Boule na hlavě novorozenců po porodu. Proč vzniká a kdy zmizí?
Šárka Jirchářová
5. 10. 2018
Boule na hlavě patří k nejčastějším poporodním poraněním u novorozenců. I když může velký otok vypadat zpočátku hrozivě, nemusíte se ničeho bát. Jedná se o běžný typ poranění bez vážných následků a boule na hlavě většinou do několika dnů sama zmizí.
Poranění dítěte během porodu
Stejně jako se může při porodu poranit rodička, může dojít k určitému druhu zranění i u novorozence. Děje se to především mechanicky a z důvodu, že je k procházení porodními cestami potřeba vyvinout tlak. K poranění může dojít např. při komplikovaných a dlouhotrvajících porodech, a to zejména při porodech koncem pánevním, klešťovém porodu, nebo pokud je miminko hodně velké. Dětská hlavička se musí přizpůsobit tvaru a velikosti porodních cest a lebeční kosti v místě švu se přesouvají přes sebe. Z toho důvodu snadno dojde k pohmoždění tkání nebo ke krvácení z porušených cév a fialový novorozenec s velkou boulí na hlavě je rázem na světě.
Rizikové faktory pro poranění novorozence
- první porod
- nepostupující nebo naopak urychlený porod
- nízká postava maminky
- anomálie pánevních kostí matky
- diabetes u rodičky
- porod koncem pánevním
- nedostatek plodové vody
- nízká nebo nadměrná hmotnost plodu
- různé anomálie plodu
Nejčastější typy poranění u novorozenců
Porodní nádor
Za porodním nádorem se skrývá otok podkoží na části hlavy, která se při porodu dostala ven jako první. Tento otok během pár dnů od porodu ustoupí sám od sebe a nevyžaduje žádnou speciální léčbu.
Kefalhematom po porodu
Jedná se o krvácení pod okosticí lebečních kostí. Otok může být jednostranný i oboustranný a od výše zmíněného porodního nádoru se liší tím, že je pružný, přesně ohraničený a nepřesahuje okraje lebeční kosti. Krevní výrony mohou vytvářet kostní hrboly a boule na hlavě u novorozenců pak přetrvává delší dobu. Může být spojený se vzestupem hladiny bilirubinu, který vzniká postupným vstřebáváním krve z kefalhematomu. Pokud je boule rozsáhlejšího rázu, může se se jednat o kalcifikaci kefalhematomu, kdy se v těchto místech ukládají soli vápníku.
Kefalhematom – léčba
Protože kefalhematom nemá žádné následky, boule na hlavě se nijak léčit nemusí. Odezní totiž sám od sebe stejně jako porodní nádor. A kdy zmizí kefalhematom? Běžně ustoupí během několika týdnů po porodu. V případě, že je boule větší, je důležité provést kontrolní vyšetření hlavy ultrazvukem, odebrat krev k rozboru a kvůli zvýšené hladině bilirubinu sledovat případný rozvoj žloutenky.
Spojivkové krvácení (petechie, ekchymózy)
Krvácení se může objevit na hlavě a občas také na krku či hrudníku. Ke vstřebávání dojde automaticky během tří dnů, léčba tedy není třeba. Pokud se jedná o krvácení většího rozsahu, provede lékař vyšetření očního pozadí kvůli vyloučení krvácení do sítnice.
Poranění kostí
Ke kostním poraněním dochází nejčastěji v případech, kdy je při porodu nutné použít určitý stupeň násilí. Objevit se tak může zlomenina klíční kosti nebo některé z končetin. Přijde se na to buď ihned po porodu, nebo v průběhu několika dnů po porodu podle pohmatu otoku u postiženého místa.
Hypotrofický novorozenec. Proč se nám narodilo malé miminko s nízkou váhou?
Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová
Nervové poranění
Těžké porady, které se neobejdou bez silného tlaku a tahu, mohou způsobit pohmoždění nebo přetržení nervové tkáně. Nejčastěji dochází k poranění nervů na ručičkách miminka. V těch nejhorších případech z tohoto zranění může vzniknout dětská obrna. Léčba je vždy nutná a spočívá v rehabilitaci, někdy i neuroplastice.
Poranění vnitřních orgánů
Při komplikovaných porodech může dojít k poškození vnitřních orgánů, nejčastěji natržení jater nebo sleziny. Vždy se jedná o život ohrožující stav, který si žádá neodkladnou operaci miminka.