9 tipů, jak z dětského pokoje vykouzlíte malé království
Komerční sdělení
24. 2. 2021
Dětský pokoj slouží na hraní, spánek i studium. V průběhu let se jeho využití několikrát změní a nábytek v něm budete přestavovat nejčastěji z celého bytu. Jak tuto místnost zařídit, abyste potěšili děti a zajistili jim bezpečný a útulný domov?
1. Zařiďte pokoj útulně a prakticky
Při zařizování dětského pokoje se nenechte se unést emocemi. Myslete především na to, aby bylo vybavení praktické a útulné. Jeden nábytek by vám měl vydržet několik let. Pro inspiraci můžete využít sociální sítě. Například Instagram nebo Pinterest jsou plné rad a tipů, které vám pomohou s výběrem ideálního interiéru. Vždy ale používejte selský rozum. Vy sami víte, co se vám do bytu hodí a co bude vaše dítě potřebovat. Větším dětem dejte možnost rozhodnout o vybavení pokoje společně s vámi. Je to jejich místnost a oni se zde musí cítit dobře.
2. Používejte jen přírodní materiály
Malé děti mají chuť vše osahat a ochutnat. Proto jejich pokoj vybavte především přírodními materiály. Ideální je dřevo a nábytek s co nejmenším podílem chemických a syntetických látek. Také textil v dětském pokoji by měl být z čisté bavlny. Žádné syntetické příměsi a chemické barvy. Kvalitní dětské povlečení se pyšní certifikáty Česká kvalita nebo OEKO-TEX Standard 100. To znamená, že je zdravotně nezávadné a obsahuje ekologické barvy, které jsou šetrné k pokožce.
3. Rozdělte pokoj do zón
Dětský pokoj má mnoho funkcí a v průběhu let se jeho využití stále mění. Ideální je rozdělit místnost do tří zón. Na hraní, na spaní a na učení. U větších dětí umístěte studijní stůl k oknu, aby měly dostatek denního světla a nekazily si oči. Vytvořte jim také tichý koutek na spaní, kde se budou cítit v bezpečí. Postel ozdobte závěsy nebo do rohu místnosti postavte indiánské týpí. Přiznejme si, že takovou schovku v bytě bychom si přáli i my dospělí. Dětské sestavy a nábytek by měly být kvalitně zpracované, bez ostrých hran a rohů. U malých dětí si dejte pozor, aby nemohly vylézt například po křesle do otevřeného okna.
4. Poskytněte dětem dostatek prostoru na hraní
Do školního věku slouží dětský pokoj hlavně na hraní. Malé děti nepotřebují psací stůl ani kancelářskou židli. Potřebují mít především dostatek prostoru, kde se můžou vyblbnout. Dopřejte jim ho. Na zem roztáhněte měkký koberec a všechny hračky naskládejte do úložných krabic. Skříně jsou ideální vestavěné. Děti se tak nemohou bouchnout o ostrý roh nebo na sebe komodu převrátit.
5. Osvětlete jednotlivé zóny pokoje
Kvalitní světlo je velmi důležitým prvkem místnosti. Nepodceňujte ho. V každé zóně dětského pokoje použijte jiný druh osvětlení. V zóně na hraní by měl být velký lustr, na psacím stole lampička a u postýlky jemné osvětlení, které nebude rušit sny. Osvětlení můžete volit v hravých barvách a tvarech. Jak by se vám líbila noční lampička ve tvaru srpku měsíce?
6. Nezapomeňte na drobnosti podle věku dítěte
Každý věk dítěte si žádá něco jiného. Miminka potřebují především přebalovací pult a kvalitní postýlku. Pořiďte jim také nepromokavé prostěradlo do postýlky. Zabrání protékání tekutin do matrace a vám ušetří spoustu práce. Větší děti budou mít radost ze stavebnice nebo video her.
7. Vybírejte nábytek, který roste s dětmi
Nábytek, který roste společně s dětmi, oceníte pokud máte více potomků. Možná znáte rostoucí psací stoly a židle. Existují ale také modulové postele, ze kterých vykouzlíte patrovou postel. Některé přebalovací pulty složíte do praktického stolku. S jedním nábytkem si určitě nevystačíte od miminka až po vysokou školu. Ale i tak můžete ušetřit spoustu peněz, které byste jinak investovaly do nového zařízení.
8. Pokoj pro dvě děti nemusí být nudný
Palandy jsou nestárnoucí klasikou. Nemusíte ale skončit jen u nich. Samostatná lůžka volte do písmene L. Jednotlivé postele by měly být vyvýšené a přístupné například pomocí schůdků. Pod postel se vejde úložný prostor nebo pracovní kout. Každé dítě by zde mělo mít soukromí. Ve větších místnostech je to snadné. V menších jim dopřejte alespoň vlastní stůl a skříň na oblečení.
9. Malé místnosti rozšiřte pódiem
Nejvíce prostoru vždy zabírá posel. V malých pokojích můžete bojovat s nedostatkem místa. Ideálním řešením jsou pódia. Do nich zabudujete pracovní kout, šatnu i skříň. Vždy ale dodržujte několik základních pravidel. Teenageři by měli mít postel širokou minimálně 90 cm a dlouhou 195 cm. Spodní lůžko u patrových postelí by mělo být alespoň 40 cm nad zemí a horní lůžko ve výšce 155 cm. Horní postel opatřete bezpečnostní zábranou a dbejte, aby byl mezi matrací a stropem alespoň jeden metr místa.