Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Chcete vychovat z vašich dětí ohleduplné lidi? 17 tipů, jak v dětech podnítit laskavost

Redakce

Redakce

26. 3. 2018

To, že se dětí učí od dospělých je známá věc. Inspirujte se 17 tipy, jak vychovat z vašich dětí ohleduplné lidi. Laskavost je vlastnost, která přináší štěstí. Vám i druhým.

1. Připravujte veselá překvapení

„Přeji ti krásný den”, „Užij si dnešek” nebo třeba „Dnes bude naprosto senzační den”. Nevěřili byste, kolik radosti udělá malý lísteček s milým vzkazem, který byl položený ve svačinovém boxíku.

2. Navštěvujte prarodiče

Navštěvujte pravidelně své blízké, především babičky a dědy. Starší lidé velmi ocení věnovaný čas.

3. Dělejte si radost s partnerem

Myslete na svého partnera a čas od času mu na polštář dejte nějakou drobnost jako třeba čokoládu. Drobnost v nečekaný moment mnohdy více potěší než větší věc třeba na narozeniny.

4. Posílejte pohledy

Sice je doba elektroniky, ale většinu lidí (především těch starších) potěší ručně psaný pohled. Třeba z výletu, dovolené, ale i k svátku, narozeninám, Vánocům nebo Velikonocům. Znamená to, že jste si na ně skutečně udělali čas.

5. Darujte kupony

Máte zbytečné kupony z obchodu? Určitě udělají radost jiným maminkám s dětmi nebo starším lidem. Podělte se, aby druzí mohli ušetřit.

6. Usmívejte se na lidi okolo

Když naprosto cizím lidem věnujete úsměv, budou překvapeni a možná vám ho i vrátí. Každopádně jim projasníte den. S úsměvem můžete i pozdravit.

7. Podělte se o knihy

Zavolejte do nemocnice na dětské oddělení a zeptejte se, jestli nepotřebují dětské knihy. Určitě doma máte nějaké, které se vám už nehodí a druhým udělají radost.

8. Pomáhejte starším lidem

Když vidíte starší osobu, která potřebuje pomoc, zeptejte se, jestli o ni nestojí. Pomoc s těžkou taškou nebo do schodů většinou staří lidé ocení.

9. Zahrajte si na Amora

Možná je bůžek lásky zaneprázdněn a nevšiml si, že právě vaši dva známí by si velmi mohli rozumět. Trochu jim pomozte.

10. Zahrajte si hru

Každý doma napíše na lístek, co se mu líbí na druhých členech domácnosti. Lístek se vhodí do sklenice. Pak se postupně lístky berou a čtou. Můžete je přečíst za jedno odpoledne, a třeba si ostatní vzpomenou na nějaké krásné příhody nebo budou mít další nápady. Můžete ale lístky tahat v průběhu týdne a udělat tak každý den hezčím.

11. Darujte balónky

Nakupte několik balónků a můžete se o ně podělit s druhými, ať už s dětmi nebo s dospělými. Zaručeně to vyvolá úsměv na tváři.

12. Potěšte kolegu

Kolegovi v práci přineste jeho oblíbený nápoj. Ať už je to určitý druh kávy nebo třeba výběrový čaj.

13. Vydejte se do útulku

Možná nemůžete mít doma zvířátko, ale určitě můžete udělat radost nějakému, kterému chybí páníček. Zjistěte, co by v útulku potřebovali, nakupte to, a s rodinou se tam vydejte. Dobrůtkami uděláte radost spoustě němých tváří. Navíc si s nimi můžete i chvíli hrát.

14. Darujte květinu nebo koláč

Myslíte, že někdo potřebuje projasnit den? Postarejte se o to. Nečekaná květina nebo koláč udělá obrovskou radost.

15. Chvíle se seniory

Vydejte se s koláčem do pečovatelského domu. Určitě tam najdete spoustu starých lidí, kteří budou nadšeni nejen dobrotou, ale hlavně chvílí, kdy si mohou s někým popovídat. Když s sebou vezmete děti a ty jim třeba něco zazpívají nebo zatancují, budou staří lidé nadšeni.

16. Potěšte umělce

Jdete kolem umělce, kterému se jeho dílo obzvlášť daří? Dejte mu to najevo, třeba i přispějte nějakou tou korunou.

17. Přispějte na charitu

Každou chvíli se koná nějaká sbírka oblečení nebo potravin. Určitě doma najdete něco, co budete moci věnovat druhým. Když chcete dát dárek konkrétnímu člověku, můžete navštívit pečovatelský dům nebo třeba kontaktovat azylový dům, co by kdo potřeboval. Přitom se vždy nemusí jednat o velké věci.

Rádi se dělíte o radost? Podělte se v diskuzi pod článkem o vaše tipy.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Chcete vychovat z vašich dětí ohleduplné lidi? 17 tipů, jak v dětech podnítit laskavost