Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Celiakie u dětí. Příčiny, projevy, diagnostika a léčba v kostce

Nepříjemné onemocnění dokáže narušit život mnoha rodinám. Jak celiakii u dětí rozpoznat a jak se v případě potvrzení diagnózy zachovat?

Co je celiakie a jak vzniká?

Celoživotní autoimunitní choroba patří mezi nejčastější nevyléčitelná onemocnění. Postihuje nejen střevo, ale zasahuje i další přidružené orgány. Vyskytuje se u dětí i dospělých, kteří mají k celiakii určitou genetickou dispozici a zároveň konzumují lepek. Lepek neboli gluten je bílkovinný komplex obsažený ve svrchní části obilovin (především ječmen, pšenice a žito), který u citlivých jedinců spouští imunitní reakci. Tato reakce způsobuje určité změny na sliznici tenkého střeva. Jakmile se celiakie rozvine, na sliznici tenkého střeva dojde k autoimunitnímu zánětu. Během něj se postupně vyhlazuje střevní sliznice a mizí střevní klky. Následkem je zhoršené vstřebávání živin a další tělesné projevy. Objevit se může v jakémkoliv věku, běžná je celiakie u ročního dítěte i u předškoláků.

Jak poznat celiakii u dítěte?

Celiakie je ve svých projevech i intenzitě různorodá. Dětské projevy přitom mohou být velmi podobné jako projevy celiakie v dospělosti.

Trávicí potíže

Běžným znakem jsou střevní potíže zahrnující objemnou, průjmovitou a zapáchající stolici. Pro malé děti je typické nafouklé bříško, nadýmání, nechutenství a hubnutí. S tím se pojí i změny v psychice. Děti s celiakií jsou častěji smutné a nic je nezajímá. U starších dětí od předškolního věku do dospělosti mohou průjmy ztrácet na intenzitě, avšak bolesti břicha a nadýmání zůstává. Může se přidat nevolnost a zácpa. U dětí školou povinných, které nemají celiakii léčenou, se vyskytuje podstatně méně střevních projevů a někdy dokonce zcela chybí. Vyskytuje se ale pomalý růst a anémie kvůli nedostatku železa v krvi.

Kožní projevy

Děti s neklasickou formou celiakie nemají potíže s trávením, ale mohou mít mimostřevní projevy. Sem patří především malý růst a onemocnění zvané dermatitis herpetiformis Duhring. Jedná se o velmi svědivou vyrážku podobnou oparu. Vyskytuje se hlavně na končetinách, hýždích, zádech a obličeji. Často je chybně zaměňovaná za atopický ekzém. Lokalizace a charakter vyrážky jsou ale jiné než u ekzému. Ke kožním projevům vyvolaným celiakií se řadí také ohraničená ztráta vlasů, ztráta pigmentace kůže a afty v ústní dutině. Velmi častá je také anémie způsobená špatným vstřebáváním železa.

Alergie na jídlo u miminka. Jak ji poznáte a dá se jí vyhnout?

Neurologické příznaky

Objevují se také neurologické projevy, jako je porucha rovnováhy, nejistá chůze, kolísání při chůzi a kymácení. Celiakie bývá také příčinou častých bolestí hlavy a postižení periferních nervů. Při neléčeném onemocnění může mít dítě z celiakie oči smutné a často uslzené. Velmi častými projevy celiakie jsou totiž úzkostné stavy a deprese.

Problémy s pohlavními orgány

Děvčata s neléčenou celiakií mohou mít opožděnou první menstruaci nebo nepřítomnost menstruačních cyklů. V pozdějším věku se pak mohou objevit potíže s otěhotněním, samovolné potraty a celkové vyčerpání po porodu.

Diagnostika celiakie u dětí

Pokud dojde k podezření na celiakii, začíná se vyšetřením protilátek v krvi. Testy bývají velmi citlivé a přesné. Předpokladem pro spolehlivý výsledek je ale to, že dotyčný přijímá ve stravě lepek a nedrží bezlepkovou dietu. Bez konzumace lepku totiž nemohou být protilátky pozitivní. Jestliže je to třeba, provádí se také krevní genetické testy. Celiakie je daná geneticky a díky testům se může ukázat, jaké konkrétní geny má dítě v sobě přítomné.

