Nejspíš jste o tom ještě neslyšeli, ale i úplně malé děti mohou mít problémy s hemeroidy (odborně hemoroidy). Co je příčinou hemeroidů u dětí? Jsou nebezpečné? Jak se hemeroidy u dětí léčí? Proč bychom neměli děti nechat vysedávat na nočníku? Jak hemeroidům u dětí předcházet? A mohou zmizet?
Hemeroidy u dětí
Hemoroidy (zlidověle hemeroidy) jsou křečové žíly ukryté v oblasti žilního pletence okolo řitního otvoru, a to jak na zevní straně, tak i uvnitř (vnější a vnitřní hemoroidy).
Jak hemeroidy u dětí vypadají?
Hemeroidy u dětí a dospělých vypadají takřka identicky. Jedná se o malé purpurové či fialové uzlíky nebo kožní převisy. Zevní hemoroidy lze samozřejmě vidět i nahmatat. Maminka si jich většinou všimne relativně brzy, když malému dítěti utírá zadeček. U starších dětí je toto zjištění pouze otázkou důvěry dítěte vůči rodiči. Pokud se dítě s problémem nesvěří, nemá rodič prakticky šanci to zjistit. Vědět o hemeroidech u dětí je ovšem zásadní, protože pouze tak se dají řešit a předcházet komplikacím.
Vnitří hemeroidy u dětí
U dětí v naprosté většině převládají hemeroidy vnější. Vnitřní hemeroidy se u dětí zjišťují daleko hůř. Pokud ovšem dítě krvácí ze zadečku nebo zanechá krev na ručníku či toaletním papíru, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka na proktologii nebo na dětské chirurgii.
Vnější hemeroidy
Většinou hemeroidy nebolí a dítě si na ně nestěžuje. Někdy ovšem mohou uzlíky dítě bolet, pálit, svědit, tlačit a dokonce i krvácet. Jsou-li v klidovém stavu, mívají často barvu okolní tkáně.
Hemoroidy u dětí – nejčastější příčiny
Nejčastějším důvodem, proč se malému dítěti udělají na zadečku hemeroidy, je zácpa. Na vině je nevhodná strava a nedostatečný pitný režim. Pokud je stolice příliš tvrdá, dítě musí při vyprazdňování příliš tlačit, což tenké cévy nemusí vydržet. Maminky v dobré víře nechávají malé nešťastníky vysedávat na nočníčku, což zadečku nesvědčí.
Nenechávejte dítě vysedávat příliš dlouho!
Dítě si stěžuje na bolest bříška, ale nejde mu to na nočníku snadno. Ale i dítě, které maminka posadí před televizi, obklopí jej hračkami nebo mu čte pohádku, si může hemeroidy vytlačit, aniž by trpělo na zácpu. Kromě zácpy u dětí a častým vysedáváním na nočníku hraje určitou roli také dědičnost, nedostatek pohybu a nadváha.
Bolest břicha u dětí. Kdy vyrazit k lékaři a na co si dát pozor?
Hemeroidy u dětí – léčba
Vnější hemeroidy u dětí se v naprosté většině případů léčí neinvazivně. V prvé řadě musí lékař vyloučit nějakou vrozenou vadu, která by bránila dítěti v vyprazdňování. Je proto důležité navštívit odborníka, aby vás s dítětem poslal na sono břicha. Pokud jsou střeva v pořádku, je důležité se zaměřit na prevenci vzniku zácpy.
Zácpa u dětí – jak jí předcházet?
V první řadě byste měli u dětí omezit bílé pečivo (rohlíky, housky), sušenky, oplatky, tatranky, čokolády a kakaové výrobky, rýži, syrovou mrkev a další potraviny, které podporují vznik zácpy. Zaměřte se na konzumaci „měkkých“ potravin jako ovoce, okurky, plnotučné jogurty, tvarohy, zakysané výrobky, vařená zelenina atd. Vařená jídla by měla být spíše mastná, než suchá a dietní (používáme samozřejmě kvalitní tuky). Brambory přelijeme máslem, zeleninu dusíme na oleji či másle raději než jen v páře, knedlíky preferujeme bramborové (nikoli houskové) a na chleba dáme vždy velkou vrstvu pomazánky, másla nebo džemu. Výborné jsou zeleninové polévky či vývary, klidně i mastnější. Do jídelníčku se snažíme zařadit kefír a probiotické výrobky.
Meruňky, švestky, fíky a melouny
Ze všeho nejvíc ale pomůžou nejdůležitější projímavé druhy ovoce – meruňky, švestky, fíky a melouny. Meruňková marmeláda, meruňkový jogurt nebo meruňková kapsička dokáže zázraky. K úpravě zácpy u dětí většinou stačí dvě skleničky meruňkového džusu v průběhu dne. Ne všem dětem ovšem meruňkový džus chutná. Můžete zkusit také švetskový kompot, švetskovou šťávu či džus. Skvělé jsou v sezoně čerstvé fíky nebo vodní meloun.
Projímadla pro děti
Je dobré mít v lednici připravené nějaké dětské projímadlo, většina z nich je vhodná již pro děti od 3 let. Jedná se většinou o kombinaci švestkových a fíkových koncentrátů a dětem chutnají.
