Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak postavit iglú pro děti. Užijte si sněhové radovánky naplno!

Petr Goras

Petr Goras

20. 2. 2022

Existují jisté vášně, pro které se někdy v životě nadchne téměř každé dítě: popelářské období, dinosauří období, hrady… Když přijde bílá zima, které dítě by nezávidělo Inuitům jejich sněhové příbytky a saně tažené psy? Se psím spřežením je to krapet náročnější, ale sen o iglú se dá poměrně snadno splnit. Jak na to?

Zvažte umístění

Hned na začátek vás bude čekat důležité strategické rozhodnutí. Nepodceňte množství sněhu, který budete potřebovat. Ideální je alespoň třicet centimetrů sněhové nadílky na průměrně velké zahrádce. Pokud je sněhu míň, počítejte s využitím větší plochy a také s tím, že se pořádně nachodíte.

Vyměření kruhu

Na množství sněhu pak závisí i velikost iglú. Pokud je to vaše první iglú a nemáte úplně odhad spotřeby sněhu, raději volte menší průměr kolem 1,5 metrů. Každopádně však nepřesahujte 3 metry, s tím by už měli problém i zkušení stavitelé katedrál. Po uvážení vyměřte a udusejte kruhový základ:

  • Techničtější typy mohou použít dvě tyče spojené provazem o délce poloměru kruhu – tak to ostatně dělali zeměměřiči už v dávném starověku.
  • Hravější typy mohou rovnou skočit do sněhu a udělat andílka – průměrná výška dospělého rodiče je často ideálním průměrem pro základ iglú. Trocha šišatosti není na překážku.

Jak na cihly

Tady záleží na podobě a struktuře sněhu. Už jste slyšeli o tom, že Inuité mají pro sníh 50 různých výrazů podle toho, jak je těžký, sypký, mokrý, čerstvý a tak dále? Smutnou pravdou je, že se jedná jen o vymyšlený mýtus. Ale zpátky k cihlám – z čerstvého poprašku cihly bohužel neuděláte. Je třeba alespoň trochu mokrý a lepivý sníh. Pak existuje hned několik možností, jak sněhové bloky vytvořit:

  • V ideálním případě lze cihly vykrajovat lopatou či vhodným nástrojem přímo z bohaté sněhové pokrývky (to jde málokdy).
  • Pokud je sníh dostatečně lepivý, můžete jej válet do středně velikých válců a z nich pak vykrajovat hezké kvádry (nejzábavnější možnost).
  • Můžete pěchovat sníh do nádoby ve tvaru kvádru a vyklápět přímo na sněhové staveniště (pozor, plastové vaničky mají tendenci při této činnosti praskat).

Čím mazat děti v zimě? Pozor na hydratační krémy!

Stavíme do výšky

Jakmile máme cihly, můžeme je konečně vršit na sebe. Podle expertů na stavbu iglú (ano, i takoví existují) je nejlepší pokládat jednotlivé sněhové bloky do spirály. Tedy ne tak, jako když se z tvárnic či Ytongu staví garáž řádek po řádku, ale spíše spirálovitě kolem dokola v jediné navazující řadě.

Čím je iglú vyšší, tím by měly být sněhové cihly menší a menší. Nejtěžším konstrukčním oříškem pak bývá samotné zakončení vrcholku iglú, které si žádá speciálně vyřezaný blok sněhu a hlavně trpělivost.

Poslední úpravy – nezapomeňte na větrání

Volné spáry mezi cihlami se zadělávají sněhem a je jedno, zda v průběhu stavby nebo až na úplný závěr. Vhodným nástrojem vyřízneme vlez. Tady se experti na stavbu iglú rozcházejí v tom, zda vchod postavit již při samotném pokládání cihel, nebo zda jej právě vyříznout až na úplný závěr. Druhá možnost každopádně umožňuje snazší konstrukci bez nutnosti podpěr či trámů. Velice důležité je také vyhloubit po stranách i otvory na cirkulaci vzduchu v iglú. Pokud máte po ruce hadici s tekoucí vodou a teplota je alespoň pár stupňů pod nulou, můžete iglú ještě zběžně pokropit a zpevnit.

Quinzee, alternativa igloo

Quinzee

Zdroj: Shutterstock

Quinzee je sněhový příbytek podobný iglú, který se však nestaví ze sněhových kvádrů – místo toho se hloubí v hromadě sněhu. Pokud tak máte například na dvorku velkou hromadu odklizeného sněhu, lze ji skvěle použít právě na quinzee a půlku práce už máte v podstatě hotovou. Jestli ne, dá se taková hromada nahrabat lopatou až překvapivě rychle a ještě se u toho pořádně protáhnete. Jestliže však budete vytvářet novou hromadu sněhu, je nutné ji před další prací nechat sednout alespoň hodinu a půl.

Následně si v jedné straně hromady sněhu jednoduše vytipujete vstupní otvor a začnete hloubit sněhovou jeskyni. Výsledná tloušťka stěn by měla být nejméně 30 cm – pomoci si můžete klackem nebo tyčí o této délce. Na závěr opět nezapomeňte na vyhloubení ventilačních otvorů a občasnou kontrolu pevnosti stěn.

zdroje: treehugger.com, scoutlife.org, newengland.com, nationalgeographic.co.uk

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak postavit iglú pro děti. Užijte si sněhové radovánky naplno!