Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Herpetická viróza u dětí. Jak se projevuje a léčí?

Herpetické virózy jsou u dětí poměrně časté. Ve většině případů nezpůsobují závažné onemocnění, i přesto je však nutné včas zahájit léčbu.

Osm herpetických virů

Do současnosti bylo popsáno 8 různých lidských herpetických virů, které jsou rozšířené po celém světě. Jakmile se jimi člověk jednou nakazí, zůstávají v jeho organismu do konce života. Většinu doby o sobě nemusejí dávat znát, jsou v tzv. období latence. Tento klid se však může kdykoliv změnit a přejít v okamžitou infekci.

Všechny herpetické viry dokážou vyvolat mnoho různých onemocnění. U děti jsou nejtypičtější primoinfekce, jejichž průběh je často bez symptomů. Pokud se však herpes virem nakazí novorozenec nebo dítě s velmi nízkou imunitou, může mít onemocnění těžký či smrtelný průběh.

Zdrojem nákazy herpetických virů jsou infikované osoby, které prostřednictvím slin a sekretů z genitálií předávají infekci dále. Přenašeči mohou být jak zjevně nemocní lidé, tak i nosiči bez známek onemocnění. K přenosu virů nejčastěji dochází při blízkém kontaktu s nemocným, pitím z jedné lahve nebo saháním na potřísněné hračky a jiné předměty. Na vypuknutí samotné infekce může mít vliv řada faktorů, jako třeba oslabení imunity, horečka nebo stres.

Nejrozšířenější herpetické viry u dětí

Herpetická viróza

Herpes simplex virus 1 a 2

Jedná se o viry velmi rozšířené mezi dětmi i dospělými. Většinou způsobují onemocnění kůže a sliznic, méně často pak infekce centrálního nervového systému, které však mohou mít život ohrožující průběh. HSV 1 postihuje ústní a nosní sliznici, kůži obličeje a rty, HSV 2 pohlavní orgány. Herpes simplex virus se šíří kapénkami a kontaktem s nakaženým člověkem. Inkubační doba se pohybuje okolo 6-8 dnů a lidé jsou infekční zhruba 7-10 dnů, kdy se virus z těla vylučuje.

Během prvních 5 let života se u dětí běžně objevují infekce, které jsou pouze v 10 % případů spojené s vysokou teplotou a nevolností. U batolat a malých dětí začíná onemocnění horečkou, bolestmi v krku a otokem hltanu. Na sliznicích ústní dutiny, měkkého patra a na rtech se začnou vytvářet bolestivé puchýřky, které mohou zůstávat na kůži několik týdnů až měsíců.

Novorozenci mohou kvůli herpetickému viru onemocnět určitým typem encefalitidy, která se projevuje letargií a křečemi. Pokud se zahájí včas léčba, 95 % dětí nad nemocí zvítězí. Zhruba polovina dětí si ale nese do dalšího života neurologické následky.

Nebezpečí oparu u miminek. Proč bychom si měli hlídat, kdo naše děti pusinkuje?

Varicella zoster virus

VZV způsobuje plané neštovice a pásový opar. Téměř všechny malé děti se s planými neštovicemi setkají většinou do 10 let věku. Průběh nemoci většinou probíhá bez komplikací. Typická vyrážka se začíná objevovat na hlavě a na trupu, postupně se šíří i na končetiny. Bez pupínků však zůstávají dlaně a chodidla. Dále postihuje i sliznici dutiny ústní, genitálie a spojivky.

K přenosu dochází nejčastěji vzdušnou cestou nebo přímým kontaktem. Děti jsou nakažlivé 2 dny před samotným výsevem neštovic a 7 dnů od zaschnutí všech lézí.

Plané neštovice. Infekční choroba, kterou ani dnes není dobré podceňovat

Cytomegalovirus

Celosvětově rozšířený cytomegalovirus způsobuje závažné problémy zejména u lidí s poruchami imunity. V populaci se však nachází zcela běžně. Ačkoliv je promořenost vysoká, symptomy viru se projevují jen vzácně, většinou v těle probíhá onemocnění zcela bezpříznakově. U osob s nízkou imunitou může vyvolat infekční mononukleózu. Virus se přenáší kapénkami, přímým kontaktem, pohlavním stykem nebo z matky na plod během porodu, případně prostřednictvím mateřského mléka. Po nákaze se dlouhodobě vylučuje močí a slinami.

Virus Epstein-Barrové

EBV infekce se projevuje zejména jako infekční mononukleóza. Ta se po celém světě vyskytuje spíše sporadicky, obvykle v malých epidemiích a zejména v kolektivech mezi dětmi a mládeží. Zdrojem nákazy jsou nemocní lidé i zcela zdraví nosiči. Přenos se uskutečňuje slinami, proto se mononukleóze často říká „nemoc z líbání“. Onemocnění je typické pro mládež ve věku 15-24 let. Po 40. roce se prakticky nevyskytuje.

Během nemoci se zduří uzliny, dochází k vysoké teplotě až horečce a mohou být postižená i játra. Vše probíhá akutně po dobu 2-3 týdnů. Onemocnění se však může dostat i do chronické fáze, jejíž léčba může trvat podstatně déle.

Šestá a pátá nemoc. Znáte jejich příznaky a umíte je odlišit?

HHV-6

Virus HHV-6 se projevuje jako šestá dětská nemoc. Jedná se o nezávažné horečnaté infekční onemocnění kojenců a batolat spojené s růžovou vyrážkou, která do několika málo dnů od nákazy odeznívá. K výsevu vyrážky se přidávají i náhlé vysoké teploty. Nejčastěji postihuje děti do 2 let věku, inkubační doba nemoci je asi 14 dní.

Ochrana a prevence

Herpetické viry se úspěšně léčí antivirotiky, které jsou účinné u všech forem onemocnění, nejčastěji se nasazuje aciklovir. V případě kožních problémů se léky aplikují zevně, u genitálních infekcí se pak přistupuje k tabletám.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Herpetická viróza u dětí. Jak se projevuje a léčí?