Když naskočí dítěti horečka, nejeden rodič se sám zapotí. Co v takové chvíli dělat? Jak dítku pomoci a třeba ještě více neuškodit? Je nutné jít hned k lékaři? Vše, co jste chtěli vědět, se dočtete na následujících řádcích.
Co je horečka?
Sama o sobě není horečka nemoc, ale jen příznakem nějakého onemocnění. Patří k velmi důležitým obraným reakcím těla, a proto se jí nesnažte ihned a za každou cenu srážet léky. Do teploty 38°C není potřeba horečku snižovat. Jestliže teplota překročí tuto hodnotu, podejte léky, ale v přesné dávce vypočítané podle tělesné hmotnosti dítěte nebo zvolte některou z alternativních možností.
Víte, kdy končí “pozitivní” úloha teploty a je nutné nasadit léčbu?
Měření horečky
Zda má vaše dítě horečku nebo ne zjistíte měřením. Nejlepší a nejpřesnější je měření v konečníku rychloběžkou či digitálním teploměrem, který musí mít ohebný konec. Zasouvá se maximálně 1 cm. V porovnání s měřením v podpaždí je nutné odečíst 0,5 °C až na kojence do 6 týdnu, u kterých je normální teplota v konečníku 36,5 – 37,2 °C.
Kdy přeměřit dítěti teplotu:
- u dítěte dojde ke změně chování, je často unavené a hodně pláče,
- bolí ho hlava a nechce jíst,
- na hlavě a trupu je horké a zároveň mohou být ruce a nohy chladné,
- rychlejší puls a dýchání,
- velká žízeň
- malé děti mohou mít průjem.
Kdy okamžitě jet za lékařem:
- dítě stále zvrací, je ochablé a nereaguje,
- nemůže předklonit hlavu, na kůži se objevují krvavé skvrny,
- teplota dosáhne 40 °C.
Co udělá s horečkou lékař
S horečkou se k lékaři vydejte vždy, když se vyskytne některý z uvedených příznaků, pokud dítě málo pije, je mu méně než tři měsíce nebo horečka trvá už tři dny a neklesá. Lékař dítě pečlivě prohlédne a navrhne léčbu. Vyšetřuje se moč a z kapky krve CRP. Pokud by se projevila bakteriální infekce, léči se dítě antibiotiky.
Co dělat při horečce dítěte doma?
Zábaly
Namočíte ve vlažné vodě osušku a zabalíte do ní dítě. Takto je necháte asi 15 minut. Balíte hrudník a břicho. Opakujete 3x během 2 hodin, pokud je potřeba. Teplota v pokoji by měla být 24 °C a nezapomeňte na pravidelný pitný režim. Po sundání osušky dítě přikryjte a po 20 minutách změřte teplotu. Stačí, když se sníží o jeden až dva stupně.
Omývání houbou a sprchování
Naplňte vaničku trochu vodou o teplotě asi 29 °C a posaďte nebo vložte do ní dítě. Pomocí houby omývejte trup a končetiny. I zde by měla být v místnosti teplota 24 °C. Omývejte 10 – 30 – 40 minut podle reakce dítěte. Po cca 30 minutách zkontrolujte teplotu. U sprchování použijete opět vlažnou vodu a po dobu asi 2 minut sprchujete dítě. Po 20 minutách zkontrolujete teplotu a v případě potřeby opakujete.
Pamatujte si, že výše popsané procedury nesmíte nikdy použít, pokud by dítě mělo studené končetiny nebo mramorovanou kůži na těle či se úporně bránilo.
Horečka a léky
Ke snížení teploty je možné podat i některé léky:
- paracetamol (Paralen, Panadol, Mexalen a další),
- ibuprofen (Ibalgin, Nurofen).
Pro malé děti jsou nejvhodnější formou čípky a sirupy. Tablety se nepodávají dětem pod tři roky. Léky určitě nekombinujte. Můžete kombinovat čípky a sirup nebo tabletu, ale jen u stejného přípravku.
Horečka a febrilní křeče
Při horečce se někdy mohou vyskytnout febrilní křeče. Ty se objevují u dětí od 6 měsíců do 5 let. Zažije je během dětství asi 3 až 4 procenta dětí. Obvykle přijdou v souvislosti s rychlým nárůstem teploty a do určité míry je sklon ke křečím dědičný. Při febrilních křečích dítě nejprve ztuhne, prohne se do oblouku a najednou se začne nekontrolovatelně třást. Je v bezvědomí a má oči obrácené v sloup. Celá situace připomíná epileptický záchvat. Jsou však v drtivé většině případu neškodné a nezpůsobují poškození mozku ani nervového systému. Jestliže vaše dítě potkají febrilní křeče, uložte ho na postel či na zem a otočte hlavu tak, aby mohly z úst vytékat sliny. Při první epizodě je vždy nutné volat pohotovost, protože lékař musí vyloučit, že se nejedná o nějaké závažné onemocnění. Taktéž volejte tísňovou linku v případě, že trvají křeče více než 15 minut, dítě špatně dýchá nebo je dítě po záchvatu necitlivé na nějakou část těla.
Přesný návod neexistuje
V článku jste jistě našli dostatek rad, které vám pomohou správně reagovat, až vaše dítě horečka potká. Protože však každé dítě je jiné, nelze dát naprosto přesný návod, jak postupovat. Pokud si nejste jistí, nikdy neuděláte chybu, když kontaktujete svého lékaře. Zvlášť v případě první horečky u dítěte nebo tehdy, když nevíte přesně, co máte dělat.