Bezpohlavní výchova aneb když si dítě samo rozhodne, zda chce být kluk nebo holka
Šárka Jirchářová
21. 2. 2020
Bezpohlavní výchova se stále častěji stává předmětem mnoha diskuzí. Genderově neutrální způsob výchovy zastávají především Američané, své příznivce si však našel i u nás.
Co je vlastně gender?
Gender lze přeložit jako rod či sociální pohlaví. Jeho obsahem je soubor určitých zájmů, chování, vlastností a vzhledu, který se spojuje s klasickým obrazem muže či ženy. Tento sociální obraz se ale v různých společnostech liší. V moderním světě je zakořeněné strukturování typických rozdílů mezi ženami a muži. U genderově neutrální výchovy jdou však tyto struktury zcela stranou.
Můžou za to geny nebo výchova? Co má větší vliv na osobnost dítěte?
Dítě se samo rozhodne, jestli je chlapec nebo dívka
Bezpohlavní výchova zahrnuje oslovování dítěte i celkový přístup k němu. Rodiče při bezpohlavní výchově své potomky od narození vedou bez označení pohlaví, nazývají je jako „oni“ a čekají až se děti samy rozhodnou, zda se cítí být dívkou či chlapcem. A jaký důvod je k tomu vede? Identita člověka se vyvíjí už od momentu, kdy se dítě začne vnímat jako samostatný jedinec. Výchovu k jednomu či druhému pohlaví je možné přesměrovat nejpozději do dvou let. Genderová identita se však nemusí navenek nijak projevovat. Dospívající děti se mohou chovat přesně tak, jak od nich společnost stereotypně očekává, i když se se svým pohlavím vnitřně neztotožňují.
Výchova bez ovlivňování
Pokud se rodiče rozhodnou své dítě vychovávat genderově neutrálním způsobem, mají jistotu, že je okolí nebude škatulkovat do genderových stereotypů a ani je diskriminovat na základě pohlaví. Nikdo dítěti, které není ani kluk ani holka nepodsouvá, jak by se mělo chovat, co by mělo dělat a jakou profesí by se mělo v dospělosti živit. Genderová rovnost podporuje odmítání stereotypních hraček, barev, domácích prací, zálib, chování i vyjadřování. Chlapci si mohou hrát s panenkami a dívky zase s autíčky.
Ženy se starají o domácnost, muži vydělávají peníze
Na základě výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR se během dospívání část dívek vzdává ambicí na vzdělání a kariéru, a svůj život orientuje spíše na rodinu. Důvodem je výchova dívek, které jsou pod tlakem okolí nucené přijmout tradiční ženský životní úděl se vším, co k němu patří. Součástí je snaha vypadat přitažlivě pro opačné pohlaví, ustupování do pasivní role ve formálních situacích i orientace na péči o druhé a domácnost. Během dospívání tak jejich zaměření na rodinný život roste. U chlapců výzkum takové vlivy nezpozoroval. A právě v tom tkví odlišný vliv genderových očekávání.
Bezpohlavní výchova začíná narozením
Přesto, že v České republice se snahy o bezpohlavní výchovu neprojevují příliš výrazně, v Americe obliba genderově neutrální výchovy raketově roste. Zahraniční studie prokázaly, že fakt, zda se dítě cítí být dívkou nebo chlapcem, není závislý na jejich genitáliích. Z toho důvodu raději nechávají projevům genderu volný průběh. Děti si mohou vybírat, jaké oblečení budou nosit, s jakými hračkami si budou hrát i jak bude vypadat jejich pokojíček. Svou identitu si pak mohou v určitém věku zvolit dle vlastního pocitu a ne podle toho, co jim podsunou jejich rodiče nebo okolí.
Na stále se rozšiřující trend reagují i některé státy v Americe (Kalifornie, New York, Oregon, Washington, New Jersey) a rodičům, kteří stojí o bezpohlavní výchovu, nechávají tisknout rodné listy, na kterých je v kolonce pohlaví uvedené X.
Trend mezi slavnými osobnostmi
Genderově neutrální výchovu podporuje i mnoho slavných osobností. Mezi nimi i zpěvačka Pink, herečka Tori Spelling, zpěvačka Gwen Stefani, herečka Megan Fox, zakladatel sociální sítě Facebook Mak Zuckerberg, herečka Angelina Jolie nebo modelka Amber Rose. Blake Lively pojmenovala svou holčičku James. Místo panenek si prý nosí na cesty vláčky, v její kabelce se ukrývá plastový šroubovák a nejraději nosí modré oblečení. „Nikdy jí neříkám, že se takhle holčičky nechovají ani nepoukazuju na to, že by neměla lézt na strom, protože není kluk,“ vysvětluje slavná herečka.