Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak porozumět ženskému cyklu a naučit se jej respektovat?

Porozumění svému cyklu přináší značné benefity. Každá fáze má na náš organismus specifický vliv. Nasloucháním vlastnímu tělu dosáhnete rovnováhy, naučíte se zvládat jednotlivá období, a hlavně lépe se v nich cítit.

Ženský cyklus

Udává se, že ženský cyklus trvá obvykle 28 dní, tedy čtyři týdny. Menstruace tvoří jen malou část, jelikož je jen jednou ze čtyř fází. Součástí jsou ještě tři období:

  1. folikulární (před uvolněním vajíčka),
  2. ovulační (proces uvolnění vajíčka),
  3. luteální (po uvolnění vajíčka).

Je důležité tato období respektovat a synchronizovat se s nimi – ať už jde o běžné životní návyky, stravu či cvičení. Díky přizpůsobení se svým hormonálním potřebám dokážete lépe zvládat svůj cyklus a celkově se cítit lépe celý měsíc.

Jednotlivé fáze zblízka

Menstruační fáze probíhá v 1. až 5. dni cyklu – doba trvání jednotlivých fází však může být individuální. Během menstruace je hladina estrogenu a progesteronu nízká. Děložní sliznice se odlupuje a odchází z těla, což se projevuje typickým krvácením.

Následuje folikulární fáze, která trvá od 6. do 14. dne. Množství estrogenu a progesteronu v těle se zvyšuje.

Dále dochází k ovulační fázi: Během 15. až 17. dne cyklu hladina estrogenu dosahuje vrcholu. Stoupá také progesteron a testosteron.

Poslední je fáze luteální, od 18. do 28. dne. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, hladiny hormonů klesají a menstruační cyklus se opakuje.

Naslouchejte svému tělu – pohyb a odpočinek

Pravidelný pohyb je pro zdraví obecně důležitý, ovšem v některých částech cyklu může být užitečné trochu zpomalit a dopřát si odpočinek. S kolísáním hormonů se mění i naše nálada a energie, což může výrazně ovlivnit motivaci a výkony při cvičení.

  • Během menstruace lze doporučit lehčí cvičení, pokud se na to cítíte. Pohyb může od diskomfortu ulevit, rozhodně však není dobré cvičit přes bolest a akorát se tím trápit.
  • V průběhu folikulární fáze je vhodné zařadit lehčí kardio. Hormony jsou stále nízké, zejména testosteron. Pravděpodobně tak vaše výdrž bude poměrně malá, proto to nepřehánějte.
  • S příchodem ovulace se mnohdy zvedá i energie. Jde tedy o období, které se hodí pro vysoce intenzivní cvičení.
  • Během luteální fáze se tělo připravuje na další menstruační cyklus a hladina energie tak může klesnout. Proto je dobré trochu polevit a věnovat se lehkému až středně těžkému cvičení.

Vždy naslouchejte svému tělu a dělejte jen to, při čem se cítíte dobře. Pokud máte pocit, že v některých fázích můžete přidat, či naopak potřebujete ubrat, je to v pořádku.

Jídelníček podle cyklu

Přizpůsobení jídelníčku jednotlivým fázím může být prospěšné. S kolísáním hormonů naše tělo vyžaduje různé živiny. Právě nevyvážený jídelníček může vést k nerovnováze hormonů. Zejména během menstruace je organismus citlivější, je vhodné vyhnout se cukru, alkoholu a kofeinu.

Obecně lze doporučit konzumaci plnohodnotných potravin během celého cyklu. Jídlo každé 3 nebo 4 hodiny vám pomůže regulovat hladinu cukru v krvi a vyhnout se výkyvům nálad.

V průběhu menstruační fáze se vyhněte kofeinu, alkoholu, ale i tučným a slaným jídlům.

Během folikulární fáze jsou dobré fermentované potraviny, například kimči nebo kysané zelí. Do jídelníčku můžete zařadit také různé klíčky, které jsou nutričně bohaté.

Během ovulace je hladina estrogenu vysoká, je proto ideální konzumovat potraviny, které podporují játra. Jde zejména o ovoce, zeleninu či mandle.

V luteální fázi je kolísání hormonů nejvýraznější, snažte se do jídelníčku zařadit potraviny, které vám dodají trochu serotoninu. Upřednostněte listovou zeleninu, quinou či pohanku. Zaměřte se také na potraviny bohaté na hořčík, které působí proti únavě a nízkému libidu – hořká čokoláda, špenát či dýňová semínka.

Respektování ženského cyklu vede k harmoničtějšímu životu. Vyplatí se porozumět tělu a jeho potřebám, přizpůsobením životních návyků dosáhnete větší spokojenosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak porozumět ženskému cyklu a naučit se jej respektovat?