Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Další střelba dětí v Texasu. 4leté dítě střelilo svého 7 měsíčního sourozence

Střelba dětí je v USA třetí nejčastější příčinou úmrtnosti dětí a dospívajících. Studie ukazují, že téměř čtvrtina úmrtí a zranění způsobená střelbou je neúmyslná. Otázkou zůstává, jestli by se spíše než o nehodách nemělo mluvit o zanedbání povinností, péče a prevence ze strany rodičů.

Vrahem ve čtyřech letech

Minulý týden zavolala na tísňovou linku policie ve městě Temple v americkém Texasu žena, že její čtyřletý syn postřelil svého sedmiměsíčního sourozence. Nešťastná událost se odehrála v jejich domě a podle dostupných informací byla žena v té době jediným přítomným dospělým člověkem. Americká média informovala, že po příjezdu záchranky bylo malé dítě nalezeno těžce zraněné, ale stále na živu. Lékaři dítě okamžitě převezli do místní dětské nemocnice a o jeho stavu se vedou spekulace.

Střelba dětí je chyba dospělých

Zatím se nepodařilo zjistit, jakého bylo batole pohlaví. Nevyřešená stále také zůstává otázka, z jaké zbraně se střílelo a jak se mohl čtyřletý chlapec k nabité zbrani dostat. Leccos ale mohou napovědět varovné cedule, které jsou na domě pověšené. Jedna z nich upozorňuje, že dům je střežený bezpečnostními kamerami. Na druhé, která je provrtaná kulkami, je obrázek pistole a nápis: „Průměrná doba, za kterou policie zareaguje na volání o pomoc, je 23 minut. Doba odezvy revolveru Magnum 357 je sto stop za sekundu.“

Různé názory

Americký stát Texas je známý svým velmi benevolentním postojem k legálnímu získání a držení zbraní. V loňském roce zde dokonce prošel zákon, který povoluje, aby studenti a učitelé na univerzitách mohli nosit do školy zbraň. Není tedy překvapivé, že střelba dětí je v Texasu velmi častá, a lidé mají tendenci na podobné události pohlížet jako na nehody. Většina sousedů, kteří záchranné akci přihlíželi, projevili rodině soucit s tím, že to byla nešťastná náhoda. Jeden z nich dodal, že sám má podobnou zkušenost, kdy jeden jeho bratranec omylem zastřelil svého bratra. Podle něj to byla také nešťastná náhoda a ty se prostě dějí.

Prevence nic nestojí

Podle policie je přitom velmi snadné a nenáročné takovým situacím, jako je střelba dětí, předcházet. Zbraň by měla být vždy uložena nenabitá, zajištěná pojistkou a náboje by měly být uloženy stranou na místě, kam nemá dítě přístup. Zbraň by měla být pravidelně kontrolovaná, jestli s ní někdo nemanipuloval. To je základ. Následně by měly být děti vedeny k respektu ke zbraním a poučeny, že v reálném životě to funguje jinak než ve filmu nebo počítačové hře. Také je vhodné naučit děti, jak se mají chovat v tísňové situaci a jak přivolat pomoc. Stačí jen pár jednoduchých kroků, které mohou dětem zachránit život.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Další střelba dětí v Texasu. 4leté dítě střelilo svého 7 měsíčního sourozence