Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Co dělat, když dítě nechce pít?

Pitný režim u dětí je stejně tak důležitý jako dostatečná hydratace nás dospělých. Jak u kojenců a malých dětí vytvořit patřičný návyk a zároveň je do pití nenutit násilím?

Voda jako základ našeho těla

Kojenci mají v tělesných tkáních až 75 % vody. Procento vody v organismu věkem postupně klesá, ale stále tvoří prostřední nezbytné pro metabolické pochody. Děti potřebují v porovnání s dospělými lidmi na každý kilogram své váhy mnohem více vody. I z tohoto důvodu se u nich velmi snadno objeví dehydratace.  Ta se projevuje zejména pocitem žízně, což u kojenců není snadné rozluštit. Dalšími příznaky však mohou být i plačtivost a mrzutost. Pokud dítě dlouhodobě málo pije, začne jeho tělo šetřit své zásoby vody a dává o dehydrataci vědět dalšími příznaky. Patří sem zejména oschlé sliznice, méně časté močení a celkový neklid. Zhoršovat se může i prokrvení kůže, které má za následek chladné končetiny. Pokud miminku vytvoříte na předloktí kožní řasu, vrása se bude vracet pomaleji do původního stavu.

Kolik by mělo dítě za den vypít tekutin?

  •  1. – 6. měsíc života: 150 ml/1 kg váhy
  • 6. – 12. měsíc života: 120 ml/1 kg váhy
  • děti nad 10 kg: 1000 ml + 50 ml na každý kg váhy dítěte nad 10 kg (dítě vážící 11 kg by tedy mělo vypít 1050 ml vody denně)
  • děti nad 20 kg: 1500 ml + 20 ml na každý kg váhy dítěte nad 20 kg

Pitný režim u dětí. Kolik toho má denně vypít batole a kolik předškolák?

Co pít?

Novorozencům a kojencům stačí k příjmu tekutin pouhé kojení. Pokud totiž kojíte miminko dostatečně, není doplňování tekutin v jiných formách nutné. U starších kojenců je možné postupně přidávat čaje a s odstupem i džusy a šťávy.

Miminko nechce pít mléko

Jestliže dítě pomalu odstavujete nebo mu chcete občas mléko odstříknout a krmit jej z lahve, je možné, že dítě bude mléko v lahvičce odmítat. Dbejte na to, aby mléko mělo po celou dobu pití stejnou teplotu. Savička u lahve by měla mít stejný tvar jako vaše bradavka, aby miminku co nejvíce připomínala kojení. Některá miminka jsou tak navyklá na kojení od maminky, že pak od ní odmítají pití z lahvičky. Poproste proto někoho z rodiny, aby miminko zkusil nakrmit on. U jiného člověka může být miminko přístupnější k novému typu krmení. Ve chvíli, kdy se chystáte dítě nakrmit, nikdy nenapodobujte rituály spojené s kojením. Miminko bude očekávat bradavku a přitom místo ní dostane jen lahev. Bude proto zmatené a pravděpodobně lahev odmítne. Přechod od kojení ke krmení prostřednictvím lahve je dlouhý proces, který si žádá trpělivost a vytrvalost. Proto se nestresujte a na miminko nijak nespěchejte.

Co dělat, když dítě nechce jíst? Nutit nebo nenutit? Poradíme

Roční dítě nechce pít

Máte doma roční dítě, které se při pohledu na lahev s pitím okamžitě vzpírá a odmítá jakékoliv tekutiny? Pokud jinak bez problémů jí, nemusíte se strachovat. Můžete zkusit určité fígle, které když miminko nechce pít vodu ani jiné tekutiny, mu proces pití trochu zatraktivní. Pokud ale dítě nechce jíst ani pít, pak se může jednat o zdravotní problém, se kterým je potřeba zajít co nejdříve k lékaři.

  1. Problém může být v samotné lahvičce. Zkuste ji vyměnit za takovou, která bude mít takovou savičku, ze které se bude dítěti lépe pít. Každé dítě je jiné a upřednostňuje jiný tvar, materiál a tvrdost savičky.
  2. Vyzkoušejte lahev s brčkem.
  3. Pokud miminko nechce pít vodu ani čaj, nabídněte mu jídla, která obsahují více vody: polévky, pyré, jablečný kompot apod.
  4. Občas malé děti odmítají čaje, šťávy, sirupy i džusy, ale chutná jim obyčejná kojenecká voda.
  5. Kontrolujte teplotu nabízených nápojů, která by se měla pohybovat mezi 20 až 25 °C. Příliš vychlazené nebo naopak horké tekutiny nejsou pro dětský organismus vhodné.
  6. Pokud roční nebo dvouleté dítě nechce pít z lahve, zkuste mu pití nalít do hrnečku s barevným obrázkem.
  7. Buďte vzorem a ve chvíli, kdy dáte dítěti pití, sami se zároveň napijte. Pokud uvidí, že maminka pije, je možné, že se ihned také napije.
  8. Nabízejte dítěti tekutiny často, ale snažte se, aby pilo po malých dávkách. Nárazový příjem vysokých dávek tekutin jen zbytečně zatěžuje organismus.

Pitný režim při horečce

Zcela jiná situace nastává, když dítě nechce pít při horečce. Pitný režim je totiž v situaci, kdy tělesná teplota šplhá nad 38 stupňů Celsia ještě důležitější. Pokud dítě při nemoci vůbec nereaguje a není schopné se napít, zkuste do něj tekutiny dostat injekční stříkačkou. Naberte do ní tekutinu o teplotě 20 – 25 stupňů Celsia a pomalu mu ji stříknete do pusinky. Tekutiny doplňujte i během noci, aby bylo zavodňování organismu postupné a pravidelné. Vyzkoušet můžete i pití po lžičkách. V každém případě při horečce dlouho neotálejte a co nejdříve navštivte lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Co dělat, když dítě nechce pít?