Menu
MotherClub.cz

Bradavice a kuří oka u dětí. Jak je odlišit a v čem spočívá léčba?

Kuří oka či bradavice u dětí  jsou sice nepříjemný, ale nikoliv neřešitelný problém. Víte, jak bradavici od kuřího oka rozeznat? V jakých případech je třeba navštívit lékaře, a kdy si naopak jednoduše poradíte sami?

Bradavice, nebo kuří oko?

Bradavice se u dětí vyskytují poměrně často, na rozdíl od kuřích ok, která jsou spíše záležitostí dospělých. Určitě to však neznamená, že by dítě kuří oko mít nemohlo. Otázkou zůstává, jak poznat, o který z těchto z těchto dvou problémů se jedná.

Pojďme si nejprve přiblížit, co vlastně kuří oka a bradavice jsou. Kuří oko, označované též jako clavus, je bolestivý útvar, který se vyskytuje nejčastěji na chodidlech. Jedná se o malou plošku kruhového tvaru, jež ve svém středu mívá malinkou dírku. Příčinou vzniku kuřích ok je dlouhodobé působení tlaku na kůži, ve většině případů je proto na vině nevhodná obuv. Je tedy důležité dítěti kupovat dobře padnoucí boty, které nikde netlačí, a případně chodidla také pravidelně kontrolovat.

Bradavice je jedním z typů kožní infekce, jíž způsobuje lidský papilomavirus (HPV). Nejčastěji se bradavice projevují jako výrůstky v barvě kůže, nicméně některé druhy jsou ploché. Virus HPV je nakažlivý, bradavice se tedy mohou přenést dotykem. Nejčastěji se objevují na dlaních a prstech, chodidlech a obličeji. Existují také tzv. genitální bradavice, ty se však přenášejí pohlavním stykem a u dětí se běžně nevyskytují.

Kdy očkovat dítě proti HPV? Vakcína nechrání jen proti rakovině děložního čípku

Jak odlišit kuří oka od bradavic?

Rozlišit bradavici od kuřího oka pouhým pohledem je jednodušší u dospělých než u dětí. Většina bradavic u dospělých totiž mívá podobu vystouplého výrůstku květákovitého tvaru, kdežto kuří oko je plochý útvar tvořený zrohovatělou odumřelou kůží. U dětí se však mnohem častěji vyskytuje plochá forma bradavic, která je kuřím okům velmi podobná.

Portál ortopedické kliniky Warner Orthopedics & Wellness zmiňuje několik dalších způsobů, jak bradavice od kuřích ok rozeznat. Nápovědou vám může být umístění útvaru – bradavice se může objevit kdekoliv na těle včetně plosek nohou, kuří oko vznikne pouze tam, kde dochází ke zvýšenému tlaku na kůži. Nejčastěji je proto najdete na patách, mezi prsty, na palcích nebo kloubech jiných prstů. Dalším rozdílem je, že bradavice se objeví poměrně rychle, zatímco vývoj kuřích ok trvá měsíce i roky.

Můžete také zkusit jednoduchý test. Kuří oka jsou bolestivá hlavně v okamžiku, kdy je na ně vyvíjen přímý tlak. Bradavice bývají bolestivé především tehdy, kdy na ně zatlačíte ze strany. Výjimkou zde opět představují bradavice na chodidlech, které jsou ploché (nelze na ně tedy zatlačit ze strany) a většinou bolí. S jistotou proto plochou bradavici na chodidle od kuřího oka rozezná jedině odborník.

Dítě má kuří oko. Co dělat?

U dětí se kuří oka příliš často nevyskytují, objevit se však mohou, a to především u dětí hodně aktivních. Jejich vznik podporuje také nošení stále stejných či špatně padnoucích bot, popřípadě nenošení ponožek. Kůže bez ponožek se v botě různě tře a odírá, což může přispět ke vzniku nejen kuřích ok, ale také puchýřů, mozolů a otlaků.

Objevili jste na chodidle vašeho dítěte kuří oko? Portál zdravotnické skupiny Canyon Oaks Foot & Ankle přináší tipy na způsoby odstranění kuřích ok u dětí, které nebolí a lze je provést doma.

  • Jednou týdně po dobu asi 15 minut dítěti namáčejte chodidla v teplé vodě, aby kůže změkla. Můžete přisypat například epsomskou sůl.
  • Zrohovatělou kůži jemně odstraňujte pemzou nebo pilníkem na paty.
  • Pravidelně na chodidla nanášejte krém. Nezapomeňte ani na oblast mezi prsty, kde se kuří oka často objevují.
  • Pořiďte anti-tlakové vložky do bot, které zabrání odírání a tření kůže.

Do kuřích ok nikdy nezasahujte ostrými předměty a nesnažte se je vydloubávat. Pokud kuří oko nemizí ani po pravidelných koupelích a obrušování, žádejte v lékárně přípravek na kuří oka, popřípadě se poraďte s dětským lékařem.

Chystáte se na plavání kojenců? Tohle byste měli vědět

Jak postupovat, když má dítě bradavici?

Bradavice se u dětí vyskytují mnohem častěji než kuří oka. Podle medicínského portálu WebMD jimi trpí 10 až 20 % dětí a více se objevují u dívek. Jak již bylo řečeno, bradavice jsou nakažlivé, většinou však neškodné.

Příčinou bradavic je lidský papilomavirus neboli HPV. Jedná se o nezhoubné výrůstky, které mívají barvu kůže a mohou být hladké i strukturované. Obvykle je najdeme na prstech, hřbetu rukou, dlaních nebo ploskách nohou. U dětí se často objevují také na obličeji, například v oblasti spánků. Ploché bradavice, které vyrůstají na obličeji a ploskách nohou, se běžně vyskytují ve větším počtu.

Dobrou zprávou je, že bradavice u dětí často mizí samy a není tedy nutná žádná léčba. Některé bradavice však mohou dítě obtěžovat a způsobovat mu nepohodlí, proto je namístě jejich odstranění. Počítejte ale s tím, že se velmi rády vracejí.

Jak zmiňuje MUDr. Petr Tláskal, CSc. pro Nutriklub, k léčbě bradavic u dítěte se používají prostředky s obsahem kyseliny salicylové nebo kyseliny mléčné, případně volně prodejné prostředky z lékárny. Další možností je mražení bradavic tekutým dusíkem, léčba laserem nebo chirurgická léčba.

Vyzkoušet můžete také rady našich babiček, mezi něž patří lokální aplikace česneku či cibule v octě, potírání bradavice šťávou z vlaštovičníku nebo aplikace oleje z australského čajovníku. Rovněž je vhodné zaměřit se na podporu imunity dítěte, protože se bradavice nejčastěji objevují právě tehdy, když je imunitní systém oslaben.

Zdroje: canyonoaksfootankle.com, nutriklub.cz, warnerorthopedics.com, webmd.com

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Bradavice a kuří oka u dětí. Jak je odlišit a v čem spočívá léčba?