebo přinejmenším zpomalí, a hlavně zajistí, že bude hřebínek hezky klouzat a nebude vlásky tahat.

Poté vši a hnidy z vlasů pečlivě vyčesávejte Kouzelným všiváčkem, pramínek po pramínku a od kořínků až ke konečkům. Kouzelný všiváček během česání průběžně otírejte. Po odvšivení hlavu umyjte a máte hotovo.

A co dál? Pro jistotu na druhý den vlasy zkontrolujte a v případě potřeby odvšivení zopakujte, nicméně účinnost Kouzelného všiváčku při prvním použití je téměř 100%. Jelikož vši bez hostitele přežijí pouze krátkou dobu, nemusíte se zabývat velkým úklidem ani dezinfekcí domácnosti.

Z hygienických důvodů je ovšem vhodné domácnost pečlivě vyluxovat a vyprat ložní prádlo, pyžamo a oblečení, které mělo dítě na sobě – mrtvé vši v posteli nikdo najít nechce.

Kouzelný všiváček, který v ČR prodává e-shop BEZvší, si oblíbily již tisíce rodičů a nyní je k dostání i na Slovensku.

Další metody a babské rady proti vším

Pokud máte doma starší holčičku, můžete jí zkusit vlasy vyžehlit žehličkou na vlasy. Žehlička vši a hnidy při určité teplotě účinně spálí, ale nikdy se nedostane až k pokožce hlavy, kde je právě většina hnid. Tato metoda je tedy bez záruky.

Stejně tak jsou sporné různé babské rady. Vší se můžete zkusit zbavit po domácku a na vlasy nanést esenciální oleje, které vši odpuzují, jako je například eukalyptus citriodora, tea tree a levandule. Dříve se dělaly i zábaly proti vším z oleje, octu a alpy, ty ale můžou jemnou dětskou pokožku dráždit. Hnidy musíte každopádně z vlasů dostat manuálně.

Úplně poslední možností je pak ostříhání. To je ale účinné pouze v případě, že vlásky ostříháte na 0,5-0,8 cm – a to by vám vaše princezna asi nepoděkovala. Způsobů odvšivení existuje tedy celá řada, ale jedině hřeben Kouzelný všiváček spolehlivě pochytá i hnidy. Stačí vlásky jednou vyčesat a máte od vší pokoj. Bez nervů a hromady šamponů.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak se zbavit vší u dětí hned napoprvé