Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Hormony v šestinedělí – kdy zase budete sama sebou?

Hormonální výkyvy, které přicházejí během těhotenství, vás mohou v jedné minutě rozplakat a v druhé způsobit neopodstatněné návaly vzteku. Narození dítěte ale vůbec neznamená zklidnění rozkolísaných hormonů. Jak dlouho trvá, než se hormony v šestinedělí vyplavené do těla v průběhu těhotenství dostanou do normy?

Hormonální změny po porodu

Podle lékařských výzkumů je hormonální nerovnováha po porodu výsledkem procesu, kterému se říká dominance estrogenu. Placenta produkuje během těhotenství vysokou hladinu progesteronu, která je mnohem vyšší, než je u žen obvyklé. Po narození dítěte je placenta z těla vyloučena, což vede k okamžitému poklesu hladiny progesteronu. Výsledkem pak může být vypadávání vlasů, únava, deprese či úzkost a menstruační potíže. Prudký pokles může vést až k jevu známému jako poporodní deprese.

Pokud neexistují žádné jiné vnější faktory, díky kterým může být psychika v šestinedělí pod tlakem, hormonální nerovnováha se obvykle srovná do normálu šest až osm týdnů po porodu. V případě, že žena začne hned po porodu užívat hormonální antikoncepci, mělo by k tomu dojít ještě rychleji. Naopak u žen, které kojí, se hormony nevrátí úplně do normálu, dokud nepřestanou kojit nebo kojení zásadně omezí.

Poporodní deprese nesmí být tabu. Nebojte se zajít k lékaři

Co se děje v šestinedělí

Ženy by měly po porodu očekávat, že budou fyzicky a emocionálně citlivější a zranitelnější. Nejsnazší metodou, jak hormony v šestinedělí zvládnout, je připravit se na fyzické i emocionální změny. Fyzickými příznaky může být bolest v zádech, změna barvy pokožky a další projevy. Pokud je žena bude předvídat a přijme je, velmi si usnadní celý proces, jak srovnat hormony po porodu. Zvláště pokud u ní hrozí riziko poporodní deprese. Dobrou zprávou je, že tělo nakonec najde způsob, jak se všemi změnami vyrovnat. Naopak špatnou zprávou je, že to žena v šestinedělí musí vydržet i ve chvíli, kdy se na plný úvazek stará o novorozené dítě.

Kdy se srovnají hormony po porodu?

Obrovská hormonální nerovnováha, kterou žena po porodu prochází, má přímý dopad na chemické látky v mozku, které ovládají emoce a nálady. Proto je u žen v šestinedělí výrazně vyšší riziko výskytu radikálních změn nálad. Existuje celá řada poporodních stavů, které způsobují hormony v šestinedělí. Mohou například vyvolávat syndrom poporodní tísně. Proto se také někteří partneři mylně domnívají, že se jejich manželka po porodu změnila.

Dále můžete zaznamenat některé typické příznaky takzvaného baby blues, jako je ztráta chuti k jídlu, podrážděnost, přecitlivělost, nízké sebevědomí a návaly pláče. Výzkumníci dospěli k závěru, že většina těchto příznaků obvykle zmizí během několika málo týdnů po porodu. Pokud se však váš stav zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc. Také v případě, že se u vás objeví více příznaků, jako je ztráta chuti k jídlu nebo porucha spánku, můžete jít o poporodní depresi a je nejlepší navštívit lékaře.

Nedomazlené děti. Co všechno může způsobit nedostatek něhy?

Bojujte s hormony v šestinedělí

Hormonální nerovnováha po porodu může vést k mnoha problémům. Existuje několik účinných způsobů, jak s hormony bojovat. Jedním z nejlepších způsobů proti depresivním pocitům je obecně cvičení. Velmi prospěšná je chůze a další lehká cvičení. Po porodu by se ženy rozhodně neměly pouštět do náročné kardio zátěže. Také další cviky, jako je výdrž, zvedání lehkých závaží, dřepy a další, mohou pomoci zlepšit náladu.

Velký vliv má na psychiku i vyvážená strava a dostatečný přísun potřebných vitamínů a minerálů. Vyhněte se takzvaným bílým potravinám. Gynekologové důrazně doporučují, aby se ženy po porodu co nejvíce vyhýbaly bílým potravinám, jako je chléb, těstoviny, mléko nebo rýže. Dávejte si pozor na příjem kofeinu, který zvyšuje hladinu kortizolu a ztěžuje činnost štítné žlázy. Během těhotenství by se ženy měly vyhýbat nasyceným mastným kyselinám, protože obsahují vysoké procento látek, které mají vliv na funkci endokrinního systému. Mezi nasycené tuky patří například margarín a rostlinný nebo arašídový olej. Naopak blahodárné účinky mají nenasycené tuky, mezi které se řadí třeba kokosový a dýňový olej nebo avokáda.

Nezapomínejte na potřebné doplňky, které mají vliv na regulaci hormonů. Než se však rozhodnete tyto doplňky brát, mějte na paměti, že by neměly být užívány bez doporučení lékaře. Velmi blahodárný je například vitamín D. Jeho přítomnost má významný vliv na hormonální stabilitu, protože sám o sobě působí jako hormon. Přírodním a primárním zdrojem vitamínu D jsou procesy v lidském těle, které je vystaveno slunečním paprskům. Vitamín D je ale možné užívat i jako doplněk předepsaný lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Hormony v šestinedělí – kdy zase budete sama sebou?