Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Co dělat, když dítě něco spolkne? Kdy je nutná hospitalizace?

Děti poznávají svět nejen svýma očima, ale také ústy. Do pusinky často strkají vše, co jim přijde pod ruku, a proto není divu, že malý předmět mohou velmi snadno spolknout. Kus hračky, náušnice, sponka nebo mince zmizí většinou v nestřeženém okamžiku a rodiče dítěte jsou v této situaci zcela bezradní. Co dělat, když dítě spolkne korunu nebo jiný drobný předmět?

V dětském žaludku nejčastěji končí:

  • hračky nebo jejich části
  • mince
  • korálky
  • knoflíky
  • sponky
  • šperky
  • baterie

9 nebezpečí číhajících mezi pomůckami pro děti

Navštivte lékaře

I přesto, že vaše dítě spolklo náušnici, kus plastu nebo jiný malý předmět, je důležité nevyvolávat paniku a zachovat klidnou hlavu. Jestliže se nedáví a nekašle, nemusíte volat sanitku. Navštivte ale co nejdříve lékaře, který na základě rentgenového snímku zjistí, zda nedošlo k poškození trávicí trubice.

Někdy stačí jen čekat

Pokud jsou výsledky v pořádku, většinou se čeká na to, až předmět vyjde ven přirozenou cestou. V tomto případě je dobré dítěti dávat zbytkovou stravu, jako je ovoce, zelenina, pečivo, ovesné vločky a také dostatek tekutin. Nezbytná je neustálá kontrola stolice, abyste měli jistotu, že předmět skutečně vyjde ven. Nejbezpečnější situace je obvykle ta, kdy dítě spolklo kuličku nebo kdy dítě spolklo korunu. Drobný kulatý či oblý předmět, jako např. spolknutá mince se většinou obalí v žaludku potravou a do 24 hodin vyjde ven se stolicí.

Co dělat, když vaše dítě strčí do pusy baterii. Může mu olíznutí baterie ublížit?

Dusí se? Zahajte první pomoc

Může se stát, že dítě vdechne nějaký předmět a začne se okamžitě dusit. Pak okamžitě zavolejte linku 155 a do příjezdu záchranné služby se nechte vést člověkem na telefonu, který vám řekne, co máte v danou chvíli dělat. Někdy pomůže úder mezi lopatky nebo poloha hlavou dolů. Jestliže dítě přestane zcela dýchat, je na místě dýchání z úst do úst, které by mělo trvat až do příjezdu lékařů.

Kdy je nutná hospitalizace?

Jestliže předmět nevyjde z těla dítěte přirozeně, musí zasáhnout chirurg a endoskopicky nebo během operace jej vyjmout. Existují však případy, kdy se na přirozený odchod předmětu vůbec nečeká. Jedná se zejména o spolknutí čočkovitých baterií, které se mohou po kontaktu se žaludeční šťávou stát elektrochemicky aktivní. Hospitalizace je nezbytně nutná i tehdy, kdy dítě spolklo sponku nebo jiný ostrý předmět, který může poškodit trávicí soustavu.

Běžné věci v domácnosti. Které jsou hrozbou pro vaše děti?

Co dělat, když dítě snědlo kousek plastu?

Vzácné nejsou ani případy, kdy dítě snědlo igelit nebo plast. Pokud se jedná skutečně o malý kousek plastu, který zároveň nebyl ostrý, neměl by pro dítě znamenat hrozbu. Plast není toxický a trávicím traktem většinou projde bez potíží. Podle lékařů nevadí ani spolknutí igelitu. Alespoň tehdy, kdy dítěti nezpůsobí dušení. Igelit běžně vyjde ven přirozenou cestou. Pro váš klid ale určitě můžete i v těchto případech navštívit lékaře a poradit se s ním.

Myslete na prevenci

To nejlepší, co můžete pro své dítě udělat, je prevence těchto případů. Proto veškeré ostré a příliš malé předměty dejte z dosahu dítěte. Nedávejte mu do rukou šperky, sponky, knoflíky, špendlíky ani hračky, ze kterých se mohou odlomit drobné částečky. Pozor si dávejte i na čisticí prostředky, jedy, léky a různé chemikálie. Ty by měly být bezpečně uložené v zamčené zásuvce. Více pozornosti věnujte svému dítěti na návštěvě u rodičů a známých.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Co dělat, když dítě něco spolkne? Kdy je nutná hospitalizace?