Každý rodič se děsí chvíle, kdy jeho děťátko bude nemocné. Ideálně, kdyby takový okamžik vůbec nenastal. Jenže to je přání, které se asi nikdy žádnému rodiči nesplní. Horečka se prostě u dětí občas objeví. Jak ji srazit a dítěti ulevit? Kdy je na čase navštívit lékaře?
Horečka nebo zvýšená teplota?
Dva pojmy, ve kterých jen málokdo má jasno. Naši rodiče nám dávali léky na snížení horečky hned, jakmile teplota stoupla nad 37°C. Dneska je to ale jinak.
Při oslabení imunitního systému dojde k obranné reakci těla, k horečce. Organismus jejím prostřednictvím vysílá signál, že něco není v pořádku a bojuje s tím. I když se o děťátko bojíte, snažte se uklidnit. Horečka mu pomáhá vyhrát nad tím, co v těle nemá co dělat.
Víte, že tělesná teplota dítěte se mění spolu s věkem? Za zvýšenou teplotu se považuje rozmezí 37-38 °C, horečkou se rozumí tělesná teplota nad 38 °C.
Zdroj: Pexels.com
Proč horečka u dětí vzniká a jaké jsou její příznaky?
Horečka je přirozenou reakcí organismu, mezi nejčastější příčiny patří:
- Infekční onemocnění jako nachlazení, zánět středního ucha, zápal plic, nemoci dýchacích cest, zánět močových cest a další.
- Očkování
- Porucha imunity
- Někdy se objeví horečka u dětí bez dalších příznaků.
Náš tip: Jak změřit u dítěte teplotu?
To, že se dítě potýká s horečkou může signalizovat únava, plačtivost, rychlejší dýchání, průjem, třesavka, pocit žízně, nechutenství, podrážděnost, horká suchá kůže a horké tvářičky. Horečka u dětí se někdy projeví také studenými končetinami. Jak je vysoká zjistíte teploměrem.
Novorozencům a kojencům se teplota měří v konečníku, kde je teplota asi o půl stupně vyšší než v podpaží, starším dětem se měří v podpaží.
Víte, že dneska rodiče nejčastěji dávají přednost digitálnímu teploměru s ohebnou špičkou nebo bezdotykovému teploměru?
Čtěte také: Jaké jsou druhy teploměrů a jak měřit teplotu?
Jak snížit vysokou horečku u dětí?
Trápí vaše dítě vysoká horečka? Dopřejte mu odpočinek, nechte ho spát, podávejte mu pravidelně tekutiny. V místnosti, kde je malý pacient, nepřetápějte a často větrejte. Buďte s ním, ukažte mu, že jste tu pro něj. Bude klidnější a lépe si s horečkou poradí.
Pokud je tělesná teplota vyšší než 38 °C (nebo 38,5 °C v konečníku), je na místě taky podání léků na horečku, které se dávkují podle hmotnosti pacienta. Jsou dostupné v podobě čípků a sirupů, účinnou látkou je buď paracetamol, nebo ibuprofen. Paracetamol najdete v Paralenu nebo Panadolu pro děti, ibuprofen v Nurofenu nebo Ibalginu pro děti.
Náš tip: Pro kojence a batolata jsou lepší volbou čípky, u starších dětí můžete podat sirup nebo tabletky.
Zdroj: Pexels.com
Co dělat při horečce nad 39 °C u dětí?
Podávejte tekutiny, vyzkoušet můžete i zábal nebo zchlazování miminka omýváním. Jak na to?
- Zábal trvá zhruba 10 minut. Ručník namočíte do vlažné vody a omotáte ho dítěti kolem bříška a hrudníku. Ruce a nohy nechte volné. Asi 30 minut po zábalu změřte dítěti teplotu, pokud neklesla, můžete zábal zopakovat.
- Miminko je lepší omývat vodou. Dejte ho do vaničky a ruce, nohy a trup mu omývejte vodou o teplotě asi 29 °C. Jakmile bude dítěti zima, vytáhněte ho. Jinak ho můžete omývat asi 30 minut.
Posilujte imunitu
To, zda dítě odolá útoku vnějších i vnitřních vlivů, záleží na obranyschopnosti jeho organismu. Jak posílit imunitu dítěte, aby nebylo neustále nemocné? Podávejte mu vitamíny pro děti, které posilují imunitu.
Náš tip: Znáte Preventan Junior?
Kdy je na čase zajít k pediatrovi?
Pokud má horečku dítě mladší 3 měsíců, měli byste lékaře navštívit vždy. U těch starších jděte k lékaři když:
- Horečka neklesá.
- Dítě je malátně až ochablé, špatně se hýbe.
- Má mramorovanou kůži.
- Končetiny jsou chladné.
- Vrací se zvracení.
- Dítě přijímá málo tekutin.