Pokud vyjdou testy pozitivně, lékař dítě pošle na dětskou gastroenterologii. Ani po prvním pozitivním nálezu se však ještě nesmí zahajovat bezlepková dieta. Dokončení diagnostiky dětským gastroenterologem spočívá v ověření předchozího nálezu a případném doplnění o další vyšetření. Definitivním potvrzením diagnózy je biopsie sliznice tenkého střeva. Odběr vzorku sliznice se provádí endoskopicky. Toto vyšetření celiakie u dětí, které jsou ještě malé, se naštěstí provádí v celkové anestezii. U starších dětí už je možné ošetření ambulantně bez celkové anestezie.

Hemeroidy u dětí. Proč dítě nemá vysedávat na nočníku?

Jediná léčba spočívá v bezlepkové dietě

Hlavní příčinou vzniku celiakie je lepek a jeho intolerance. Proto je jediným řešením celoživotní bezlepková dieta. Ta je však zpočátku náročná, protože vyžaduje naprosté vyloučení všech surovin, které mohou obsahovat lepek. Jedná se o obiloviny s obsahem lepku a všechny výrobky z nich vytvořených.

Při celiakii jsou zakázané:

  • obiloviny s obsahem lepku
  • mouky z lepkových obilovin
  • vločky, kroupy, krupice, těstoviny, knedlíky apod.
  • cukrářské výrobky, jako jsou zákusky, dorty, oplatky, sušenky, piškoty
  • polévky a omáčky zahuštěné jíškou
  • konzervy a uzeniny
  • čokoládové cukrovinky mohou také obsahovat lepek
  • alternativy masných produktů
  • majonézy, dresinky, sójové omáčky, kečupy, hořčice (pokud nejsou uvedené jako bezlepkové)

Je důležité věnovat velkou pozornost etiketám na obalech výrobků. Lepek se může skrývat i v potravinách, do kterých byste to na první pohled neřekli.

Do bezlepkové diety jsou vhodné:

  • náhradní obiloviny, jako je rýže, proso (jáhly), amarant a quinoa
  • brambory, kukuřice
  • sója, fazole, čočka a další luštěniny
  • bezlepkové produkty

Pro snadnější orientaci při nákupu se řiďte přeškrtnutým klasem uvedeným na obalu výrobku.

A jak je to s ovsem?

Celiatici jsou často zmatení v otázce, zda oves mohou konzumovat, nebo ne. Aveniny obsažené v této obilovině jsou méně imunitně aktivní, než bílkoviny v ostatních obilovinách. Oves však bývá často kontaminován jinými obilovinami (hlavně ječmenem), a to hlavně ve výrobních závodech. Přibližně 95 % celiaků i přesto oves snáší. Zpočátku diety se doporučuje vyloučit ze stravy i oves, dokud nevymizí veškeré projevy onemocnění. Oves je možné zavádět postupně pod lékařským dohledem a sledováním krevních testů. Může se však konzumovat pouze oves, který není znečištěný jinými obilovinami s obsahem lepku a je ověřený atestem. Pokud chcete svému dítěti dopřát např. ovesné vločky, hledejte ty, které jsou uváděné jako bezlepkové. Budete tak mít naprostou jistotu, že dítěti nijak neublížíte.

Zlepšení příznaků už za několik týdnů

Reakce dětského organismu na zavedení bezlepkové diety je poměrně rychlá. Sliznice u dětí se většinou normalizuje už po 6 měsících bezlepkové diety a hlavní projevy vymizí po několika týdnech. Pokud se nález protilátek neupraví ani po roce bezlepkové diety, je důležité hledat chybu v přísnosti dodržování diety. Pokud vás více zajímá téma celiakie u dětí, diskuze na internetu vám mohou hodně pomoci. Skvělou berličkou jsou také skupiny na sociálních sítích, ve kterých kolují také tipy na nákup bezlepkových potravin a zajímavé recepty.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Celiakie u dětí. Příčiny, projevy, diagnostika a léčba v kostce