Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak časté křičení na děti ovlivňuje jejich osobnost?

Rodičovství může být občas frustrující. Některé děti jsou jako z divokých vajec a jsou špatně zvladatelné. I když ale není péče o děti snadná, neměli byste na ně neustále křičet, protože jim tím můžete způsobit trvalé následky.

Křik může dětem způsobit úzkost a depresi

Journal of Child Development zveřejnil studii, která potvrzuje, že pravidelné křičení může mít na děti stejné účinky jako bití. Děti, na které se pravidelně křičelo, trpí častěji depresivními a úzkostnými pocity. Pokud budete na své děti křičet, naučíte je, že křik je normální. V dospělosti se pak děti budou chovat stejným způsobem.

Narušení pocitu bezpečí

Rodiče mají nad svými dětmi moc. Poskytují jim vše, od jídla, přes přístřeší až po lásku. Podle lékařky Laury Markhamové, která založila Aha! Rodičovství a je hlavní autorkou Mírumilovného Rodičovství, křičením narušíte pocit bezpečí svých dětí. Křik může změnit důležité neurologické cesty v dětském mozku. Děti si začnou myslet, že nejsou v bezpečí a musí zareagovat bojem nebo útěkem. Tyto reakce se nevratně vryjí do mozku dítěte a ovlivní tak jeho osobnost.

Důležité je uvědomit si, že křičení je obvykle neúčinné a naopak způsobí to, že vás dětí nebudou chtít poslouchat. Rodiče, kteří na své děti křičí, jsou většinou příliš slabí či unavení na to, aby se svými dětmi jednali v klidu bez výbuchu emocí.

„Takové chování může fungovat na rodiče, ale rozhodně se nejedná o způsob, jak změnit chování svého dítěte,“ říká lékař Alan Kazdin, profesor psychologie a dětské psychiatrie na Yale. Rodič by měl ke svým dětem promlouvat prostřednictvím klidných rozhovorů. Pomoci může také humor, který však nesnižuje autoritu rodiče a dítě si i přesto uvědomí, že udělalo něco špatně.

Dítě popadl amok? Zachovejte klid a vyjádřete pochopení

Nedělejte z křičení pravidlo

Chvalte dítě, pokud udělá to, co mělo udělat. Pokud udělá chybu, seznamte ho s důsledky, ale bez křiku a agrese. Křičení jednou za čas je v pořádku, mezi sourozenci k němu přeci dochází pravidelně. Nemělo by však být znakem agrese a ani by k němu nemělo docházet pravidelně. Pro získání pozornosti dítěte vám leckdy stačí klidný hlas.

Co si o výsledku studie myslíte vy? Souhlasíte? Jak zvládáte svůj hněv, když vám dítě brnká na nervy? Dejte nám vědět, pokud máte nějaký ověřený a zaručený tip.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak časté křičení na děti ovlivňuje jejich osobnost?