Který rodič může o svém dítěti prohlásit, že je pořádné? Asi málokterý. Ačkoli děti chápou, proč se má uklízet, a navíc mají i uklizeno rády, nedokáží se samy k úklidu přimět. Nepořádek jim navíc nevadí tolik, jako rodičům. Je na čase, aby se děti začaly učit, že udržovat ve věcech řád a pořádek, má smysl. Poradíme vám, jak naučit děti uklízet.
Jak naučit děti uklízet? Chce to hodně trpělivosti…
Když máte malé miminko, máte doma většinou vše čisté a naklizené. Čím je ovšem děťátko starší, situace je horší. Dítě začíná postupně objevovat okolní svět. Během svých objevitelských výprav vyndává vše z poliček, šuplíků a skříněk. Kapitola sama o sobě je jídlo, které chce nejraději jíst samo, což představuje záruku práce navíc minimálně na deset minut. A vy potom jen chodíte a nestíháte uklízet. Roční děti rády napodobují, co dělají dospělí, a maminky na nějaký čas podlehnou iluzi, že když dítě rádo pomáhá vyklízet myčku, dávat prádlo do pračky nebo sbírat kolíčky, že snad do budoucna bude pořádné. Bohužel uklízecí entusiasmus děti opouští okolo dvou let. Je potřeba v dětech tendence uklízet intenzivně budovat a podporovat, aby se jim hodnota pořádku ve věcech internalizovala.
Nevíte, jak potrestat děti? Raději si osvojte efektivní komunikaci!
Uklízení je pro děti důležité
Je-li malé dítě ponecháno v neustálém nepořádku, může mu to bránit v prostorovém zorientování. Úklid pomáhá dítěti získat pocit vlastního prostoru a přispívá k rozvoji jeho samostatnosti. Každé dítě potřebuje alespoň minimálně strukturovat nejen proto, aby si našlo své věci, ale také aby našlo sama sebe. Pokud má v pokojíčku všechny hračky rozložené po podlaze a po stole, nemá tak žádné místo, kde by mohla jeho představivost vytvářet nová uspořádání, nové hry a nové aktivity. Pouze tam, kde je prostor a řád může vzniknout něco nového.
Každá věc má své místo
Podle psychologů je potřeba děti učit, že každá věc má své místo. Aby děti mohly udržovat pořádek, je potřeba, aby věděly, kam věci patří. Místo velkých úložných boxů je lepší dětem pořídit praktické organizéry, poličky nebo úložné boxy různých velikostí, kde budou mít hračky přehledně uspořádané. To platí také u odkládání oblečení. Veďte děti k pořádku a samostatnosti třeba jen tím, že jim v předsíni připravíte háček na zavěšení bundičky v jejich výšce. Vyhraďte jim také vlastní místo na boty v botníku. Nalepte tam veselou nálepku se jmenovkou. Budou se cítit důležité. Nechte děti, aby si po sobě odmalička uklízely i oblečení.
Je potřeba uklízet
Rozhodně nemá smysl dětem nadávat a k úklidu je nutit výhružkami nebo tresty. K úklidu by si získaly odpor. Ano, možná budou uklízet ze strachu z trestu, ale rozhodně se tak z nich nestanou niterně pořádní lidé. Daleko lepší a efektivnější je poskytovat jim informace a nabízet volbu. Informací může být např. věta „Je potřeba uklízet, protože v nepořádku se špatně věci hledají.“ „Je dobré si v pokoji setřít prach. Prach může dráždit ke kašli.“ „Je potřeba vyhazovat odpadky do koše. Jsou v nich různí mikrobi, kteří způsobují nemoci. Když je někdo nemocný, nemůže jít ven si hrát s kamarády.“ „Když hračku neuklidíme, můžeme na ni omylem šlápnout a zničit ji nebo se o ni zranit. A to přece nechceme…“ Chce to hodně trpělivosti, ale rozhodně je lepší zkoušet to „po dobrém“, než aby děti uklízely ze strachu či za odměnu.
Uklízet si po sobě průběžně
Hned na začátku si vytvořte pravidla, vyhnete se tak pozdějším diskuzím. Vadí vám, že v obýváku zakopáváte o hračky? Domluvte se s dětmi, že hračky patří pouze do pokojíčku. Výjimky jsou samozřejmě povoleny. Už ho nebaví kostky, ale chce malovat vodovkami? Není problém, ale aby bylo, kde si malovat, je potřeba nejprve uklidit a udělat si místo. Čím dříve dítě naučíte uklízet si průběžně po sobě hračky, tím přirozenější pro ně postupné uklízení bude. Vyhnete se tak jednomu velkému nepořádku. Navíc děti jsou večer unavené a úroveň ochoty spolupráce klesá na minimum. Úklid rozhodně nenechávejte na poslední chvíli večer. Předejdete tak případným konfliktům.
Proč děti doma zlobí mámu a jinde jsou hodné? Má to své důvody!
Jak naučit děti uklízet? Podporujte je v samostatnosti
Častou chybou rodičů je, že dětem brání v samostatnosti. Malé děti přirozeně napodobují rodiče, a když nás vidí vysávat nebo utírat prach, chtějí dělat totéž. Jenže jejich pomoc je často kontraproduktivní. Většinou udělají ještě větší nepořádek, ale především nás to zdržuje – už to chceme mít hotové, abychom na to nemuseli myslet. Mnoho rodičů nemá trpělivost a raději to udělají sami. Když se to tak stane několikrát, je velmi pravděpodobné, že dítě se příště nebude chtít zapojit. Nechte děti, aby vám pomohly, jak nejlépe dokáží. Uvidíte, že časem se to naučí dobře. A budou uklízet samy od sebe. Když budou vědět, že po nich vždy uklidíte vy, samotným se to chtít nebude.
Uklízejte společně s dětmi
Děti do tří let se nedokáží samy soustředit na úklid. Je opravdu těžké je přimět k tomu, aby uklízely, pomocí argumentů. Ještě to nechápou. Do tří let dětem s úklidem pomáháme. Užijeme si tak alespoň společnou zábavu. Děti uvidí, jak rychle a snadno to jde. Naučí se, kam věci patří a získají potřebné sebevědomí, že vám dokáží pomoci. Navíc jsou většinou soutěživé. Uvidíte, že se někdy s vámi budou i předhánět, kdo co uklidí rychleji. Starším dětem většinou stačí pomoci na začátku. Začněte společně, a pak za chvíli odejděte třeba na záchod nebo něco neodkladného vyřídit. Naučí se postupně uklízet samy.
Uklidíš si teď nebo až později?
Nabídněte dítěti volbu. Bude mít pocit, že o svém životě rozhoduje samo a ne, že ho k něčemu nutíte. Můžete zkusit větu doplnit informací. „Je potřeba si v pokoji uklidit, aby ses v noci cestou na záchod nezranil nebo si něco nerozšlápl a nezničil. Budeš to uklízet teď nebo až po večeři? Pokud to necháš až po večeři, bohužel už nezbyde čas si společně zahrát karty.“
Zapojte fantazii
I uklízení může být zábava. Buďte kreativní a vymyslete dětem příběh o hračkách, které je třeba uklidit. Co by řekl takový dinosaurus, že není společně se svými kamarády ještěry v krabici. A jak by bylo smutno kostičce zapadlé pod postelí, se kterou si nikdo nehraje? Určitě vás něco originálního napadne. Fantazii se meze nekladou. To je ten nejhezčí způsob, jak naučit děti uklízet.