Pro některé ženy je porod císařským řezem nutným zlem, pro jiné dobrovolnou volbou. V obou případech je však nutné správně jíst, dbát na to, aby se rána brzy zahojila a následně pečovat o vzniklou jizvu.
Narkóza vs epidurální anestezie
Císařský řez se provádí buď v celkové narkóze, nebo epidurální anestezii, kdy se anestetiky znecitlivuje pouze dolní část těla. Výhodou této anestezie je, že má rodička celou dobu přehled o tom, co se děje a ihned po zákroku může přijít do kontaktu se svým miminkem. Jakmile lékaři miminko z těla matky vyjmou a odloučí se placenta, zkontrolují ještě děložní dutiny i stěnu a ránu sešijí. Rána by se měla zahojit do 6 týdnů od porodu císařským řezem.
Anestézie u císařského řezu. Je lepší spinální nebo celková anestézie?
Pravidelná péče začíná už v porodnici
Prvních 24 hodin po císařském řezu stráví většinou maminka na pooperačním oddělení, kde je pod dozorem lékařů. Pravidelně se kontroluje její krevní tlak, puls, dýchání, příjem a výdej tekutin a odchod očistek. Dbá se i na to, jak se stahuje děloha do původního stavu. Sestry pravidelně mamince nosí miminko a přikládají ho k prsu, aby se spustila laktace. Lékař doporučí, co dělat a nedělat a poradí, jak ležet po císařském řezu, aby nedošlo ke komplikacím.
Co jíst po císařském řezu?
Po operaci je důležitý dostatečný příjem tekutin a lehká dietní strava po císařském řezu, která nezatěžuje trávicí trakt a nezpůsobuje trávicí potíže. Protože narkóza a operace může zpomalit pohyby střevních kliček, může vás několik dní trápit zácpa a plynatost po císařském řezu. První dva dny po operaci se doporučují kaše a od třetího dne, kdy se obnovuje pohyb střev, se může zařazovat běžná dietní strava. Ideální jsou potraviny bohaté na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné potraviny) a proti nadýmání bylinky. Skvěle funguje máta, meduňka, fenykl a kmín. Vyhýbejte se příliš tučným a sladkým jídlům, které by mohly trávicí potíže naopak zhoršit.
Cvičení po císařském řezu
Pár hodin po operaci je bolestivý každý pohyb. Přesto byste do 24 hodin měla vstát a začít se pomalu hýbat. Čím dříve se zvednete, tím dříve vám budou moci sestry vyndat cévku, která se běžně nechává rodičce po dobu 12 hodin po poslední epidurální anestezii. V posteli pak procvičujte nohy, abyste si zlepšila krevní oběh a zabránila vzniku krevních sraženin. Několik týdnů po císaři můžete začít se speciálními cviky na posílení pánevního dna. Poradit se můžete ve fitku nebo mateřském centru, kde pořádají cvičební kurzy. Vyhněte se ale zvedání těžkých břemen, nenoste těžké tašky s nákupem a pozor si dávejte i na rychlé zvedání se z postele nebo polohy v dřepu.
Jizva po císařském řezu a hojení
Ve chvíli, kdy už je rána zacelená, můžete začít pracovat se samotnou jizvou. Pomoci mohou tzv. tlakové masáže, kdy po dobu 30 vteřin prsty silně tlačíte na jizvu a její blízké okolí bez jakéhokoliv pohnutí ruky. Na chvilku povolte a poté opakujte. Toto můžete provádět až 20x za den. Střídavé prokrvení a odkrvení tkáně urychlí přestavbu vazivové tkáně v jizvě. Jizvu můžete také pravidelně masírovat
Bambucké máslo na vlasy, jizvy či ekzém. Proč je vhodné na použítí do domácí kosmetiky?
Hojení po císařském řezu můžete urychlit:
- Vystavte kůži vzduchu a nechte ji volně dýchat.
- Rána by měla být vždy čistá a suchá. Po sprše se vždy pečlivě osušte.
- Jizvu nedrážděte těsným oblečením a noste jen pohodlné oděvy z bavlny
- Ránu nemažte žádným krémem ani mastí, pokud vám to nedoporučí lékař.
- Šetřete se, ale zároveň zapojte přiměřený pohyb, jako je např. pomalá chůze.
Poporodní horečka omladnic bývala častým zabijákem čerstvých matek. Koho dnes nejvíce ohrožuje?
Kdy je nutné navštívit lékaře?
- Máte horečku nad 38 stupňů Celsia.
- Rána se rozestupuje.
- Objeví se náhlé bolesti po císařském řezu.
- Rána svědí, pálí, je zarudlá, nebo z ní vytéká hnisavý výtok.
- Přidá se i vaginální výtok nebo zesílí odvádění očistek z těla.