Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Chystáte se na plavání kojenců? Tohle byste měli vědět

Kurzy plavání s miminky jsou nyní velmi populární. Někteří škarohlídové tvrdí, že jsou přínosné spíš pro maminky, které se tak dostanou mezi lidi. Co tedy plavání přináší kojencům a má i nějaká rizika?

Nabídka kurzů plavání pro kojence je v dnešní době opravdu široká, až je někdy těžké vybrat ten pravý. Novopečená maminka tak snadno může podlehnout dojmu, že když s miminkem nechodí plavat od tří, nejpozději šesti, měsíců, o něco ho ochuzuje. Tak to ale není. Plavání není pro miminko stěžejní aktivitou, bez které nemůže být. Je to však příjemné zpestření, které pozitivně ovlivňuje jeho psychomotorický vývoj.

Výhody plavání miminek

Nejprve je nutné podotknout, že na kurzu plavání se miminka plavat nenaučí. Nejsou na to ještě zkrátka dost zralá. Cílem těchto kurzů je tedy spíše seznámení dětí s vodou a budování jejich kladného vztahu k ní. Je to jakási příprava na budoucí plavání. Průzkumy ale bylo prokázáno, že děti, které absolvovaly lekce kojeneckého plavání, se naučí plavat dříve než jejich vrstevníci.

Rozvoj motoriky

Nespornou výhodou plavání je jeho pozitivní vliv na psychomotorický vývoj dítěte. Zlepšuje jeho koordinaci, sílu a obratnost. Línější děti může plavání dokonce namotivovat k otáčení se a plazení. Pohyb ve vodě pomáhá odstraňovat také vadné držení těla, proto se ostatně využívá ve fyzioterapii.

Socializace

Dalším kladem je, že se dítě dostane do společnosti stejně starých dětí, takže se postupně socializuje. Samozřejmě umožňuje dostat se mezi lidi také maminkám, které by jinak mohly trpět sociální izolací. Společný zážitek navíc utužuje vztah mezi rodičem (kurzů se účastní zejména maminky, ale není nejmenší důvod, proč by nemohl také tatínek, když mu to práce dovolí) a dítětem.

Lepší spánek, chuť k jídlu i otužilost

Miminko po plavání lépe spí a jí, což ocení zejména maminky dětí trpících na kojenecké koliky.

Dalším benefitem je větší otužilost dětí, ale pozor, zejména v zimních měsících je nutné po plavání ještě alespoň 30 minut setrvat v herničce, než s miminkem vyjdete ven. Jinak hrozí riziko prochlazení. Pro děti, které trpí sníženou imunitu, plavání vhodné není, mohly by ho odstonat.

Kdy a jak začít?

Začít se dá prakticky v okamžiku, kdy se miminku zahojí pupíček. Můžete si domů pozvat zkušenou instruktorku, která vám ukáže, co se dá s miminkem ve vaně provádět.

Od tří měsíců se dá docházet do speciálního centra, které je na vaničkování vybavené. Jedná se o koupání ve speciální vaně. Koupe se vždy jen jedno dítě, které je vedené rodičem stojícím mimo vanu. Voda musí mít charakter vody pitné a teplotu od 30 do 36 °C.

Pro děti od šesti měsíců věku už je možné výuku pořádat ve speciálním bazénu, účastní se jí i rodiče. Voda má mít teplotu od 28 do 32 °C a její kvalita musí odpovídat hygienickým požadavkům vyhlášky č. 238/2011 Sb.

Kvalita vody pro plavání kojenců je tedy zásadní, důležité je však i odpovídající zázemí pro maminky a miminka. Šatny, sprchy i toalety musí mít dostatečnou kapacitu a měl by v nich být prostor pro bezpečné odložení miminek. Výhodou je také hernička, ve které se děti mohou po plavání aklimatizovat a kde je maminky budou moci nakojit nebo nakrmit.

Při volbě toho správného kurzu je potřeba si uvědomit, že k pořádání lekcí plavání nemusí mít organizace žádné osvědčení, je tedy občas těžké odhalit ty nekvalifikovaně vedené. Poptejte se ostatních maminek na jejich spokojenost s výukou, zajděte na ukázkovou hodinu, případně chtějte vidět osvědčení lektora. Kurzy nejsou levnou záležitostí, tak ať nenaletíte.

Na co si dát pozor

Plavání miminek s sebou nese i několik rizik, o kterých by rodiče měli vědět, než vezmou dítko poprvé do bazénu.

Vyšší náchylnost k nemocem

Při pobytu ve vodě může dojít k podchlazení miminka, mohou se u něj rozvinout infekce trávicího traktu a kůže, případně zánět zevního zvukovodu či spojivek. Dítě, které plave od malička, je také náchylnější k infekcím dýchacích cest. Z bazénu si i tak malé dítě může občas odnést plíseň nebo bradavice.

Nebezpečný chlór

Dalším nebezpečím, které na děti číhá při plavání, je chlór, který se používá k desinfekci vody. Nad vodou v bazénu se vyskytuje v podobě aerosolů (trichloramin), které poškozují dýchací cesty a kůži. U dětí mohou být spouštěčem astmatu nebo ekzému, pokud k nim mají genetické dispozice.

Je proto vhodné, pro plavání s miminky, vybrat takový bazén, který k čištění vody využívá ještě jiné technologie (ionizace, UV záření) a chlór pouze v minimálním množství. Ideálním je pak bazén s mořskou vodou.

Prevence utonutí?

Zda jsou kurzy přínosem i v oblasti prevence utonutí není zcela jasné. Zastánci kojeneckého plavání  tvrdí, že ano, a argumentují dvěma skutečnostmi. Za prvé, že u dětí do 4 měsíců věku existuje takzvaný reflex zatajení dechu. Pokud se tento u dětí rozvíjí (potápěním na signál), posiluje se, jinak vymizí. Děti, které chodí od miminka plavat, podle nich proto, při pádu do vody nezpanikaří, ale zadrží dech. Za druhé, na některých kurzech se děti asi od 16 měsíců věku učí sebezáchraně, například floatingu, při kterém se naučí vznášet se na zádech na hladině.

Odpůrci pak tvrdí, že děti, které prošly kojeneckými kurzy, naopak ztrácejí strach a respekt z vody a vrhají se do ní bezhlavě. Na potápění na signál pak nevidí nic přirozeného.

Studie nejsou příliš průkazné. Ať tak či tak, maminky by si měly být vědomy toho, že kojenci a batolata plavat zkrátka neumějí, a proto na ně vždy (u vody) musí dohlížet, takzvaně na dosah ruky. Nesmí se nechat ukolébat falešným pocitem bezpečí, že je dítě na vodu zvyklé.

Rodiče si musí sami zvážit, zda u nich převažují klady plavání nad zápory, a podle toho se rozhodnout. Většina dětí je z plavání nadšená, ale existují samozřejmě i výjimky, které celou lekci probrečí. U těch výuku plavání raději odložte na později.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Chystáte se na plavání kojenců? Tohle byste měli vědět