Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Bronchitida u dětí. Jak poznat zánět průdušek?

Redakce

Redakce

29. 11. 2019

Pokud vaše dítě již několik dní kašle produktivním kašlem a je zahleněné, měli byste co nejdříve navštívit lékaře. Je totiž možné, že se jedná o zánět průdušek. Jak se projevuje bronchitida u dětí? Jak se bronchitida u dětí léčí? Co nejvíce na zánět průdušek pomáhá? A jak dlouho trvá? A co je to bronchiolitida?

Bronchitida u dětí

Bronchitida je zánětlivé onemocnění dýchacích cest virového původu způsobující ucpání průdušek a průdušinek hlenem. Onemocnění se projevuje potížemi s dýcháním, horečkou a kašlem. Vzhledem k možným komplikacím a zhoršení stavu je nutné navštívit lékaře co nejdříve, aby zahájil adekvátní léčbu.

Bronchitida u dětí

Bronchitida je zánět průdušek, tedy dýchacích trubic, které spojují plíce s tracheou (průdušnicí). Akutní bronchitida u dětí, která se objeví náhle a trvá krátce, obvykle začíná rýmou a vyvine se v suchý přetrvávající kašel, který trvá 3 až 4 dny. Poté nastupuje kašel produktivní, kdy dítě vykašlává zelený či hnědý hlen. Bronchitida u dětí obvykle přejde za 10 až 14 dní, na rozdíl od chronické bronchitidy. Ta trvá nejméně 3 měsíce a opakovaně se vrací. Chronická bronchitida se naštěstí týká především dospělých.

Bronchitida u dětí – jak vzniká?

Zánět průdušek spouští nejčastěji virová infekce – například zánět horních cest dýchacích nebo chřipka. Pokud se nepodaří infekci zastavit již v rámci horních cest dýchacích (krk, nosohltan, dutiny), sestupuje během několika dní i do dolních cest dýchacích. Kromě infekce dýchacích cest spouští bronchitidu u dětí také znečištěný vzduch, zejména pak cigaretový kouř. Ačkoli se v prvopočátku jedná nejčastěji o virovou infekci, v hlenu, který se hromadí v průduškách, se velice dobře daří bakteriím, a tak se infekce většinou mění na bakteriální, příp. kombinovanou (virová a bakteriální současně).

Zápal plic u dětí. Na co si dát pozor?

Bronchitida u dětí – příznaky

Průdušky dítěte silně zduří, ucpávají se a plní se hlenem. Děti s akutní bronchitidou sípou, mají potíže s dýcháním a trpí kašlem, který je zpočátku suchý, ale později se tvoří žlutý nebo zelený hlen. Dítě může mít teplotu okolo 38 °C a stěžuje si na bolesti na prsou. Příznaky zpravidla odezní během několika dnů. Děti s chronickou bronchitidou mají podobné, avšak dlouhodobé příznaky, většinou bez teploty. Kromě bolesti na prsou a produktivního kašle mohou bronchitidu doprovázet různé komplikace – např. zápal plic nebo zánět pohrudnice (blána, která pokrývá plíce a vystýlá hrudní dutinu).

Bronchitida u dětí – diagnóza a léčba

Pokud vaše dítě kašle bolestivým kašlem, měli byste navštívit neodkladně lékaře. Lékař dítě pečlivě vyšetří a vyptá se, jak se vyvíjely příznaky. Základní součástí lékařského vyšetření je poslech dýchání. Lékař na základě zkušeností většinou pozná zánět průdušek hned. Pokud si není jistý, nařídí krevní testy, rentgenové vyšetření hrudníku, kultivaci sputa a testy funkčnosti plic, které potvrdí diagnózu bronchitidy. Předepíše dítěti bronchodilatátory (léky, které zprůchodní průdušky) podávané ústy nebo inhalací. Obvykle také předepíše antibiotika na bakteriální infekce, léky na ředění hlenu (např. Mucosolvan, Bromhexin, ACC atd.) a prostředky proti kašli (např. Bronchipret, Robitussin Expectorans).

Co mohu udělat navíc?

Doporučuje se umístit do pokoje zvlhčovač vzduchu (přes den i v noci), který pomáhá zvlhčovat a čistit dýchací cesty. Přístroj udržujte v čistotě, aby se v něm nehromadily bakterie. Snažte se co nejméně vystavovat dítě cigaretovému kouři a ovzduší znečištěnému například chemickými výpary nebo prachem. Místnost často větrejte – otevřete okno dokořán a za chvíli zavřete. Osvědčené jsou také různé eukalyptové masti či olejíčky (např. psí sádlo), které dítěti vmasírujete do oblasti plic (zepředu i zezadu).

Jak na dětský kašel pomocí bylinek. Na jaře trápí děti astma a záněty průdušek

Bronchiolitida (zánět průdušinek)

Kromě bronchitidy, tedy zánětu průdušek, existuje také bronchiolitida. Jedná se o zánět průdušinek, což jsou jemné trubičky uvnitř plic. Podobně jako u bronchitidy je příčinou zánětu obvykle virus, nejčastěji respirační syncyciální virus. Postihuje nejvíce kojence a děti do 2 let věku, největší výskyt je kolem 6 měsíců věku. Virus se šíří kapénkovou nákazou zejména v zimě a na začátku jara.

Příznaky bronchiolitidy

Počáteční příznaky bronchiolitidy se podobají zánětu horních cest dýchacích. Typické je časté kýchání, ucpaný nebo tekoucí nos a mírný kašel. Tyto příznaky trvají den nebo dva. Dítě mívá také horečku až 39,5 °C. Infekce vyvolává zduření průdušinek, které se plní hlenem a ztěžují dýchání. Dítě sípe, rychle dýchá, frekvence dechu je 60krát až 80krát za minutu, srdeční tep bývá rychlý.

Na co si dát pozor?

Většina dětí má mírné příznaky, které přetrvávají jen několik dní. Při těžších infekcí se stav dítěte rychle zhoršuje, dítě velmi těžce dýchá. Vlivem nedostatku kyslíku dítěti zmodrá pokožka kolem úst nebo nehtů, dítě začne být dehydratované, neboť nemůže jíst ani pít. Pokud vaše dítě modrá kvůli špatnému dýchání, volejte rychlou záchrannou službu nebo jeďte okamžitě na pohotovost.

Diagnóza bronchiolitidy

Má-li vaše dítě příznaky bronchiolitidy, měl by je vyšetřit lékař, který mu odebere vzorek nosního sekretu a zjistí přítomnost respiračního syncyciálního viru. Obvykle také nařídí krevní testy a rentgenové vyšetření plic.

Bronchiolitida u dětí – léčba

V tomto případě bývá léčba antibiotiky neúčinná (pokud se ovšem u dítěte nerozvinula také bakteriální infekce), neboť je to onemocnění virové. Lékař obvykle předepíše dítěti bronchodilatátor, který mu pomůže zvládnout sípání. Je potřeba zvlhčovat vzduch v místnosti a neustále čistit dýchací cesty (odsávačkou na hleny). Je důležité pít velké množství tekutin. Podávejte dítěti paracetamol (nikoli aspirin) ke zmírnění horečky a bolesti. Má-li dítě těžké příznaky, bude pravděpodobně nutná agresivnější léčba a kyslíková terapie (dostupné jen v nemocnici).

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Bronchitida u dětí. Jak poznat zánět průdušek?