Ischias na mateřské trápí spoustu maminek. Jak mu předcházet?
Taťána Kročková
12. 10. 2021
Co může být horšího, když vám na mateřské rupne v zádech, nemůžete se ani pohnout a dítě vám křičí a skáče po hlavě, anebo někam uteče a vy jste zcela bezmocná! Spousta maminek na rodičovské dovolené řeší problém bolesti zad namáhaných neustálým zvedáním dítěte. Co se s tím dá dělat, co to vlastně ischias je a jak mu předcházet?
Co je ischias a komu nejvíce hrozí
Ischias je vlastně houser, ústřel, lumbago. Jedná se o zánět sedacího nervu, jehož nejčastější příčinou bývá vyhřezlá ploténka v oblasti bederní páteře. Může jít ale jen o přetížení, zatuhnutí či zablokování a zanícení dané oblasti. Dochází pak k utlačování nebo zánětu sedacího nervu a bolestem, v horším případě také k silnému mravenčení, brnění a vystřelování nervů do nohou nebo k úplnému znecitlivění nohou a nemožnosti se normálně pohybovat.
Houser hrozí všem lidem, kteří ve zvýšené míře namáhají svoje záda, a to ať už při těžké manuální práci, nevhodném sportu, tak také při zvedání těžkých břemen, například dětí, kočárků, vaniček s vodou, košů s prádlem a podobně. Ženy po porodu často mívají povolené svaly břicha, pánve a páteře, což vzniku ischiasu jenom nahrává.
Výhřez ploténky a jak si s ním poradit. Je lepší se operaci vyhnout?
Ischias a jeho příznaky
Typickým příznakem ischiasu je palčivá bolest v křížích, nemožnost se narovnat, dlouhodobé chronické bolesti, které se stupňují. Dochází k chronickému zánětu nervů v této oblasti. Svaly jsou ochablé, nepracují dobře. Člověk se cítí velmi unavený, musí snášet dlouhodobou bolest a nepříjemné pocity jako mravenčení, brnění, znecitlivění konkrétní oblasti, vystřelování nervů do nohou, někdy až do konečků prstů.
Potíže bývají výraznější v noci, kdy člověk nemůže najít vhodnou polohu ke spánku, často kvůli bolestem trpí nespavostí nebo usíná vždy jen na chvíli a ráno se budí v hrozném stavu. To představuje pro maminky na mateřské dovolené, které jsou už tak kvůli dětem okradeny o spánek a musí přes den (a také v noci) 100 % fungovat, opravdové peklo.
Kdo nejvíce trpí ischiasem a proč
Houser může postihnout ženy i muže různého věku. Očekává se spíše u starších osob, ale vlivem nepřiměřené námahy nebo i sedavého zaměstnání může trápit i docela mladé lidi. Často se objevuje také u žen na rodičovské dovolené, které mají povolené břišní svaly a svaly kolem páteře a neustále zvedají nepřiměřeně těžká břemena. Například těžké dítě ukládají v nevhodné pozici do postýlky a podobně.
Znáte rebozo? K čemu všemu můžeme využít tento zázračný šátek?
Jak léčit ischias a co pomáhá
Diagnostikovat ischias není těžké, příznaky ischiasu jsou jednoznačné. Léčba ischiasu vyžaduje především klid. Důležité je opravdu si zařídit čas pro sebe, odpočívat a pohybovat se minimálně. Ischias se nedá rozchodit. Teprve když si namáhaná oblast dostatečně odpočine nebo se uvolní pomocí podpůrných a protizánětlivých léků, můžete začít s rehabilitací a později také s vhodným posilováním svalů, aby se ústřel páteře neopakoval. Příčinou nemusí být vždy jen výhřez ploténky, může jít také o blokádu a přetížení dané oblasti, následný vznik zánětu.
Závažné stavy (většinou výhřez ploténky) někdy i vyžadují operaci, ale vždy je lepší se v případě výhřezu ploténky operaci vyhnout a řešit svůj stav konzervativně a pomocí vhodného cvičení, například SM systém doktora Smíška.
Na ischias se užívají také vysoké dávky hořčíku a vitamínů skupiny B, analgetika, nesteroidní protizánětlivé léky nebo léky na uvolnění svalového napětí. Důležitá je i práce s psychikou. Stres a psychické napětí uzdravení značně zpomalují a způsobují zatuhnutí svalů! Ve vážnějších případech se také dělají takzvané obstřiky. Volba medikace vždy také závisí na tom, zda ještě kojíte, anebo jste třeba už podruhé těhotná, v tom případě některé léky přirozeně užívat nesmíte.
Ischias patří do rukou neurologa, ke kterému vás nejspíše odešle váš praktický lékař.
Jak manipulovat s dítětem, abychom předcházeli bolestem zad
Nejlepší je samozřejmě potížím se zády preventivně předcházet. Je vhodné dodržovat následující opatření a snažit se o to, abychom ischias vůbec nemuseli řešit:
- udržovat se v dobré fyzické kondici pravidelným pohybem
- brzy po porodu začít cvičit a posílit oslabené oblasti břicha a pánve
- cvičit zdravotní cvičení dle stavu své páteře, velice pomáhá SM systém
- udržovat si přiměřenou hmotnost, při obezitě a nadváze se snažit shodit nadbytečné kilogramy
- zbytečně se nestresovat, starat se o to, abychom byli také v dobré psychické pohodě
- nezvedat zbytečně těžké předměty a velké děti (umět si říci o pomoc)
- starší děti by měly být samostatné, není třeba z nich dělat koaly
- pokud zvedáme například koš s prádlem, nebo odrostlejší dítě apod. jdeme vždy přes dřep a netaháme břemeno zády
- nejhorší pohyb a nejideálnější pro vznik ischiasu je ohnutí zad (předklon) s rukama nataženýma před sebou, v nichž držíme břemeno (dítě), například když dítě ukládáme do postýlky
- postýlka dítěte má být vždy v úrovni našeho pasu, abychom se nemusely předklánět, zejména také po císařském řezu
- dbáme na dostatečný příjem vápníku, hořčíku a vitamínů skupiny B, případně je vhodné užívat vyšší dávky hořčíku
- chodíme na delší procházky
- pokud kromě péče o děti často sedíme u počítače nebo už chodíme do práce a máme sedavé zaměstnání, je nutností se často vhodně pohybovat (navíc při ischiasu většina lidí ani nemůže sedět)