Menu
MotherClub.cz
Příběhy mateřství

Americký pár radí, jak přežít porod paterčat a nezbláznit se

Redakce

Redakce

21. 6. 2019

Danielle a Adam Busbyovi mohou na první pohled vypadat jako průměrný americký manželský pár. Zasvěcenci ale ví, že tato sympatická dvojice rozhodně obyčejná není. Busbyovi jsou totiž jedinými rodiči přeživších paterčat v celých Spojených státech.  Každodenní realitu tohoto početného (dominantně ženského) klanu mohou diváci již pátým rokem sledovat na televizních obrazovkách v reality show Obklopeni dcerami: Paterčata Busbyova (OutDaughtered). Pátá série, která je takovým pomyslným rodinným albem obyčejných lidí, kteří se dostali do někdy více, někdy méně radostné situace, měla premiéru 16. června 2019 ve 20:00 na TLC.

Celý jejich osud se začal psát v obchodním domě Target, kde oba pracovali. I přes počáteční neshody se nakonec dali dohromady a brzy se z nich stal pár, který začal přemýšlet směrem do budoucna. V té době ani jednoho z nich pravděpodobně nenapadlo, že jejich rodinný život bude zahrnovat 6 malých holčiček. A to zdaleka nejen kvůli zdánlivé absurditě takové situace, ale především kvůli tomu, že se museli potýkat s metlou světové porodnosti – neplodností.

Početí paterčat jako výsledek umělého oplodnění

O první početí se snažili bezmála rok, a když veškerá snaha stále přicházela vniveč, dostali se ke slovu lékaři. Ti odhalili, že problém je oboustranný – Danielle nemohla otěhotnět kvůli nepravidelné ovulaci, což bylo podpořeno zjištěním, že Adam vykazuje nízké hladiny testosteronu, a jeho tělo neprodukuje dostatek spermií, jejichž pohyblivost je taktéž omezena. Busbyovi se ale svého snu nevzdali a rozhodli se absolvovat několik kol umělého oplodnění. Po nalezení vhodného léku přišli lékaři se skvělou zprávu – budou mít holčičku! Tu po narození pojmenovali Blayke a založení plnohodnotné rodiny nic nestálo v cestě.

Když se rozhodli, že Blayke bude mít dva další sourozence, museli zopakovat celý koloběh. Ten měl tentokrát šokující závěr – Danielle a Adam se měli stát rodiči dalších pěti dcer! Lékaře však taková zpráva nenadchla, Danielle se později svěřila, že zarputile odmítala všechny, kteří se ji snažili přesvědčit k redukci počtu plodů. To museli specialisté, i navzdory svým racionálním výhradám, respektovat. Když Danielle porodila císařským řezem, byla s paterčaty teprve ve 28. týdnu těhotenství. K úžasu všech porodníků byli všechny jejich dcery zdravé, a kromě klasických problémů spojených s mnohačetnými porody děvčata nevykazovala žádná viditelná zdravotní rizika. Těchto pět zázraků přírody se jmenuje Ava, Olivia, Hazel, Riley a Parker.

Sílu a inspiraci jsme hledali v rodině

Život rodičů a jejich dosud jediné dcery se tak obrátil vzhůru nohama. Danielle má ale vzor ve svojí babičce, které se podařilo úspěšně vychovat sedm vlastních potomků. „Moje babička byla vždy neskutečně obětavá osoba, která kladla dobro všech blízkých před její vlastní. To, že její děti i vnoučata byla připravena na všechny možné nástrahy, bylo pro ni absolutně nejdůležitější. Nikdy nebyla daleko s radou nebo pravdou o životě, Bohu nebo životní cestě,“ vzpomíná na svůj idol matka šesti dcer.

Busbyovi si však museli zvyknout na naprosto odlišný režim – probrečené noci, absolutní vyčerpání, osvojení úplně nových „superschopností“. To vše je teď jejich denním chlebem. Už jenom nalezení způsobů, jak od sebe jednotlivé ratolesti rozeznat, si vyžádalo nějaký čas. Danielle musela nenávratně změnit svůj životní styl, vzdát se pravidelného sportu a smířit se s údělem obhospodařovatelky domácnosti. Na Adamových bedrech tak spočinul neméně obtížný úkol zajistit celou rodinu finančně. Do toho se navíc musel vypořádat i s vlastními démony.

Poporodní deprese otce. Je to vůbec možné?

Adamův souboj s poporodní depresí můžeme považovat za poselství, kterým se stanici TLC a pořadu Obklopeni dcerami: Paterčata Busbyova (OutDaughtered) podařilo otevřít jedno z velice ožehavých témat v konzervativní americké společnosti. Většina lidí si myslí, že tato psychická porucha postihuje výlučně matky, což je podpořeno mnohými hluboce zakořeněnými, leč značně šovinistickými, stereotypy. Tento typ deprese se údajně v nějaké formě projevuje u 4 procent otců. Depresivní příhody trvají nejméně dva týdny a objevují se v rozmezí mezi porodem a dosažením prvního roku života dítěte.

Poporodní deprese u mužů. Proč to mladí otcové rodin mají těžké?

Pro osobu s touto psychiatrickou diagnózou jsou typické nálady intenzivního smutku, neschopnost se z něčeho radovat, únava, nechutenství a poruchy spánku. Na vině je především mix různých faktorů, od genetiky až po náchylnost ke stresu. Adam se rozhodl, že svou indispozici před kamerami skrývat nebude: „Kdybych se to rozhodl ignorovat, zachoval bych se k fanouškům nadmíru neuctivě a sobecky. Je to něco s čím bojují tatínkové novorozeňat po celém světě. A i přes to, málokdy slyšíte, že by o tom mluvili otevřeně.“ Poporodní deprese u mužů je skutečný a závažný problém, který by jednotlivec měl řešit a společnost by jeho existenci neměla ignorovat. Lifestylový kanál TLC se díky svému pořadu stal určitým pionýrem, který vynesl toto téma na světlo.

Reality show pomohla rodině zvládnout finanční krizi

Nabídka účinkovat v reality show přišla v ten pravý čas na záchranu rodinného rozpočtu. Danielle však svého rozhodnutí nelituje: „Myslím, že jsem dojatá a brečím pokaždé, když koukám na nějakou z epizod. Vidím v nich totiž, jak se všechno, tak rychle změnilo a všechny důležité okamžiky máme zaznamenány ve skvělé kvalitě. Je to daleko lepší, než kdybych se to pokoušela natáčet na iPhone.“ Kamery nejsou zapnuté 24/7, i přes to jde však o zásah do soukromí. Busbyovi se je rozhodli vnímat jako dokumentaristy jejich vlastních životů, kteří jim vlastně suplují alba rodinných fotek a vlastních home videí. Co se týče všech děvčat, pokud zrovna nechtějí být před kamerami, štáb musí jejich přání respektovat a má zakázáno je k tomu nutit. Prozatím si ale, s výjimkou Blayke, neuvědomují, jakou roli filmaři v jejich životech hrají.

Život v domě Busbyových jistě není černobílý a nové zážitky přicházejí s tím, jak jejich dcery rostou jako z vody. Fanoušci toho mohou být svědky již pátým rokem v reality show Obklopeni dcerami: Paterčata Busbyova (OutDaughtered) lifestylové stanice TLC – letos od 16. června 2019 ve 20:00.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Americký pár radí, jak přežít porod paterčat a nezbláznit se