Babské rady vždy slavily úspěch. Moudré a zkušené ženy napříč časem dobře věděly, co čím léčit, nebo jak si pomoci v těžkých chvílích, a to třeba i při porodu, což byla vyloženě ženská záležitost. I když někdy k babským radám nezaujímáme zrovna nejlepší postoj a považujeme je za neúčinné, neosvědčené či nebezpečné, přesto mnohé z nich prověřené tradicí pomohly už mnoha lidem a určitě bychom je zatracovat neměli. Jedna paní povídala a na každém šprochu, pravdy je trochu, většinou nejsou žádné výmysly, ale výsledek vlastních zkušeností. Co tedy báby radí pro vyvolání porodu?
Kdy je třeba vyvolat porod?
Když žena přenáší a už je takřka na roztrhání, ráda si uleví, některými osvědčenými tipy, které se mezi maminkami napříč generacemi tradují. Představíme vám některé z nich. To, zda je vyzkoušíte či ne, je už čistě na vás. Každopádně dle tvrzení těch, které je vyzkoušely, jim pomohly k vyvolání kontrakcí, usnadnění a urychlení porodu, a prožití první doby porodní v pohodlí domova. Důvodem těchto snah často bývá vyhnutí se umělému vyvolávání porodu při dlouhém přenášení dítěte, které může být rizikové jak pro matku, tak i pro dítě. Obzvláště, pokud je žena vedena jako riziková, trpí vysokým tlakem, má sklony k preeklampsii, je po předchozím císařském řezu, anebo přenáší dítě déle než dva týdny po termínu, což může být už kvůli stárnutí placenty pro miminko nebezpečné.
Hamiltonův hmat na vyvolání porodu. Kdy se provádí a máte důvod se ho obávat?
Umělé vyvolání porodu je někdy nezbytné. Ale spousta maminek se ho bojí a chtějí zkrátka rodit přirozeně. Cílem tohoto článku není upozorňovat na možná rizika nebo představovat medicínské postupy k vyvolávání porodu, ale naopak poukázání na přírodní prostředky a typické ženské rady plné vynalézavosti. Nenabádáme k tomu, aby je ženy zkoušely a neručíme za jejich bezpečnost. Otázka používání oxytocinu k vyvolání porodu či použití Hamiltonova chvatu však představuje spoustu negativních odpovědí, a to i ze stran samotných zkušených porodních asistentek. Vždy je přece jen lepší nechat to na přírodě…
Vyvolání porodu fyzickou námahou, sportem a prací
O vyvolání porodu doma se maminky snaží v době před či krátce po termínu i zvýšenou fyzickou námahou, prací v domácnosti či kolem domu, sportovními výkony, břišními tanci, extatickými spontánními tanci při podmanivé hudbě, nebo klidně třeba malováním stěn či stěhováním nábytku. Ani jedno z toho nemusí vždy zabrat. A pokud jste na rizikovém těhotenství, jste po předchozím císařskému řezu, hrozí vám ruptura dělohy nebo máte nízko položenou placentu, na takové aktivity rázem zapomeňte, mohla byste sobě i dítěti vážně ublížit! V těchto případech hrozí i utrhnutí placenty nebo prasknutí dělohy, zejména pokud by vás napadlo zvedat těžké předměty. Tancovat můžete, naopak tanec je velmi doporučovaný pro přirozené vyvolání porodu!
Vyvolání porodu sexem a orgasmem
K vyvolání kontrakcí se také nabízí častý sex před porodem a zejména i samotný orgasmus ženy, ke kterému lze dojít i nekoitálními praktikami. Orgasmus je sám o sobě pro ženu velice zdravý po fyzické i psychické stránce a pracuje s přirozenými mechanismy probíhajícími v těle těhotné ženy. Zdravý sex až do porodu může naopak v mnohém pomoci, ale nemusí být vyloženě spouštěčem kontrakcí. Je to velmi individuální.
Vyvolání porodu prohřátím a prokrvením organismu
Spousta žen se uchyluje k typickým praktikám vyvolání porodu, v některých časných případech také potratu. Patří zde typická vana plná horké vody, ideálně ještě s výpary bylin či esenciálních olejů za současného popíjení horkého svařeného vína se skořicí a hřebíčkem – ideálně červeného. Tímto způsobem dojde k výraznému prokrvení a prohřátí těla, což může vyvolat kontrakce. Pomohou i vyloženě horké sedací lázně s výpary, opatrně ale, abyste neublížila miminku a neudělalo se vám špatně. Vyzkoušet můžete i med se skořicí, horký zázvorový čaj, trochu chilli papriček, promazání křížové oblasti horkým sezamovým olejem s obsahem hřebíčku, skořice či jiného pálivého koření.
