Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Co umí multifunkční hrnec a jak vybrat ten správný?

Ačkoliv je doba uspěchaná a naše pracovní nasazení stále větší, čas od času si snad každý z nás rád vychutná lahodný pokrm domácí kuchyně. Vaření nám přináší radost a potěšení, spolu s přípravou různých dobrot ale zároveň vzniká spousta špinavého nádobí a nepořádku. A ani obsluha všech kuchyňských spotřebičů není pro neodborníka vůbec snadná, což se může podepsat na (ne)kvalitě připravených jídel.

Účinným řešením mohou být takzvané multifunkční/pomalé hrnce, které představují výbornou kuchařskou zbraň i v rukou méně zdatných kuchtíků. Velký test a recenze multifunkčních hrnců vydal portál Testado.cz, kde na jednom místě najdete několik nejlepších modelů v poměru cena a výkon. Článek obsahuje také užitečné rady a tipy, jak pomalý hrnec správně vybrat.

Co je multifunkční hrnec

Vysvětlení a přirovnání existuje spousta. Zjednodušeně řečeno se jedná o kuchyňský spotřebič, jehož možnosti v sobě kloubí funkce klasické pánve, hrnce, trouby, pařáku a fritézy. Právě díky takovému spojení rozmanitých vlastností dokážete pomocí jediného spotřebiče připravit spoustu chutných dobrot. Rychle, snadno a bez zbytečného nádobí! Oproti ostatním spotřebičům nabízí chytrý hrnec řadu skvělých programů. Většina modelů se po dovaření pokrmu dokáže automaticky vypnout, tudíž během přípravy jídla ani nemusíte stát v kuchyni.

Hlavní roli hraje vnitřní nádoba, do které se jednotlivé suroviny vkládají. Při výběru chytrého hrnce se je v prvé řadě nutné zaměřit na její objem. Právě ve formě se totiž všechny ingredience připravují. Pro větší počet strávníků je ideální větší forma. Na trhu se prodávají objemové varianty od 4 až do 12,5 litrů. Pozornost dále věnujte zpracování a designovému provedení. Některé modely váží několik kilogramů a jsou poměrně rozměrné, tudíž si promyslete, na jaké místo si budoucí hrnec postavíte. Nezapomínejte ani na to, že je pro plnohodnotné používání hrnce nutné otevřít horní víko.

Co zvládne uvařit

Neméně důležité kritérium pak zastupují funkce, které kuchařské možnosti posouvají o pořádný kus vpřed. Obecně platí, že se vyšší cena podepíše na pestřejší programové nabídce. Nemusíte ale hned zoufat, neboť se ceny multifunkčních hrnců pohybují na únosné níži. Na druhou stranu je zbytečné investovat do drahého hrnce v případě, kdy již dopředu víte, že se na pokročilé funkce ani nepodíváte.

Některé multifunkční hrnce dokáží dusit, péct, smažit, fritovat, připravit jogurt, rýži, cereálie nebo třeba polévku. Záleží nicméně na vás, jaké funkce využijete a čemu dáte přednost. Pomalý hrnec ale doporučujeme využívat na maximum, protože všestrannost použití z něj dělá právě to, čím je – variabilním kuchařským nástrojem.

Ovládání a údržba

Vaření s chytrým hrncem je naprosto jednoduché. Po troše cviku zvládne kompletní obsluhu úplně každý. Součástí balení bývá stručný návod, podle něhož se stačí řídit. Většina hrnců je na své konstrukci vybavena přehlednými tlačítky s vysvětlujícími obrázky, takže navolit špatný program dokážete jen stěží. Některé modely jsou dokonce opatřeny přehledným displejem, na kterém se zobrazují ty nejdůležitější informace a aktuální program.

Stejně jako ovládání je snadná také údržba. Jelikož je nádoba potažena nepřilnavým povrchem, ingredience se na stěnách ani dnu nepřipalují. Smažené potraviny připravujte ideálně dozlatova, čímž snížíte vznik nezdravých karcinogenních látek. Vnitřní formu můžete z přístroje dokonce pohodlně vyjmout a opatrně ji vložit do myčky nádobí. Pokud se rozhodnete pro ruční mytí, namísto kovových nástrojů raději sáhněte po něčem dřevěném. Pokud možno úplně vynechte agresivní chemické přípravky a formu čistěte pouze teplou vodou.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Co umí multifunkční hrnec a jak vybrat ten správný?