Hormon prolaktin pomáhá nastartovat kojení. Může i za snížení libida či neplodnost u některých žen
Tereza Axmannová
15. 11. 2021
Těhotenství, porod, kojení… Obrovská bouře hormonů. Každý z nich má na starosti kousek té neuvěřitelné skládačky našeho zdraví a zdraví novorozence. Těsně po porodu je velmi důležitý mimo jiné prolaktin. Proč bych jako těhotná nebo kojící žena měla rozumět jeho funkci v lidském těle? Je dobré vědět, co se ve mně děje. Někdy se to děje samo, ne vždy ale tělo funguje tak dokonale, jak by mělo, a může se stát, že některého hormonu je víc nebo méně. V tomto článku se dozvíte, co může způsobit nedostatek či přebytek prolaktinu.
Prolaktin je stresový hormon, který je tvořen v adenohypofýze, podvěsku mozkovém. Je však známý především proto, že řídí růst prsních žláz a ženám po porodu spouští tvorbu mateřského mléka. Ovlivňuje však řadu dalších procesů v těle. Je součástí imunitního systému, spoluzodpovídá za mateřskou lásku k dítěti, podílí se na růstu jedince, při zvýšené hladině dokáže snížit libido nebo narušit menstruační cyklus, při velmi vysoké hladině brání dozrávání vajíček ve vaječnících, a může tím způsobit až neplodnost.
Bezproblémový začátek kojení
Prolaktin je nenahraditelným hormonem zejména v období těsně po porodu, kdy je pro čerstvou maminku a novorozence důležité se co nejrychleji a správně rozkojit, aby se zamezilo úbytku dítěte na váze, aniž by dítě muselo vzít zavděk umělé výživě.
Včasné vyplavování prolaktinu lze podpořit stimulací prsních bradavek již před porodem. Nastávajícím maminkám se doporučuje masírovat bradavky a mazat je přírodními oleji i z toho důvodu, aby nerozpraskaly, jakmile za ně dítě začne tahat.
Velmi důležitou roli pro začátek kojení má první přisátí dítěte k matčiným prsům, které by mělo ideálně proběhnout ihned po porodu během (minimálně dvouhodinového) bondingu. Dítě si obvykle o přisátí řekne samo tím, že instinktivně začne bradavku hledat. Se správnou technikou přiložení dítěte k prsu mamince jistě v porodnici pomohou, ale lepší je, když již sama tuší, jak by mělo správné přisátí vypadat. Správné přisátí totiž zvyšuje tvorbu prolaktinu a tím i mateřského mléka.
V prvních dnech, než se prsa nalijí, jde kojení doslova po mililitrech. V porodnici obvykle maminky musejí své děti vážit vždy před a po kojení, aby se zjistilo, zda už dítě nějaké mléko vypilo. Z porodnice domů je zpravidla pustí čtvrtý den po porodu a jsou-li plně kojící, tou dobou již obvykle dítě přestane ubírat na váze, případně i začíná přibírat.
Ne vždy však jde kojení hladce a některé maminky musejí přikrmovat nebo dokonce zcela přejít na mléko umělé. Zkrátka se jim mléko v prsou nezačne tvořit nebo ho není dostatek. Na vině může být z mnoha důvodů snížená hladina prolaktinu.
Jak poznat slabé či zkažené mateřské mléko aneb 7 věcí, které byste o něm měla vědět
Jak zjistím hodnotu prolaktinu v těle a jaké hodnoty jsou normální?
Hodnota prolaktinu se stanovuje vyšetřením krve. Krev je nejlepší odebírat ráno, ale alespoň dvě hodiny po probuzení. Hodnota prolaktinu v noci mírně vzrůstá. Prolaktin se totiž nejvíce tvoří během REM spánku. Vzrůst může ale také chvíli po jídle a při stresu či psychické nepohodě.
Zde je důležité podotknout, že někoho může stresovat i samotný odběr krve, a tedy výsledky mohou být zkreslené. Toho by si měli být lékaři vědomi při interpretaci výsledků vyšetření a měli by zpozornět, pokud vyjde podezřele vysoká hodnota. V takovém případě není od věci odebrat vzorek znovu.
Hodnota prolaktinu v mililitru krve je u zdravých netěhotných žen obvykle do 25 nanogramů. V těhotenství a období kojení může být i mnohonásobně vyšší, a to v rozmezí 34-386 ng/ml. U zdravého muže je pak normální hodnota pod 15 ng/ml.
Snížená hodnota prolaktinu
Maminka, která má po porodu tohoto hormonu málo, může mít například poruchu štítné žlázy (hypotyreózu). Určitě je proto vhodné se objednat na endokrinologii, pokud kojení nejde nastartovat.
Problém se sekrecí prolaktinu může také způsobit obezita, nadváha či cukrovka a dále užívání některých léků, kouření, marihuana či nadměrné množství některých bylinek.
Pokud má však někdo sníženou hodnotu prolaktinu mimo období těhotenství a kojení, nemusí se bát o své zdraví. Zatím nebylo zjištěno, že by to souviselo s konkrétními poruchami.
Vliv kojení na psychiku žen. Proč zlepšuje naší duševní pohodu?
Zvýšená hodnota prolaktinu
Zato při zvýšené hladině mimo období těhotenství a kojení bychom měli zpozornět, neboť to nasvědčuje skrytým zdravotním problémům. Více či méně zvýšenou hodnotou prolaktinu, tedy tzv. hyperprolaktinémií, trpí přibližně 10 % české populace.
Projevuje se u žen nepravidelnostmi menstruačního cyklu a sekrecí mléka z prsou mimo období kojení, která se v případě velmi vysoké hladiny prolaktinu může objevit i u mužů. Mohou se přidat bolesti hlavy spojené s poruchami vidění. Dále u mužů dochází ke snížení libida či problémům s potencí.
Produkce prolaktinu je řízena v hypofýze, ale jde o komplexní proces, do kterého vstupuje řada látek jako mediátory. Příčiny nesprávné produkce tedy mohou být různé, nejčastěji je za zvýšenou hladinou prolaktinu akutní dráždění prsní bradavky, případně zranění či nějaká nemoc (např. pásový opar) v oblasti hrudníku a prsou.
Důvodem nadměrné tvorby prolaktinu v dlouhodobém horizontu může být snížená činnost štítné žlázy, problémy s ledvinami, játry nebo porucha činnosti hypofýzy. K těm může dojít z různých důvodů; například po užívání psychotropních látek, ale občas i léků – některých psychofarmak, léků na vysoký tlak nebo antikoncepce.
V nejméně pravděpodobném případě může být příčinou zvýšené hladiny hormonu nádor mozku. Specifický nezhoubný nádor, který má z nádorů nejčastěji na svědomí zvýšenou hladinu prolaktinu, neboť napadá přímo podvěsek mozkový, se jmenuje příznačně; prolaktinom.
Jak lze snížit hladinu prolaktinu
Při léčbě hyperprolaktinémie samozřejmě velmi záleží na její příčině. Je-li například v poruše štítné žlázy, je nutné léčit farmakologicky štítnou žlázu apod.
Zmíněný prolaktinom lze léčit farmakologicky, radioterapií, nebo v těžších případech neurochirurgickým zákrokem.
Pokud příčina zvýšené hladiny prolaktinu není známa, je možné medikací ovlivnit tvorbu prolaktinu (podává se neurotransmiter dopamin), ale toto řešení nemá vždy dlouhodobý efekt a může mít nežádoucí vedlejší účinky.