Při konzumaci ostrého koření dávejte pozor, abyste si nepodráždila sliznici žaludku či jícnu, spousta těhotných žen mívá problémy s pálením žáhy nebo refluxem jícnu, navíc dítě po takové dávce ostrého koření bude pořádně neklidné a nemuselo by mu to udělat dobře.
Vyvolání porodu klystýrem
Klystýr před porodem v porodnici spousta žen odmítá a považuje za ponižující záležitost, ale důvodem k jeho aplikaci není jen praktická očista střev před porodem, ale i prohřátí střev a vyvolání kontrakcí. Klystýr si můžete (například s pomocí partnera, dulou či porodní asistentkou) udělat také pohodlně doma v soukromí těsně před porodem nebo po termínu, kdy už si opravdu přejete, aby se miminko ozvalo. Klystýr je k vyvolání porodu velmi spolehlivý. Zakoupení klystýrové sady není ničím složitý, seženete ji ve zdravotnických potřebách. Musíte si však být jistá, že se toho nebojíte a není vám to až tak nepříjemné.
Připravit si můžete teplé klyzma o příjemné teplotě těla, která vám neublíží, klidně se poraďte se svou dulou či porodní asistentkou. Použít se také dají bylinné odvary, avšak zkušeně a tak, aby to nastávající mamince neublížilo. Teplá voda ve střevech a celkové vyprázdnění může vyvolat kontrakce a spustit okamžité rozběhnutí porodu, je tedy třeba mít už všechno nachystané a mít sbalenou tašku do porodnice. Klystýr je také praktický k tomu, že pak nebudete muset řešit bolestivé vyprazdňování v krátkém období po porodu a nedojde ani k úniku stolice na porodním sále.
Pokud klystýr nezabere, neprovádějte ho opakovaně v krátkém časovém rozmezí, dejte si odstup pár dnů. Když se kontrakce nedostaví a nepojedete do porodnice, nezapomeňte se pak dobře najíst a pořádně napít, takový klystýr může vyvolat slabost a závratě. Dávejte si i pozor na dehydrataci!
Vyvolání porodu lněným olejem, ricinovým olejem nebo pupalkovým olejem
Oleje bývají k vyvolání porodu velmi oblíbené. Jednak se používají k masáži hráze, jednak mnohé z nich mají při konzumaci projímavé účinky, proto působí podobně jako výše zmíněný klystýr. Lněný olej je velice zdravý na střeva a obsahuje správný poměr omega 3 a 6 mastných kyselin. Jeho konzumace má projímavé účinky, což rozpohybuje střeva a může to vyvolat porod. Stejně fungují i lněná semínka s vysokým obsahem vlákniny, která si můžete čerstvě pomlít a přidávat do salátu či pomazánek.
Dalším olejem je ricínový olej. Ten se používá převážně ke kosmetickým účelům, protože se lisuje z prudce jedovatých semen skočce. Samotný olej jedovatý protein neobsahuje, ale kdo vám dá tu jistotu? Navíc má opravdu silné projímavé účinky s velkým rizikem dehydratace a jeho vnitřní použití, byť v malém množství, se nepovažuje vůbec za bezpečné. Mnohé maminky si ale k vyvolání porodu vesele připravují ricínový koktejl…
Ricinový olej je v kosmetice nenahraditelný. Lisuje se z prudce jedovatých semen
Pupalkový olej se používá k vyvolání porodu tak, že se jím masíruje hráz nebo se přímo nanáší do pochvy až k děložnímu čípku. Jeho účelem je změkčení čípku a pomalé či rychlejší otevírání dělohy. Příliš se nedoporučuje, ale spousta žen ho zkouší…
Vyvolání porodu masáží bradavek
Osvědčeným a doporučovaným prostředkem k vyvolání porodu doma je masáž bradavek. Ta může u mnohých žen vyvolat orgasmus a před porodem vám pravděpodobně také uvolní nějaké mlezivo. Masáž bradavek vyplavuje hormon oxytocin, který podporuje děložní stahy.
Vyvolání porodu bylinami
V neposlední řadě ženy vždy zkoušely vyvolat porod působením různých bylin, a to ať již šlo o používání rostlinných silic jakožto aromaterapie, tak třeba vykuřování, koupele, zábaly, masáže nebo popíjení bylinných odvarů. Pro zvýšení kontrakcí a vypuzení dítěte kdysi porodní báby rodičku podkládaly nebo podkuřovaly pelyňkem. Pelyněk ale raději nepijte, je trochu jedovatý a neudělal by ani vám, ani dítěti dobře.
Před porodem se doporučuje popíjet čaj z maliníkového listí nebo kontryhelu. Méně bezpečné byliny raději uvádět nebudeme. Z aromaterapie můžete vyzkoušet uklidňující levanduli, neroli, cedr, které pomohou i proti strachu z porodu. Na uklidnění a pro lepší pohodu, která je také k vyvolání porodu nezbytná, pijte mateřídoušku, heřmánek nebo meduňku na spaní.