Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak naučit dítě zdravit v klidu a bez nátlaku

Zdravení patří mezi základy slušného chování. Dospělí ho berou jako běžnou věc, děti s ním však mají často problém. Zdravit ostatní lidi se buď stydí, vzdorují rodičům nebo v něm nevidí žádný smysl.

Proč dítě nezdraví?

  • Nezdraví schválně, protože se mu nelíbí tlak rodičů.
  • Nezdraví, protože se mu nechce, ale uvědomuje si, že je to špatně.
  • Nezdraví, protože mu výraz „dobrý den“ nejde z pusy.

Malé děti, které princip zdravení ještě nechápou, pak ke zdravení většinou přistoupí ze dvou důvodů. Buď se bojí, že je jinak rodiče nebudou mít rádi nebo to dělají jen proto, že jim to přikazujete, i když tomu vlastně vůbec nerozumí.

Jděte příkladem

Pokud dítě nezdraví a vy na něj budete neustále tlačit a do zdravení ho nutit, pravděpodobně ho jen podpoříte v jeho vzdoru, případně v něm vytvoříte určitý blok. Proto mu nejprve vysvětlete, proč je dobré ostatní lidi zdravit a do ničeho ho vysloveně nenuťte. Děti většinou nechtějí dělat cokoliv na požádání – zarecitovat básničku, zazpívat, zatancovat… Jděte dítěti příkladem a nechte ho, aby se od vás inspirovalo. Na velmi malé děti je nejlepší žádný tlak nevyvíjet, nezlobit se na ně a nechat je ke zdravení tzv. dozrát. Pokud máte se svým dítětem dobrý vztah a budujete v něm psychickou pohodu, bude k vám vzhlížet a ke zdravení dospěje samo díky nápodobě. Podporujte své dítě a poproste ho, aby zkusilo příště pozdravit. Jestliže se mu to ale nepodaří, v žádném případě ho netrestejte. Ukažte mu naopak, že není žádný důvod se bát pozdravit a řekněte mu, že příště to určitě zvládne.

Jak naučit dítě respektu k sobě i ke svému okolí?

Vyměňte si role

Ve chvíli, kdy už dítě chápe smysl zdravení a ví, že při setkání s ostatními lidmi má pozdravit, můžete přejít k dalšímu kroku. Sledujte, zda dítě začne zdravit samo od sebe nebo ne. Jestliže se tak nestane, zkuste si s ním vyměnit role. Vy přestaňte na chvíli okolní lidi zdravit a dítě požádejte, aby vás pokaždé, když nepozdravíte, upozornilo. Díky tomu si začne celou situaci uvědomovat a je pravděpodobné, že začne brzy zdravit místo vás.

Tipy, jak dítě podpořit ve zdravení

  • Dítěti pomáhejte a povzbuzujte ho.
  • Zapomeňte na fráze typu „No snad se teď nebudeš stydět“.
  • Trénujte zdravení na rodině a nejbližších přátelích. Teprve poté zkoušejte oslovovat cizí lidi.
  • Každý sebemenší úspěch chvalte a ujišťujte dítě, že jste na něj pyšní a máte ho rádi

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Jak naučit dítě zdravit v klidu a bez nátlaku