Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

Co je hlenová zátka a kdy odejde?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

29. 12. 2021

Víte co je hlenová zátka a jakou hraje roli v našem těle? Maminky se s ní setkávají až zpravidla na samotném začátku porodu, kdy přirozeně odchází ven z těla, a to ještě před odtokem plodové vody. Pokud si tedy myslíte, že vám začíná odtékat voda, nemusí to být pravda. Může jít nejprve o odchod hlenové zátky.

Hlenová zátka má v těle ochrannou funkci

Hlenová zátka se nachází na samotném konci děložního čípku, kde chrání vstup do dělohy a tím i vaše miminko. Jedná se o nažloutlý hlen, který produkuje děloha a který utěsňuje vstup do dělohy. Hlenová zátka chrání jak děložní čípek před poraněním, tak také miminko před infekcí, která by se mohla dostat do dělohy. Společně s plodovými obaly tak vytváří vysokou ochranu pro vaše děťátko.

Hlen produkuje děložní krček, a to nejen v těhotenství, ale také během menstruace. Na začátku menstruačního cyklu je to bariéra proti otěhotnění, v době ovulace má hlen zase úplně jinou konzistenci, aby naopak umožnil snadnější průchod spermií a k otěhotnění tak došlo. Ovulaci tak i kromě zvýšené chuti na sex snadno poznáte podle přítomnosti čirého, průhledného a lepkavého hlenu v pochvě, kterého může být i větší množství.

Ovšem jakmile dojde k otěhotnění, děložní čípek začne produkovat více hlenu, který uzavře vchod do dělohy a vytvoří jakousi zátku. Tato hlenová zátka obsahuje různé protilátky a ochranné látky – imunoglobuliny, antimikrobiální peptidy, lysozym, laktoferin a neutrofily. Díky tomu dokonale chrání dělohu před vstupem patogenů a rozvojem infekce.

Jak doma vyvolat porod aneb babské rady proti přenášení

Kdy odchází hlenová zátka

Hlenová zátka začíná odcházet na začátku porodu. Díky ní poznáte, že se již blíží narození vašeho miminka. Odchod hlenové zátky ale může být i pozvolný a trvat několik dní. Hlen může mít mléčnou, ale i nažloutlou barvu a může být dokonce i s příměsí krve. Nemělo by však dojít k nějakému masivnímu krvácení. Následovat by měl pak odtok plodové vody.

Někdy si ale nastávající maminka ani nevšimne, že nějakou hlenovou zátku měla, protože dojde k jejímu samovolnému vypuzení do toalety, při posledním předporodním vyšetření nebo se rovnou smíchá s plodovou vodou a k odchodu zátky i plodové vody dojde zároveň. V jiných případech naopak žena zaznamená odchod podivné nažloutlé tekutiny a může se domnívat, že jde již o plodovou vodu, ale není to pravda. A po odchodu hlenové zátky pak ještě může odtok plodové vody na sebe nechat dlouho čekat.

Jak poznat hlenovou zátku od plodové vody

Poznat hlenovou zátku od plodové vody ale není těžké. Hlenová zátka má hlenovitou konzistenci, je více nažloutlá a je jí méně, kdežto plodová voda by měla být čirá (i když někdy mívá lehce zakalenou až nazelenalou barvu), řídká, je jí hodně a má nasládlou vůni. Rozhodně ale pak i sledujte další příznaky začínajícího porodu, odchod hlenové zátky totiž ještě neznamená, že je porod na spadnutí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je hlenová zátka a kdy odejde?