Vláknina
Kromě meruněk, fíků, švestek a melounu je vhodné jaké zavést do pravidelného jídelníčku jakékoli další ovoce a zeleninu (kořenovou zeleninu pouze ve vařené podobě) kvůli obsahu vlákniny. Není příliš vhodné dětem dávat vlákninu v podobě potravinového doplňku. Jde o to, že takováto dehydrovaná vláknina musí být velice dobře zapita vodou (nebo v ní rozpuštěná). U dětí ovšem takové množství vody většinou zajistit nejde (např. půl litru dítě opravdu nevypije). Dehydrovaná vláknina bez dostatku tekutin v břišku spíše škodí, než pomáhá. Preferujte tedy vlákninu přírodní, obsaženou v ovoci či např. v ovesných vločkách.
Vitamin C
Strava by měla být bohatá na vitamín C a také rutin (obsažený např. v pohance a čaji z pohankové natě). Dítěti lze také po konzultaci s lékařem podávat v pití rozdrcený Ascorutin, který posiluje cévní stěny.
Ovoce pro děti. Které druhy jsou nejvhodnější, odkdy a v jaké podobě?
Pitný režim
Velice důležitý je také pitný režim. Je potřeba dohlédnout, aby dítě dostatečně pilo. To, že by mělo dítě více pít, poznáte snadno podle barvy moči. Pokud je tmavá a zapáchá, pije dítě nedostatečně, je dehydrované a kromě zácpy mu hrozí i jiné potíže. Zdravá moč má být světlá a téměř bez zápachu.
Je nutné jít k lékaři?
Ano, každou bouličku, ať je kdekoliv, by měl vidět lékař. U většiny dětí pomohou režimová opatření (strava s přiměřeným množstvím vlákniny, optimální pitný režim, nevysedávání na nočníku, jak již bylo řečeno výše atd.) spolu s pravidelným ošetřením speciální mastí, kterou předepíše lékař. Naprosto nutné je i dodržování doplňkových režimových opatření, tzn. pečlivé dodržování hygieny po stolici, dobré osušení postiženého místa po toaletě i koupeli.
Hygiena
Dítě by se po defekaci nemělo utírat suchým toaletním papírem, ale vlhčeným ubrouskem a velice opatrně. Pořiďte si speciální čistící pěnu pro hygienu zadečku (Proktis M), která zadeček zvláční kyselinou hyaluronovou. Zadeček by se nakonec měl pokud možno umýt tekoucí vodou a šetrně osušit čistým ručníkem. Pravidelně měňte dítěti spodní prádlo, které by mělo být buď vyžehlené, vyvařené nebo alepsoň vysušené v sušičce. Čistý a zvláčnělý zadeček je absolutní základ, abyste předešli nebezpečí infekce.
Co když je dítě ve školce?
Hygienu zadečku ve školce většinou přípiš zajistit nelze. Pokaždé když dítě přijde ze školky, je dobré mu zadeček preventivně umýt a namazat (např. mastí s dubovou kůrou Dr. Muller, Proktis M mastí či Infadolanem – ten ovšem některé děti pálí).
Speciální masti a čípky na hemeroidy pro děti
Ze začátku, když se hemeroidy objeví, se vyplatí investovat do speciálních čípků či mastí (pro děti je vhodný např. Proktis M). Bohužel však většina z mastí a čípků nejsou pro děti vhodná. Navíc čípky jsou zbytečně velké. Je ale důležité, aby byl zadeček neustále vláčný. Vysušená tkáň může praskat a být bránou nepříjemné infekce.
Jak aplikovat dítěti čípek na hemeroidy?
Čípek bychom měli dávat především na noc. Některé čípky je možné rozříznout na menší díly, aby se dítěti snáze aplikovaly. Vždy počkejte s dítětem alespoň 5 minut, aby se čípek rozpustil, jinak jej dítě bude mít tendenci vytlačit. Ideálně dítě přimějte, ať si s čípkem v zadečku lehne na záda s nataženýma nohama a něco mu vyprávějte.
Na co si dát ještě pozor?
Děti nesmí zvedat těžké předměty (např. sourozence nebo pejska). Nezbytnou prevencí je každodenní pohyb. Volíme také uváženě sporty, kterým by se mělo dítě do budoucna věnovat. Např. kulturistika či cyklistika jsou sporty zcela nevhodné. Pochopitelně zajít si občas zajezdit na kole nebo odrážedle by neměl být problém, ale sedět na kole hodiny, to již ano. Pozor také na příliš těsné prádlo a oblečení. Nevhodné jsou příliš úzké legíny, ve kterých se zadeček zapařuje. Preferujte čistě bavlněné oblečení, které dýchá.
Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?
Zmizí hemeroidy u dětí?
Ano, hemeroidy mohou zmizet (a zase se znovu objevit). Někdy to trvá sice i několik měsíců, ale pokud budete dodržovat hygienu zadečku, mazání, správnou stravu, pitný režim a dostatečný pohyb, je možné, že se hemeroidy zase stáhnou. Nesmíte ovšem ani potom polevit. Snaha o „měkký bobek“ by měla být každodenní součástí života dítěte, které trpí na hemeroidy. Uvidíte, že již dítě samo se brzy naučí, které potraviny jsou vhodné a které ne, a bude si na to dávat samo pozor.