Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Buráky dětem patří, či nepatří? Jsou chutné a výživné, ale…

Kdo by nemiloval buráky! Nabízí se na sto způsobů a dospělí se jimi ládují o sto šest. Není divu, že po nich zatouží také děti. Od jakého věku dávat dětem ořechy a které druhy, na co dát pozor u arašídů a proč bychom to s nimi u dětí neměli přehánět?

Arašídy obsahují hodně proteinů a béček

Arašídy v pravém slova smyslu nejsou ořechy. Jedná se o podzemnici olejnou pocházející z Jižní Ameriky, která patří mezi luštěniny. Dokladem toho je horší stravitelnost a vysoký obsah proteinů. Arašídy náležející mezi suché skořápkové plody tedy velice nasytí a dodají tělu spoustu cenných látek. Obsahují antioxidanty a hodně vitamínů skupiny B a mají opravdu široké využití v potravinářství. Prodávají se loupané, neloupané, anebo již arašídy pražené a solené. Bývají velmi oblíbené například na Vánoce, součást mnoha cukrovinek a podobně.

U nás se ale i velice rozšířilo arašídové máslo neboli burákové máslo, anebo též používání arašídového oleje. Arašídy okamžitě dodají energii a potřebné vitamíny, pomáhají bojovat s infekcí i rakovinou, jsou vhodné pro vegany a osoby, které nemají dostatečný zdroj bílkovin a jsou samozřejmě i vynikající na nervy kvůli vysokému obsahu béček. Navíc skvěle chutnají a dají se s nimi v kuchyni provádět hotová kouzla. Zdá se tedy, že buráky mají spoustu předností, proč bychom je tedy neměli nabízet dětem?

Arašídy mohou i zabíjet

Arašídy přes veškeré přednosti totiž mají dvě velké nevýhody, možná také tři. V prvé řadě se jedná o nejčastější a velmi silný alergen. Konzumace arašídů může u alergika vyvolat až smrtelně nebezpečný anafylaktický šok. Pro prevenci vzniku alergie se doporučuje zkoušet podávat arašídy ve velmi malém množství a v optimálním věku dítěte, asi kolem dvou let. Tehdy je dobré bezpečně vědět, že dítě nemá alergii na žádné jiné ořechy, ani se alergie na ořechy nevyskytuje v rodině.

Kdy dávat dětem ořechy a mohou se jíst při kojení?

Větší množství burských oříšků může dítěti způsobit zácpu či jiné zažívací potíže, včetně nevolnosti a zvracení. To je ta třetí nevýhoda. Druhá je neméně závažná jako první. V arašídech se totiž často objevují plísně a velmi nebezpečné aflatoxiny, které jsou silně toxické.

V neposlední řadě mohou ořechy malým dětem, které ještě neumí dobře kousat, zaskočit a ohrozit je na životě rizikem udušení. Buráky nabízejte rozhodně až dětem, které mají zuby a umějí je používat!

Příznaky alergie na arašídy

Pokud se u vašeho dítěte projeví po požití burských oříšků či potraviny, která arašídy obsahuje tyto příznaky, neprodleně vyhledejte lékaře:

  • otoky rtů a obličeje
  • brnění, svědění rtů, pálení jazyka
  • vyrážka po celém těle
  • celková nevolnost, slabost, bušení srdce, ledový pot, zimnice
  • suchý dráždivý kašel, dušnost, otok hrtanu a nemožnost dýchat

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Buráky dětem patří, či nepatří? Jsou chutné a výživné, ale…