Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Co je zamlklé těhotenství a co dělat, když odumřelý plod tělo nevypudí ven?

Tereza Axmannová

Tereza Axmannová

3. 12. 2021

První trimestr je napjaté období. Období, ve kterém ještě není radno roztrubovat do světa: “Jsem těhotná!” Je tu totiž zvýšené riziko, že zítra už to nemusí být pravda. Nemusí to být pravda ani v tuto chvíli, přestože nic netušíte. Může dojít k potratu anebo, aniž byste si čehokoli všimla, se může plod zkrátka přestat vyvíjet a zároveň zůstat ve vašem těle.

Zamlklé těhotenství, nazývané též zamlklý potrat, se liší od samovolného potratu tím, že tělo ženy nevypudí odumřelý plod a ten zůstane v děloze. Žena se tak obvykle o ztrátě těhotenství dozví až při dalším ultrazvukovém vyšetření, což může být i po několika týdnech od odumření plodu.

Potratem končí až třetina všech těhotenství, z toho ale jen u malého procenta jde o potraty zamlklé.

Proč k tomu dochází?

To opravdu nevíme. Netuší to ani lékaři ani vědci. Pokud zrovna nepatříte k těm, které se oddávají nezřízené konzumaci alkoholu či užívání drog v počátcích těhotenství, není na místě se sužovat pocity viny nebo si namlouvat, že „jsem něco měla udělat jinak“. Za zamlklé těhotenství nikdo nemůže.

Pravděpodobné je, že příroda ukončila těhotenství sama z toho důvodu, že plod měl nějakou vrozenou genetickou nebo vývojovou vadu. Možná by stejně nepřežil nebo byl těžce postižený.

Na vině může být ale řada jiných příčin, například závažné infekce, neléčená cukrovka, poruchy štítné žlázy nebo třeba poruchy imunitního systému. V případě, že dojde ke dvěma a více zamlklým těhotenstvím, je vhodné podstoupit vyšetření, která mohou odhalit skryté zdravotní problémy. Ne vždy se ale podaří příčinu zamlklých těhotenství objasnit.

Samovolný potrat. Proč k němu dochází a jak se s ním vyrovnat?

Co dál?

Vyrovnat se se samovolným potratem je těžké. Ještě těžší ale může být přijmout zamlklý potrat, protože o něm žena dlouho neví. Její tělo nezjistí, že plod odumřel a dál pokračuje v produkci těhotenského hormonu hCG, dál se objevují všechny příznaky těhotenství, jako jsou nateklá prsa, citlivost na pachy či ranní nevolnosti. U lékaře pak ženu čeká bolestný šok.

A šokem to nekončí, protože žena se musí rozhodnout, co se zamlkým těhotenstvím dál. Odumřelý plod pochopitelně v děloze nemůže nosit navždycky. Nabízí se tři možná řešení, ale ani jedno není úplně příjemné, jak fyzicky, tak psychicky.

První z nich je počkat, zda plod přeci jen z těla sám neodejde, ale toto čekání je i pro trpělivé povahy opravdu náročné. Také má své limity, po kterých už dál čekat nejde a musí se přistoupit na druhou nebo třetí možnost řešení..

Druhou možností je nechat si předepsat léky na ukončení těhotenství, které by měly pomoci plod z dělohy vypudit.

Poslední možností, ke které však mnoho lékařů přistupuje rovnou, je tzv. kyretáž neboli revize dělohy.

Revize dělohy

Je to malý zákrok v celkové anestezii, při kterém se obsah dělohy „vyškrábne“ nebo spíš odsaje. Obvykle jde o ambulantní řešení, pacientka přijde ráno nalačno, absolvuje kontrolní vyšetření a anestezii, zákrok trvá kolem 15 minut, po něm pár hodin odpočívá na lůžku a následně je za doprovodu propuštěna domů.

Velmi vzácně se mohou objevit komplikace, které vyžadují hospitalizaci. Jako všechny operační zákroky je i tento spojen s riziky, která souvisejí jak s celkovou anestezií, tak se samotným výkonem.

Po kyretáži dělohy je doporučeno dodržovat šestinedělí v prakticky stejném režimu jako po porodu, tedy omezit fyzickou aktivitu, dbát na zvýšenou hygienu (nekoupat se, jen sprchovat), nechodit do bazénu, nenosit tampony ani menstruační kalíšky a zdržet se pohlavního styku.

Falešně pozitivní či negativní těhotenský test. Proč někdy nejsou výsledky spolehlivé?

Opětovné otěhotnění

Poslední ze jmenovaných opatření je mukou pro páry, které touží po miminku. Dobrou zprávou však je, že riziko, že další těhotenství bude opět zamlklé, je poměrně nízké –⁠ uvádí se v jednotkách procent. Většině žen, které potkalo zamlklé těhotenství, se nakonec podaří úspěšně dalším těhotenstvím projít.

Může to však trvat o něco déle, než by si přály. Lékaři radí po kyretáži nespěchat a po uplynutí šestinedělí počkat ještě alespoň jeden nebo raději několik menstruačních cyklů. Děloha totiž potřebuje zregenerovat.

To je ale někdy v protikladu s regenerací psychiky žen, které často říkají, že by ke zhojení své duše potřebovaly nejlépe nové, bezproblémové těhotenství. I v tomto případě však platí, že čas dokáže léčit a není vůbec od věci si dopřát delší dobu na strávení toho hrozného zážitku a mezitím vše probrat s terapeutem. Smutek, šok i strach je potřeba zpracovat.

Pro to, aby další těhotenství bylo bezproblémové, je zdravá psychika nesmírně cenným vkladem. Velkou výhodou je, když se žena po čase dokáže od zkušenosti se zamlklým těhotenstvím odpoutat a myslet do budoucna pozitivně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je zamlklé těhotenství a co dělat, když odumřelý plod tělo nevypudí ven?