Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak naučit dítě jezdit na odrážedle? Jednoduché triky

Redakce

Redakce

3. 12. 2018

Pořídili jste odrážedlo, ale dítě se něj bojí sednout? Nedokáže se samo odrážet a střídat nožičky, takže ho to za chvíli přestane bavit a vzdá to? Nebo na něm odmítá jezdit, ačkoli by to určitě zvládlo? Jak naučit dítě jezdit na odrážedle?

Jak naučit na odrážedle?

Pokud máte doma šikovné dítě, které se posadí na odrážedlo a samo hned dokáže jet, máte velké štěstí. Pokud má dítě staršího sourozence, který již jezdí na odrážedle nebo dokonce na kole, mladší sourozenec bývá motivován k výkonu a bude to zkoušet opravdu brzy. Pokud jste ovšem pořídili odrážedlo pro prvorozené dítě v dobré víře, že už konečně mladého nebo mladou vyexpedujete z kočárku, aby na procházce jelo po svých, možná narazíte na problém. Některé děti na odrážedle prostě hned od začátku neumí, jiné ho zase odmítají. Jak naučit dítě jezdit na odrážedle?

Odrážedlo nebo odstrkovadlo?

Pro začátek je důležité upozornit na zásadní rozdíl mezi odrážedlem a odstarkovadlem. Dítě většinou začíná odstrkovadlem, nejčastěji plastovou motorkou, kterou lze sehnat již pro roční děti. Mezi odstrkovadla řadíme také různá Pukilina atd. Zkrátka a dobře – odstrkovadlo dokáže stát na místě bez pomoci samo. Má totiž vzadu dvě kolečka vedle sebe, a je tedy velice stabilní. Odstarkovadla jsou skvělá pro nejmenší děti, ale není výjimkou, když na plastové motorce (v té největší velikosti) potkáte i čtyřleté dítě. Dětem se na motorce jezdí dobře a není vždy jednoduché je přimět ke změně.

Od kdy na odrážedlo?

Okolo druhého či třetího roku můžete dětem začít nabízet změnu. Odrážedlo je na rozdíl od odstrkovadla mnohem rychlejší, dítě si na něm osvojuje balanční dovednosti, které se mu budou hodit za rok či dva na kole. Ale pozor – na odstrkovadle se jezdí jinak, než na odrážedle, a mnohé děti to může odradit. Nelámejte nic přes koleno a dejte dítěti dostatek času se s odrážedlem seznámit. V žádném případě jej k jízdě na odrážedle nenuťte. Stačí poukazovat na jiné starší děti, které již na odrážedle jezdí a dítě podpořit v sebedůvěře, že až na to bude připravené, jistě mu to půjde dobře.

Jak se má na odrážedle správně jezdit?

Když se podíváte na děti, které již na odrážedle jezdí zcela suverénně, všimněte si, že střídají pravidelně nožičky a odrážejí se buď levou nebo pravou. Zatím co na odstrkovadle se dítě většinou odráží oběma nohama současně a chvíli jede setrvačností dál, na odrážedle se nohy pravidelně střídají a dítě jede plynuleji. Když si malé dítě na odrážedlo sedne, má tendenci zkoušet to stejně jako na odstrkovadle, ale to tímto způsobem není vůbec stabilní. Právě nestabilita dvoukolých odrážedel děti od jízdy odrazuje. Dítě je zmatené a může dostat strach. Nebojte se ale, určitě to brzy pochopí. Způsobů, jak ho to naučit, je několik.

Chraňte hlavu svého dítěte! Jak vybrat správnou cyklistickou helmu?

Ukažte mu správný pohyb nožičkama

Jedním ze způsobů, jak naučit dítě na odrážedle, je sednout si k němu zezadu na zem a vlastníma rukama mu správný pohyb na jeho nožičkách demonstrovat. Buďte trpělivá, někdy to může trvat i týden, než to dítě pochopí, tedy v případě, že je ochotné to s vámi zkoušet.

Okouká to od jiných dětí

Velice důležitým aspektem učení člověka je učení nápodobou. Není nic jednoduššího, než dítěti ukázat správný pohyb na jiných dětech. Ideální je např. vyrazit s kamarádkou, která má mírně starší dítě, které již umí na odrážedle, na procházku. Vhodnější je hladký povrch, aby to pro začátek bylo co nejjednodušší. Motivace zkušenějším kamarádem u dětí většinou zabírá.

Jak naučit dítě jezdit na kole a kdy začít

Ukažte mu to sama

Možná vám to bude připadat vtipné a vašemu dítěti jakbysmet, ale pokud nemáte po ruce žádné jiné dítě, které by to vašemu malému ukázalo, klidně mu to demonstrujte na sobě. Alespoň si užijete společnou zábavu.

Na co si dát pozor?

Již od samého začátku by mělo být dítě zvykáno na to, že bez helmy se na odrážedlo vůbec nesedá. Helma je naprostou samozřejmostí. Během krátké chvíle dítě totiž pochopí, jak se na odrážedle jezdí, a začne si užívat jízdu ve vyšší rychlosti. Hned od začátku by si mělo zvykat také na to, jak se na odrážedle správně brzdí. Ačkoli jste pořídili odrážedlo s ruční brzdou, nemůžete po tříletém dítěti hned chtít, aby ji dokázalo samo zmáčknout a zabrzdit bezpečně. Když už to dítě dokáže a zmáčne ji, většinou zabrzdí příliš prudce. Chce to trénink, ale hlavně to chce umět zabrzdit i bez brzdy, jen nohama. Z kopce odrážedlo raději neste, zejména u malých dětí.

Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?

Co když se to pořád nedaří?

Dítě odmítá na odrážedlo sednout nebo se bojí? Nebo mu to prostě opravdu nejde? Je možné, že je na odrážedlo ještě příliš malé. Zakladní předpoklad jízdy na odrážedle, je totiž délka nohou. Je potřeba, aby dítě dosáhlo na zem nejen špičkou, ale i patou! V tom bývá největší kámen úrazu. Pokud dítě nedošlápne na zem celých chodidlem, nemá dostatečnou stabilitu a cítí se nejisté. Odrážedlo na pár měsíců uložte a zkuste to zase později. Vždyť vám nic neuteče.

Naučí se to určitě každé dítě!

Nikdy své děti neporovnávejte s jinými. Zatímco sousedovic Tonda jezdil na odrážedle už v 18 měsících, neznamená to, že je vaše dítě nějaké zaostalé. I kdyby se to mělo naučit až ve třech, jednou určitě přijde den, kdy mu to půjde. Však uvidíte, že zrovna vaše dítě bude zase dobré v něčem jiném. Berte to vždy s nadhledem. Jaké máte zkušenosti s učením dítěte na odrážedle vy? Budeme rádi, když se o ně podělíte!

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak naučit dítě jezdit na odrážedle? Jednoduché triky