Dítě mě ignoruje. Jaký má k tomu důvod a co dělám jako matka špatně?
Taťána Kročková
10. 1. 2022
Častým dotazem maminek na mateřských fórech bývá neposlušnost či ignorantství dítěte vůči rodičům. Na jednu stranu si za to možná můžeme sami příliš liberální výchovou, na straně druhé za tímto chováním dítěte může stát celá řada příčin. Jaké to mohou být jsme zjišťovali od speciální pedagožky Jany Lepkové.
Proč dítě ignoruje své rodiče a neposlouchá
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že dítě není ovce a autoritativní výchově bylo již dávno odzvoněno. Rodičovská přikázání typu: „Uděláš to, protože jsem to řekl a hotovo!” nebo „Tady budeš sedět a ani se nehneš!” se nesetkávají s úspěchem, protože děti mají svou osobnost a svou hlavu. Celý dětský kolektiv i dnešní doba nahrávají větší svobodě a individuálnímu přístupu k dítěti, které se již nemusí klepat před rákoskou a klečet v koutě. Proto také občas nastane situace, kdy vás dítě vůbec neslyší a ignoruje vaše požadavky. A i vzhledem ke svým přirozeným vývojovým fázím k tomu má opravdu spoustu důvodů.
Závislost dětí na mobilech a elektronice. Problém tkví v psychickém i fyzickém zdraví
Období vzdoru nebo puberta: tehdy dítě ignoruje rodiče nejvíce
Už kolem druhého až třetího roku života nastává první období, kdy si dítě osahává hranice a zkouší rodičům vzdorovat. „U batolat je vzdor častý, dítě má touhu po určité emancipaci, ale zároveň se ještě bojí se od matky příliš vzdalovat. Další pohnutky k ignoraci rodičů mívají děti tehdy, když z rodičů cítí nějaký nesoulad. V rámci vývoje to ale bývá přirozené,” vysvětluje speciální pedagožka Mgr. Jana Lepková.
Zatímco od kojeneckého věku žije dítě v symbiotickém vztahu s matkou, postupně si čím dál tím více uvědomuje svou samostatnost, své vlastní Já a usiluje o emancipaci. Proto se snaží dělat si vše podle svého a často ignoruje přání a nařízení rodiče. Při přechodu různých vývojových období je potřeba být dítěti vstřícným rodičem a umět mu naslouchat. To, že dítě momentálně ignoruje rodiče, ještě neznamená, že z něj vyroste nevychovaný fracek.
Období vzdoru u dítěte: Jakým rodičem jste, tak se k vám bude i dítě chovat!
V období dospívání je zcela typické, že má dítě zcela jiné zájmy a dost často odmítá oba rodiče. „V období puberty obecně nastává krize rodičovské autority a dítě ignoruje matku i otce, anebo toho, kdo je v tomto období horším průvodcem. Dítě má tendence preferovat toho rodiče, který má pro puberťáka větší pochopení, umí mu naslouchat nebo mu kupuje věci a podobně. Tohoto rodiče, někdy z ryze vypočítavých důvodů, dítě respektuje více. Jinak ale začínají být pro něj mnohem více důležitější kamarádi a první lásky, proto je ignorace rodičů zcela na denním pořádku,” říká Jana Lepková.
Dítě mě ignoruje, protože je introvert
Pokud se nejedná o náhlou ignoraci v rámci vývojových změn či různých vnějších podnětů, může jít o vnitřní nastavení dítěte, které zkrátka jen reaguje pomaleji a nechce být rušeno od svých myšlenkových pochodů. Mgr. Jana Lepková apeluje na rodiče, aby vždy situaci vyhodnocovali individuálně a všímali si povahových zvláštností svých dětí, které je potřeba respektovat:
„Některé děti patří mezi vysoce citlivé, mohou mít nějaké povahové zvláštnosti nebo jsou zkrátka introvertního založení. Dítě introvert mívá svůj vlastní vnitřní svět a ten preferuje před vnější společností, obzvláště cizích lidí, někdy si třeba dítě také vytváří imaginární kamarády. Je prostě ve svém světě, proto ignoruje rodiče.”
Dítě introvert a jeho svět. Čím mu mohou rodiče nevědomě ublížit?
Nesrovnávejte děti s jejich sourozenci nebo kamarády!
Velkou chybou je, když rodiče své dítě v poslušnosti a výkonu srovnávají s jeho sourozenci, bratranci či kamarády. Tímto si zadělávají na opravdu vážné problémy i komplexy dětí v budoucnosti. Každé dítě je jedinečné a má svou vlastní osobnost.
Dítě mě ignoruje, protože má ADHD
Mgr. Lepková samozřejmě také upozorňuje na příčinu v podobě poruch pozornosti, například ADHD nebo také u poruch autistického spektra PAS – tyto děti často nemají zájem o sociální kontakty a ignorují v zásadě každého.
Inkluze ve školách, autismus a ADHD. Co mohou pro dítě udělat rodiče?
Dítě se nechce učit
Pokud se dítě nechce učit, je pravděpodobně nesoustředěné nebo unavené. Je jen na rodičích, jakým způsobem budou dítě motivovat. Ignorace je pouze jednou z možností chování dítěte, které nechce plnit své úkoly a odmítá poslechnout to, co mu rodič říká. Může také nastat pořádný hysterický záchvat, projevy vzteku a podrážděnosti dítěte, nebo jen odmlouvání i používání nevhodných slov, které dítě již slyšelo ve škole. Mnohdy dítě také používá vzorové příklady chování, které má doma přímo před očima a kopíruje přístupy a reakce rodičů.
Co se týká učení, dítě by mělo mít řád a být předem připraveno na to, kdy se bude učit či plnit školní povinnosti, například po svačině, až přijde z venku a podobně. Starší děti by již měly zvládat organizaci svého času samy a určit si, kdy jim vyhovuje plnit své povinnosti nejlépe.
Jak předcházet odmlouvání a ignorování rodičů dětmi
Pokud vás dítě ignoruje, můžete vyzkoušet následující doporučení, což vám umožní lépe pochopit, co k tomu dítě vede a jak tomu předcházet:
- snažte se s dítětem vstřícně komunikovat a opakujte svůj požadavek
- pokud dítě neposlechne, zeptejte se ho, jaký má k tomu důvod
- zkuste vytvářet dohody, které budou vyhovovat oběma stranám a budou platit
- zachovejte klid a nenechte se vyprovokovat, svých reakcí vůči dítěti byste mohli litovat
- pokud se dítě ve vašich očích chová nepředvídatelně, v prvé řadě zjistěte, proč to dělá a co se s ním děje
- přihlížejte k vývojovému období a momentálnímu rozpoložení dítěte
- snažte se být dítěti vzorem a nepředvádějte mu, jak se sami ignorujete navzájem
- vy sami nikdy neignorujte své dítě, ale pokud chcete, aby vás vnímalo, nebojte se dát mu najevo své emoce a vysvětlit mu, jak se cítíte, když vás ignoruje