Pád dítěte na hlavu může vypadat děsivě. Zejména v případě, kdy po nehodě následuje pláč a objeví se i výrazná boule. I když hrbolky na hlavě většinou nevyžadují okamžitou lékařskou pomoc, je na místě určitá obezřetnost.
Proč se děti často bouchají do hlavy?
Náhodné nehody spojené s uhozením do hlavy patří mezi nejčastější poranění kojenců a batolat. Důvodem je proporcionálně větší hlava než dětské tělo, což často způsobuje ztrátu rovnováhy. Fyzické síly a schopnosti malých dětí se navíc neustále mění, což ovlivňuje jejich stabilitu a schopnost koordinace. Rozkošná kolísavá chůze na novém či nerovném povrchu společně s velkou odvahou pouštět se do šplhání či skákání tak může snadno zapříčinit pád. Nemusíte se však předem trápit a přehrávat si v hlavně hrůzné scénáře, jak by případná nehoda mohla dopadnout.
Nejčastější viníci poranění hlavy
- Uklouznutí ve vaně
- Pád dozadu
- Pád z postele nebo přebalovacího pultu
- Pád po lezení na nábytek
- Vypadnutí z postýlky
- Zakopnutí o koberec nebo předmět na podlaze
- Pád ze schodů
- Pád při používání dětského chodítka
- Pád z dětské houpačky
S vážností poranění souvisí především výška, ze které dítě spadne. Například při pádu z postýlky nebo přebalovacího pultu hrozí větší riziko vážného zranění, než při zakopnutí o hračku.
Nejčastější dětské úrazy. Jak jim předejít a jak dát správně první pomoc?
Proč se po pádu na hlavě tvoří boule?
Čelo i celá pokožka hlavy patří mezi oblasti, které jsou hojně zásobované krví. Poranění v těchto částech proto často vede ke krvácení pod kůží a vzniku modřiny či otoku. I malý úraz může způsobit velký a hrozivě vypadající otok.
Máte bouli na hlavě zatlačit, nebo ne?
Naše babičky doporučovaly vzniklou bouli zatlačit, aby se rychleji zahojila. Používaly k tomu ruku nebo vychlazenou lžíci. I přes zaručené babské rady lékaři nedoporučují bouli na hlavě zatlačovat. Tímto způsobem totiž můžete výrazně zvětšit plochu poranění nebo vyvolat zánětlivou reakci. Nejlépe uděláte, když místo ochladíte ledovou kostkou nebo pytlíkem mražené zeleniny. Díky nižší teplotě se cévy a drobné svaly kolem cév stáhnou a otok se nebude dále zvětšovat. Samozřejmě je důležité dítě nadále hlídat a kontrolovat, zda je v pořádku.
Nelekejte se změny barvy
Pokud se dítěti po pádu na hlavě vytvoří boule nebo modřina, připravte se na to, že se v průběhu následujících dní začne vybarvovat. Z původní modré až černé barvy se postupně stane fialová, zelená a žlutá.
Kdy dítě potřebuje okamžitou lékařskou pomoc?
Podle výsledků zahraniční studie, která zkoumala pády u malých dětí, pouze 2-3 % všech pádů vedou ke zlomenině lebky a většina z nich nezpůsobuje žádné neurologické problémy. Ačkoliv je velká šance, že se dítěti po pádu nic nestane, příznaky poranění mozku včetně otřesu, se obvykle projevují až 24-48 hodin po nehodě.
Záchrannou službu volejte v případě, že dítě:
- Nekontrolovaně krvácí z hlavy, nosu nebo uší
- Má na hlavě nadměrné velké otlaky či otoky
- Opakovaně zvrací
- Je neobvykle ospalé
- Má potíže s ostražitostí
- Ztratí vědomí
- Nereaguje na váš hlas
- Špatně dýchá
Příznaky poranění hlavy při pádu podle závažnosti
Pojem „poranění hlavy“ může zahrnovat celou škálu příznaků od malé bouličky na čele až po závažné poranění mozku. Většina úrazů souvisejících s pádem však spadá mezi mírné.
Lehká poranění hlavy
V případě lehkých poranění se neobjevují zlomeniny lebky ani zranění mozku. Nejčastěji u dítěte můžete objevit otok, ranku nebo modřinu na kůži bez doprovodných příznaků. Pokud má vaše dítě kvůli pádu na hlavě tržnou ránu, ze které více krvácí, je důležité mu poskytnout lékařskou péči. Odborník ránu vyčistí a zašije. A rovněž dítě prohlídne, aby vyloučil závažnější poranění.
Po nárazu do hlavy může dítě pociťovat bolest a nepohodlí. V nízkém věku je však těžké rodičům sdělit, co cítí. Proto většinou pád vyústí ve výrazné rozrušení, pláč a potíže se spánkem.
Boule na hlavě novorozenců po porodu. Proč vzniká a kdy zmizí?
Středně těžká až těžká poranění hlavy
U malého procenta případů dochází ke střednímu až těžkému poranění hlavy, které může zahrnovat zlomeninu lebky, zhmoždění mozku, otřes mozku nebo krvácení do mozku. Nejméně závažným typem zranění je otřes mozku, který se projevuje bolestí hlavy, ztrátou vědomí, změnou bdělosti, nevolností a zvracením. Vždy je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a dostat dítě do rukou zdravotníků. Čím dříve se dítě dostane k lékařům, tím nižší bude šance dlouhodobých následků.
Jak se chovat při mírném poranění hlavy?
- Nechte dítě alespoň 2 hodiny odpočívat a bedlivě ho po celou dobu pozorujte.
- Ochlazujte postižené místo ledem.
- Očistěte případné ranky a oděrky na pokožce.
- Podávejte dítěti pouze čiré tekutiny.
- Nedávejte dítěti žádné léky proti bolesti.
- Neustále kontrolujte možné změny kolem rány a chování svého dítěte.
- Sledujte své dítě během spánku.
- Pokud máte jakékoliv obavy, neváhejte zavolat svému pediatrovi, který vám poradí, co dál.
9 tipů, jak zabránit pádům a úrazům hlavy
I když občasný pád, který na hlavě způsobí nevzhlednou bouli, potká v životě téměř každé dítě, existuje určitá prevence, jak udržet svého potomka ve větším bezpečí.
- Na horní a spodní část schodiště nainstalujte dětské zátarasy.
- Dávejte pozor na mokré a tvrdé podlahy, především po vytírání, v koupelně po koupání, nebo v okolí bazénů.
- Nainstalujte protiskluzové rohože do vany a na podlahu koupelny položte koberečky.
- Nábytek připevněte pevně ke stěnám.
- Malé děti udržujte v dostatečné vzdálenosti od nebezpečných věcí.
- Nenechávejte své dítě bez dozoru ve výškách, například na přebalovacím pultu, na posteli nebo třeba v horní části nezabezpečeného schodiště.
- Nepoužívejte dětská chodítka s kolečky.
- Odstraňte z podlahy vše, o co by dítě mohlo zakopnout.
- Buďte opatrní na hřištích, která nemají měkký povrch.
Myslete na to, že ačkoliv boule na hlavě po pádu často vypadá hrozivě, skutečnost bývá jiná. Lehké poranění neznamená pro dítě žádné velké riziko a do pár dnů se zcela zahojí.