Důležitá fakta o měření bazální teploty. Nezapomeňte na správný teploměr!
Tereza Axmannová
24. 11. 2021
Slovo bazální znamená výchozí, základní. Ve spojení s teplotou se termínem rozumí tělesná teplota naměřená po delším odpočinku (spánku), vždy stejným způsobem. Jde tedy o tělesnou teplotu, se kterou typicky vstupujeme do nového dne a která je pro naše tělo jakousi normou.
Pro ženy je může být pravidelné měření a zaznamenávání bazální teploty zajímavé, jestliže chtějí zjistit, v jaké fázi menstruačního cyklu se nacházejí, neboť bazální teplota se s proběhlou ovulací mění.
Podle bazální teploty bohužel nelze ovulaci předpovědět. Lze zjistit, že už proběhla. I to ale může být užitečné pro zachycení posledního plodného dne cyklu. Co však podle bazální teploty předvídat lze, je těhotenství.
Jak se správně měří
Měří se typicky ráno po probuzení z nočního spánku, ale lze ji měřit i po jiném odpočinku, který trvá minimálně 3 hodiny. Je důležité ji měřit každý den ve stejný čas. Nejlepší je si natočit budík, se kterým se budete denně probouzet.
Bazální teplotu musíme měřit neprodleně po probuzení, neboť jakákoli fyzická aktivita by ji mohla změnit. Je tedy vhodné mít teploměr po ruce vedle postele.
Neměříme v podpaží, ale v ústech pod jazykem, v konečníku nebo pochvě (vyberte jedno místo a vždy měřte v něm). Měření v ústech je nejpříjemnější, ale také bývá zatíženo největší chybou. Vaginální a orální měření jsou zhruba stejně spolehlivá.
Normální hodnoty bazální teploty během menstruačního cyklu
První polovina menstruačního cyklu trvá přibližně 14 dní a počítá se od prvního dne po skončení předchozího menstruačního krvácení. Zahrnuje folikulární fázi a ovulaci. Během této doby se tělesná teplota ženy obvykle pohybuje v rozmezí 36,3-36,8°C.
Po ovulaci následuje tzv. luteální fáze, během které bazální teplota vzroste na hodnoty v intervalu 36,6-37,4°C. Za růst bazální teploty odpovídají hormonální změny, především zvýšená hladina progesteronu. Na konci luteální fáze, poslední den či dva před příchodem menstruačního krvácení, hladiny hormonů opět poklesnou a s nimi i bazální teplota.
Bazální teplota a těhotenství
Pokud na konci luteální fáze menstruačního cyklu nedojde k poklesu bazální teploty, může jít o první předzvěst úspěšného oplodnění vajíčka. Jestliže neklesá ani po 18 dnech a nedostavilo se krvácení, připravte si těhotenský test.
Rozhovor na téma Ovulace a plodné dny. Bylinky nejsou tak silné, aby ji navodily, tvrdí MUDr. Machač
Výkyvy bazální teploty
Zvýšenou bazální teplotu však nemusíte naměřit jen v těhotenství. Je symptomem mnoha různých nemocí, může ji také ovlivnit například zhoršená kvalita spánku, stres, zvýšená fyzická i psychická zátěž, užívání některých léků nebo požití většího množství alkoholu před spaním. Naše tělo také reaguje na okolní teplotu, takže může dojít k výkyvům bazální teploty vlivem náhlé změny prostředí, například při prudké změně počasí nebo při cestování do země s odlišným podnebím.
Bazální teploměry
Aby bylo měření spolehlivé, je vhodné použít k tomu přímo určený teploměr, totiž bazální teploměr. Existují v digitální i skleněné podobě a oba typy jsou přesnější než běžný teploměr, který používáte k měření horečky, a rozhodně přesnější než teploměry bezdotykové.
Bazální teploměry jsou také vyráběny s tím, aby byly vhodné pro vaginální či rektální použití, to znamená, že bývají voděodolné a mohou mít ohebnou špičku.
Některé digitální teploměry dokonce mají funkci zapamatování naměřených hodnot. Vždy je ale lepší si naměřené hodnoty zapisovat do tabulky.