Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak by měl vypadat pokoj školáka? Prakticky, ale i hravě!

Každá máma to zná – uklidí dětský pokoj, otočí se a při pohledu zpět je v něm opět jako po výbuchu. Pojmu mateřská dovolená se tak můžeme jen zasmát. Situace se nelepší ani v době, kdy se naše děti začnou chodit do školy, právě naopak! Tolik školních potřeb a pomůcek, které je třeba nakoupit, situaci vůbec neulehčuje.

Jistě už teď živě vidíte, jak se školní věci povalují smíchané spolu s hračkami. Nemusí tomu tak být! Stačí pár praktických pomocníků a pokoj vašeho školáka bude vypadat uklizeně a prakticky, ale zároveň neztratí nic z dětské hravosti. Inspirujte se našimi tipy, které váš rodinný rozpočet nikterak nezatíží.

Kouzlo spočívá v rychlém a jednoduchém úklidu

Čím dříve své děti naučíte, aby po sobě uklízely, tím lépe pro vás. Někdy je ale těžké je k tomu přimět, proto je vhodné z toho udělat zábavnou činnost. Bohužel, v této oblasti neexistuje zlaté pravidlo, které by platilo pro všechny – každý z našich drobků je zkrátka originál.

Pokud však uklízení zjednodušíme a tím také zkrátíme, i děti pak budou k této činnosti ochotnější. A právě zde nastupují do hlavní role úložné boxy. A nemusí jít nutně o velké jednobarevné plastové typy, které spousta domácností používá.

Na trhu existuje mnoho barevných druhů s dětskými potisky, které díky různým velikostem mohou být umístěny téměř kdekoliv v pokoji. Na hračky můžete využít velikosti okolo 40 × 40 cm, do kterých budete spolu s dětmi třídit hračky dle toho, zda se jedná o autíčka, panenky, stavebnice, plyšáky nebo cokoliv jiného.

Pokud vyberete látkové, třeba takové, jaké často nabízí  Pepco leták, máte zaručenou nízkou cenu a bude tak snadné nakoupit jich více v různých motivech. Můžete je pak střídat dle preferencí dětí nebo dle měnícího se designu pokoje.

Díky úložným boxům, kam věci můžete „naházet“ rekordní rychlostí, bude pokoj vypadat zorganizovaně a všechny drobnosti budou pečlivě schované na svém místě.

Školní potřeby a pomůcky mají mít své místo

Dětský pokoj se nástupem do školy značně mění. Už to není jen prostor pro hraní, ale také k učení. První z věcí, kterou je třeba zařídit, je psací stůl. Díky široké nabídce v dnešní době není žádný problém vybrat ten správný nábytek pro školáky, záleží pouze na vašich preferencích a možnostech.

Dbejte na to, aby se na psacím stole nemíchaly věci na hraní a k učení. Pracovní plocha by měla zůstávat čistá, ať dítě při učení nic nerozptyluje. Celkově by na stole nemělo být zbytečně moc věcí. Některé by však na druhou stranu neměly chybět.

Při učení a vypracovávání úkolů potřebuje školák tužky, propisky, pastelky, pravítka, později i kružítka a úhloměry. Všechny jmenované pomůcky jsou malých rozměrů a snadno se po stole rozházejí! Proto doporučujeme pořídit členitý stolní stojan na kancelářské potřeby. Možná se vám to může zdát jako zbytečně pokročilý doplněk, pokud však zvolíte jednoduchý držák pouze na psací potřeby, podaří se vám sice udržet propisky a tužky pohromadě, gumy, strouhátka a další drobnosti se budou všude povalovat a ztrácet.

U psacího stolu platí, že čím více věcem určíte konkrétní místo na uschování, tím méně jich pak bude zavazet tam, kde nemá. Pokud se vám v kancelářských potřebách zdají stojany příliš nudné, vyberte kovový – můžete na něj dětem dokoupit magnetky, pomoci kterých si jej samy dozdobí.

Vdechněte pokoji život

Při vylepšování pokoje věnujte čas také stěnám. Nyní nemluvíme o malování – to je zdlouhavé a nákladné. Pokoj lehce oživíte tím, že mu dodáte obrázky. Abyste ale nemuseli shánět obrazy a rámečky, pomoci si můžete tím, že přes zvolenou stěnu natáhnete provázky, které pomocí hřebíků na stěnu připevníte. Zda zvolíte větší nebo menší plochu, rovnoběžné nebo cik-cak upevnění, záleží už jen na vás.

Dále potřebujete už jen kolíčky, kterými na provázky připevníte obrázky. Může jít o oblíbené postavičky z pohádek, fotografie rodiny i kamarádů, ale především mezi ně můžete zamíchat výukový materiál! Díky tomu mohou být ty menší děti nenásilnou formou vystaveny abecedě, později třeba násobilce, vyjmenovaným slovům či anglickým slovíčkům.

Inspiraci můžete najít na internetu – v podstatě platí, čím barevnější a hravější výukové karty a obrázky budou, tím více na stěnu zapadnou a děti ani nenapadne, že se je v jejich volném čase snažíte něco naučit.

Existuje i jednodušší varianta pro ty, kteří nechtějí připevňovat každý provázek zvlášť – koupit můžete členité rámečky, které pojmou více obrázků, nebo které mají ve svém rámu tyto provázky s kolíčky rovnou napnuté. I takové často nabízí leták Pepco mezi zlevněnými dekoracemi.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak by měl vypadat pokoj školáka? Prakticky, ale i hravě!