Každý jistě zná klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu, ale málokterý rodič možná slyšel o lidské ehrlichióze. Odhaduje se přitom, že každé desáté klíště je přenašečem ehrlichiózy. Víte, jak se tato nemoc vůbec projevuje? Jak onemocnění předcházet? A jak se léčí ehrlichióza u dětí?
Ehrlichióza – co to je?
Lidská ehrlichióza je infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Původcem je bakterie Anaplasma phagocytophilum, dříve nazývaná Ehrlichia phagocytophilum (odtud název nemoci). Tato bakterie napadá bílé krvinky a proniká do nich. Snižuje tím jejich obrannou funkci a způsobuje horečnaté onemocnění nazývané lidská granulocytární ehrlichióza.
Klíšťová encefalitida u dětí. Jak ji včas poznat a jak děti před klíšťaty chránit?
Pro koho je ehrlichióza nejnebezpečnější?
Největší riziko představuje ehrlichióza pro těhotné ženy. Během těhotenství dochází k přirozenému útlumu imunitního systému, který není schopen dostatečné obrany proti tomuto onemocnění, a může tak mít velmi vážný průběh s nebezpečím poškození plodu. Těhotné ženy by proto neměly v žádném případě podceňovat napadení klíšťaty. Pokud není onemocnění léčeno, může mít závažné následky také u lidí se sníženou obranyschopností a lidí bez sleziny.
Ehrlichióza – příznaky
Ehrlichiózu je bohužel nesnadné diagnostikovat pouze na základě klinických příznaků. Nejčastěji se projevuje horečnatým stavem po kousnutí klíštětem, trvajícím 3-7 dní či déle. K horečce se přidávají bolesti hlavy a svaly a zhruba ve 20 % se vyskytuje vyrážka. Zvětšeny jsou uzliny, někdy játra a slezina. Kromě bolesti svalů, se přidávají také bolesti břicha, celková malátnost a zvracení. V některých případech může dojít i k různým ochrnutím.
Chronická ehrlichióza?
Jedná se především o onemocnění akutní, nicméně některé těžší případy, které nejsou neléčeny včas, přecházejí do stavu chronického a mohou ohrožovat i život pacienta. Zajímavé je, že muži onemocní touto chorobou častěji než ženy (4:1).
Ehrlichióza – léčba
Ehrlichióza je v časných stadiích dobře léčitelná. Za nejúčinnější způsob léčby je nyní pokládáno antibiotikum doxycyklin. Na rozdíl od boreliózy je použití penicilinových (beta-laktamových) nebo makrolidových antibiotik neúčinné. Pozor – v těhotenství je doxycyklin kontraindikován. Alternativou u gravidních je např. azithromycin.
Vyšetření klíštěte na ehrlichiózu
Rodiče už si pomalu zvykají posílat klíšťata, která napadla jejich děti, na rozbor kvůli borelióze či encefalitidě. Nicméně, pokud chcete mít oprvadu klid a nechcete nic podcenit, doporučuje se objednat si také analýzu klíštěte na ehrlichiózu. Specializované laboratoře (např. v Českých Budějovicích nebo v Brně) poskytují tyto služby za cenu okolo 500 Kč.
Prevence
Je samozřejmě pro rodiče finančně nákladné, pokud by měli posílat každé klíště, zejména pokud mají dětí více. O to důležitější je prevence, aby dítě klíště vůbec nechytlo. Kromě repelentů byste měli dítě po každém návratu z přírody převléknout a důkladně prohlédnout. V ideálním případě byste měli dítě také osprchovat. Prohlížet děti se doporučuje také každé 2 hodiny venku.
Co ještě můžete udělat?
Vždy si dobře zapamatujte, kdy a kde mělo vaše dítě klíště. Můžete si to i poznamenat. Pokud se mu v horizontu několika dnů či týdnů objeví vysoké teploty, vždy o klíštěti informujte pediatra. Většina nemocí, které klíště přenáší, se totiž symptomy z počátku podobá chřipce (encefalitida, borelióza i ehrlichióza). Pokud máte podezření a léčba „běžné“ chřipky není účinná, nechte dítěti odebrat krev. Ehrlichióza je z krve zjistitelná a včasná diagnostika přispěje k účinnější léčbě (nasazení adekvátních antibiotik).