Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Černý kašel u dětí. Jak ho včas poznat a léčit?

Černým kašlem se mohou snadno nakazit děti i dospělí. Avšak nejčastěji postihuje malé děti do 6 let věku. Průběh nemoci u nich může být kritický s fatálními následky.

Černý kašel a jeho příznaky

Vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění je vyvolané bakterií Bordetella pertusis a přenáší se kapénkami vzdušnou cestou. Toxiny této bakterie napadají a ničí řasinkový epitel v dýchacích cestách. Zpočátku se nemoc projevuje podobně jako běžné nachlazení, takže ji nelze tak snadno diagnostikovat. Objevuje se hlavně zvýšená únava, slabost, zvýšená teplota, rýma, pokašlávání, zarudlé spojivky a výraznější slzení. V této době je však paradoxně dítě pro své okolí nejvíce nakažlivé.

Zhruba po 2 týdnech se přidávají další příznaky, které jsou pro černý kašel typické. Nemocného čekají vyčerpávající záchvaty křečovitého kašle, následné lapání po dechu a zvracení hlenu na konci záchvatu. Tuto nemoc můžete poznat i podle zmodrání kůže a krátkých zástav dechu. Typický je pro černý kašel zvuk tzv. sípavého dechu neboli kokrhavého kašle. Ataky kašle se objevují během dne i v noci a mezi nimi se nemocný většinou cítí relativně dobře. Záchvaty kašle se opakují každý den po dobu 6 – 10 týdnů a jsou velmi vyčerpávající.

Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová

Rizikem jsou druhotné infekce

Nejohroženější skupinou dětí jsou novorozenci, u nichž je vysoké riziko udušení. Dávivý kašel může zamezit přístupu kyslíku do mozku a trvale ho tak poškodit. K černému kašli se může navíc přidat také další infekce, jako je například zánět středního ucha nebo zápal plic. V případě onemocnění černým kašlem je nezbytná včasná diagnostika a zabránění dalšímu šíření nemoci. Pokud se nezačne léčit včas a správnými léky, může mít černý kašel následky v podobě úmrtí dítěte.

Inkubační doba černého kašle

Inkubační doba u černého kašle se pohybuje mezi 1 – 2 týdny, přičemž po 5 – 10 dnech od nakažení se začnou projevovat první příznaky v podobě rýmy, kýchání, horečky a dráždivého kašle. Tyto projevy trvají až 2 týdny. Tato nemoc však může trvat i 100 dní.

Nakažlivost

Nemocný je nejvíce nakažlivý v prvních 14 dnech. Proto je důležité ponechat dítě v domácí péči a nepouštět ho do dětského kolektivu. V opačném případě mohou chytit černý kašel ve škole ostatní děti. V ohrožení je zhruba 90 % dětí bez imunity proti bakterii Bordetella pertusis. Problémem je, že velké množství dětí se stihne nakazit od starších sourozenců nebo svých rodičů ještě před dosažením věku, který je pro očkování proti černému kašli vhodný. Vakcína se běžně podává v 6 týdnech, 3 měsících a 5 měsících věku dítěte.

Možné komplikace černého kašle

  • zástava dýchání
  • nedostatek kyslíku
  • hubnutí
  • dehydratace
  • krvácení z očí
  • křeče
  • zánět středního ucha
  • zápal plic
  • krvácení z nosu
  • zlomení žeber
  • inkontinence
  • encefalitida
  • úmrtí

Jaké změny přinesl do očkování malých dětí nový očkovací kalendář?

Jak vyléčit černý kašel?

Zejména v počáteční fázi jsou nezbytná antibiotika makrolidové řady. Čím dříve začne dítě antibiotika užívat, tím lépe. Pro zmírnění kašle se dětem doporučuje také popíjení teplých nápojů, dostatečný příjem tekutin, zvlhčování okolního vzduchu a nosní kapky k odstranění hlenu. Běžné léky k utišení kašle bohužel nejsou v případě černého kašle účinné a mohou zdravotní stav dítěte naopak zhoršit. Léčbu je proto vždy nezbytné konzultovat s pediatrem. Společně s dítětem je vhodné léčit i členy rodiny a další, kteří přišli s nemocným dítětem do kontaktu.

Jedinou prevencí je očkování

Ačkoliv je důležitá v případě nemocí, jako je černý kašel, hygiena, jedinou účinnou prevencí je očkování. To bylo v České republice celoplošně zavedené v roce 1958. Od roku 2014 však počet nakažených dětí i dospělých stále stoupá. Důvodem je stále častější odmítání očkování a migrace obyvatel ze zemí, kde se černý kašel vyskytuje častěji. A jak na tom byla ČR v loňském roce? Podle Očkovacího centra mělo černý kašel 2019 rekordních 880 lidí.

Očkování nejlépe ještě před otěhotněním

Vakcinace se doporučuje nejen malým dětem, ale také všem dospělým, kteří se vyskytují v blízkosti novorozenců. Lékaři nabádají především ženy, které plánují otěhotnět nebo právě porodily a nemají v krvi dostatečné množství protilátek. První měsíce života chrání novorozence protilátky proti černému kašli od matky. Později však postupně vyprchají a je třeba, aby dítě podstoupilo očkování.

Protilátky mají tendenci rychle ubývat

Očkování proti černému kašli je dnes součástí šestivalentní očkovací látky (hexavakcíny). Očkuje se od 13. týdne věku dítěte, a to vždy až po zahojení reakce na levém rameni po BCG inokulaci. Během jednoho měsíce se podají celkem 3 dávky. Čtvrtá dávka následuje po 6 měsících, nejpozději však do 18 měsíců věku. Černý kašel se pak přeočkovává mezi 5. a 6. rokem spolu s očkováním proti záškrtu a tetanu. Jelikož hladiny protilátek proti černému kašli mají tendenci klesat už po 5 letech, není spolehlivá ochrana v dalších letech zaručena. Proto je dobré hladinu protilátek otestovat a v případě potřeby očkování znovu opakovat mezi 10. a 12. rokem.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Černý kašel u dětí. Jak ho včas poznat a léčit?