Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Čínské šestinedělí – dokonalý odpočinek a zákaz mytí

Redakce

Redakce

25. 7. 2018

Už jste slyšeli pojem čínské šestinedělí? Možná si říkáte, že první měsíc po porodu je pro každou matku stejně hektický. Snaží se sžít s novým denním rytmem a vše se najednou řídí podle jejího nově narozeného potomka. Pak se asi budete divit, ale v Číně je to úplně jinak.

Odedávna v této zemi dálného východu naopak věřili, že by žena měla po porodu co nejvíce odpočívat a snažit se nabírat ztracené síly. Z generace na generaci se tady předává moudrost nazývaná v originále „zuo yuezi“. Do češtiny by se dala přeložit přibližně jako „prosedět měsíc“.

Čínské šestinedělí v posteli

Princip spočívá v tom, že žena s novorozeným dítětem minimálně měsíc po porodu nesmí například chodit ven na procházky. Měla by se zkrátka zavřít ve své domácnosti a nevycházet z ní. V ideálním případě by měla samozřejmě pobývat většinu času přímo v posteli. Navíc teple oblečená.

A pokud by si chtěla z dlouhé chvíle něco přečíst, nebo se podívat na oblíbený seriál v televizi, měla by pamatovat na to, že ve stáří to může mít negativní dopad na její zrak.

Po bytě se žena dodržující čínské šestinedělí pohybuje jen v nejnutnějších případech, pokud si třeba potřebuje odskočit na záchod. Dokonce by se neměla vysilovat ani péčí o své miminko. V tradičních čínských rodinách tyto činnosti zastávají příbuzní, případně najatá chůva. Matka se se svým dítětem setkává jen u příležitosti kojení, to za ní nikdo udělat nemůže.

Co nejíst v šestinedělí? Které potraviny si raději odpusťte?

Čínské šestinedělí a voda nejdou dohromady

Specialitou pak je to, že by se žena během tohoto období neměla ani mýt. Obecně by se totiž měla vyvarovat styku s vodou. V extrémních případech tedy v úvahu během čínského šestinedělí nepřipadá například mytí vlasů nebo dokonce čištění zubů. Jakkoli se nám to zdá nehygienické, právě takhle to striktní Číňané, respektive Číňanky, už po generace praktikují.

Žena na sebe musí být velmi opatrná a dbát na dodržování věcí, které by nás Evropanky pravděpodobně ani nenapadly. Úplně tabu představuje ulehnutí do postele s čerstvě umytými, ještě mokrými či aspoň vlhkými vlasy (platí jen v případě, že žena nedodržuje zákaz mytí). Pokud by se toho totiž žena dopustila, mohla by si být téměř jistá, že ve stáří se bude potýkat s četnými migrénami.

Pokud by nedbala na dostatečně teplé oblečení, přivodila by si na stáří bolesti kloubů. Takovýchto pověr existuje celá řada. Základ je ale vždy stejný: žena by na sebe měla dávat dobrý pozor, protože je v tomto období velmi náchylná k různým onemocněním.

Cvičení po porodu. Kdy můžete začít a na co si dát pozor!

Speciální jídelníček během čínského šestinedělí

Samostatnou kapitolou je pak speciální strava po dobu čínského šestinedělí. Důležité je, aby žena z potravy získávala co nejvíce živin a minerálů. Podle čínské tradice se jich nejvíce skrývá v masových vývarech. Skvělým obědem je proto třeba rybí polévka s papájou, která by měla napomáhat ke správné tvorbě mateřského mléka.

Matka by si měla často dopřávat také vepřové klouby, které do těla skvěle doplní vápník. Pokud je navíc připravíte se zázvorem, odstraníte tím z těla vítr, který se v něm během těhotenství nahromadil.

Tradice čínského šestinedělí se pravděpodobně objevila už v dávných dobách, kdy pro ženu bylo toto období skutečně náročné, a možná by se dalo říct i nebezpečné. Pokud s miminkem běžně vycházela do nevlídného počasí, které vládlo za okny bezpečného příbytku, opravdu si koledovala o nepříjemné nachlazení.

Číňané proto věřili, a někteří tomu věří dodnes, že jak žena prožije šestinedělí, se na jejím zdravotním stavu dříve či později odrazí. A nechtějí nic nechat náhodě, proto preventivně dodnes zařazují alespoň některá z těchto pravidel.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Čínské šestinedělí – dokonalý odpočinek a zákaz mytí